Ciekawostki Historyczne

Był kapralem, choć nie był człowiekiem. Ekipa History Hiking odwiedziła towarzysza broni niedźwiedzia Wojtka

Twórcy popularnego kanału historycznego History Hiking odwiedzili 98-letniego podpułkownika Wojciecha Narębskiego, towarzysza broni słynnego niedźwiedzia Wojtka, który pomagał polskim żołnierzom m.in. pod Monte Cassino. Wypowiedzi profesora Narębskiego, który mieszka w Krakowie, znalazły się w odcinku History Hiking o niedźwiedziu.

Podpułkownik Wojciech Narębski służył w 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. To właśnie w jej składzie osobowym znalazł się, początkowo w stopniu szeregowca, niedźwiedź syryjski Wojtek. Jak mawiano, w kompanii było dwóch Wojtków – „Mały Wojtek”, czyli Wojciech Narębski, oraz „Duży Wojtek”, czyli miś.

fot.materiały partnera- History Hiking

Prof. Narębski podczas nagrywania materiału

Niedźwiedź Wojtek jadał razem z żołnierzami, sypiał z nimi w namiotach. Był łagodnym zwierzęciem ufającym polskim żołnierzom, którzy wspominają, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami, co wzbudzało sensację na drodze. Obserwując towarzyszy, nauczył się podnosić czterdziestopięciokilogramowe skrzynie z pociskami, które zanosił w pobliże stanowisk ogniowych. Po demobilizacji jednostki wojskowej niedźwiedź trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

Odcinek o niedźwiedziu Wojtku, w którym występuje prof. Wojciech Narębski, można obejrzeć na kanale History Hiking:

Mimo wieku prof. Narębskiemu dopisuje dobre samopoczucie i humor. Podczas wywiadu zaśpiewał fragment „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Warto przypomnieć, że oprócz najwyższych państwowych polskich, włoskich i brytyjskich odznaczeń, prof. Narębski został uhonorowany w ubiegłym roku… Orderem Uśmiechu.

fot.DsMaxwell / CC BY-SA 4.0

Po demobilizacji jednostki wojskowej niedźwiedź trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

Po wojnie Narębski studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie uzyskał doktorat. Pracował w Muzeum Ziemi PAN w Krakowie.

Już po premierze odcinka nadeszła bardzo smutna wiadomość. Pan prof. podpułkownik Wojciech Narębski, bohater walk o Monte Cassino, odszedł 27.01. 2023 roku w wieku niespełna 98 lat.

„Pan profesor był niesamowitym człowiekiem, zawsze pogodnym, uwielbiał śpiewać. Dzisiaj pewnie zaśpiewa La donna è mobile ze swoimi przyjaciółmi w krainie wiecznego szczęścia”- twórcy kanału History Hiking

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.