Ciekawostki Historyczne

14 listopada 1901 roku Karl Landsteiner, austriacki lekarz patolog i immunolog, odkrył grupy krwi – A, B i 0.

Karl wykładał wówczas na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jednym z obszarów jego badań była genetyka krwi ludzkiej, którą porównywał z krwią małp. Zauważył, że podczas mieszania krwi dwóch osób czerwone krwinki czasami zlepiają się, tworząc widoczne grudki. Przeanalizował krew 22 osób, w tym własną i pięciu współpracowników w swoim laboratorium. W tym celu najpierw oddzielił surowicę od krwi pełnej, następnie przemył krwinki czerwone i zanurzył je w roztworze soli fizjologicznej.

Na koniec przetestował każdą surowicę z różnymi uzyskanymi krwinkami czerwonymi i zestawił wyniki w tabeli. W ten sposób odkrył trzy różne typy krwinek czerwonych, zwane A, B i O.

Dwa lata później dwóch jego uczniów, Alfredo de Castello i Adriano Sturli , przeanalizowało 155 próbek i odkryło czwartą grupę, którą nazwali AB.

Za to odkrycie Landsteiner otrzymał w 1930 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Historia najnowsza

Epidemia ospy we Wrocławiu

W jaki sposób choroba ta dotarła na Dolny Śląsk? I jak duże zebrała żniwo w epidemii, o której dzisiaj niewielu już pamięta

4 października 2022 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Zimna wojna

Szokujący eksperyment CIA. Tajny agent sprawdzał, czy... rośliny potrafią czytać w myślach

Eksperyment Cleve Backstera sprzed ponad 60 lat do dziś zdumiewa. Agent CIA sprawdził, czy rośliny... czytają myśli. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.

30 września 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Szczyt makabry? Robił rzeźby z ludzkich zwłok i zorganizował z nich objazdową wystawę

W 1977 roku niemiecki lekarz Gunther von Hagens opracował proces nazwany potem plastynacją. Kilkadziesiąt lat później jego „trupy” zagrały w filmie o Bondzie.

23 października 2021 | Autorzy: Joanna Wycisło

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.