Ciekawostki Historyczne

Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki

Autor entuzjastycznie przyjętej Biblioteki szaleńca (wyróżnionej nagrodami „Sunday Times Literature Book of the Year 2020”, „Radio 4 Book of the Week”, w Polsce Książka Roku 2020 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”) powraca z nadzwyczajną nową kolekcją. Oto Galeria szaleńca – błyskotliwy rezultat szeroko zakrojonych poszukiwań najdziwniejszych obrazów, rzeźb, grafik i innych artystycznych osobliwości stworzonych przez człowieka (i nie tylko). Znajdziecie tu ponad sto wspaniałych dzieł wybranych dla ich niebanalnego piękna oraz fascynujących opowieści o kulisach ich powstawania. Nieznane i zapomniane skarby sąsiadują w niej ze słynnymi arcydziełami z tajemniczą historią. Są tu wizje końca świata, krzyczące rzeźby, magiczne rękopisy, niemożliwa architektura, święci o psich głowach i pierwszy w dziejach portret kanibala.

Sztuka kradziona, sztuka marginesu, sztuka duchów i sztuka zemsty, malowidła tworzone na dnie morza przeplatają się ze skandalami artystycznymi, fałszerstwami i mistyfikacjami, sztuką snów i koszmarów, a także zakodowanymi obrazami wciąż czekającymi na rozszyfrowanie. Odkryjcie intrygujące elżbietańskie portrety mężczyzn w płomieniach, sekret nagiej Mony Lizy, makabryczne składniki pewnych pigmentów i historię włoskiego mnicha, który lewitował tak często, że niektórzy uznają go za patrona pasażerów samolotów.

Autor, obficie czerpiąc z efektów niezwykle wnikliwych badań i szerokiego spektrum dzieł – od prehistorycznych rysunków naskalnych do obrazów wykonanych przez sztuczną inteligencję – stworzył nadzwyczajną książkę, która nie przestaje zaskakiwać czytelnika i może być uznana za bogato ilustrowany pean na cześć nieskończonej potęgi i kreatywności ludzkiej wyobraźni.

Po prostu najlepszy prezent dla każdego mola książkowego w tym roku, a może i wszech czasów”– „Sunday Times”

Fantastyczna książka –Stephen Fry, autor m.in. Mythos. Mitów greckich w nowej interpretacji

Zapiera dech… pełna oszałamiających ilustracji –„Daily Mail”

Zdumiewające dzieło – triumf pod każdym względem –Alexander McCall Smith, autor m.in. Opowieści przy kawie, Miłość buja nad Sekwaną

Galeria szaleńca prezentuje wybór najdziwaczniejszych i najniezwyklejszych dzieł sztuki, jakie powstawały od zarania dziejów po dziś dzień, z których każde opatrzone jest własną historią. Poznajcie sekrety:

  • nagiej Mony Lizy
  • artysty malującego w morskich odmętach
  • aniołów muszkieterów z Nowego Świata
  • portretów mężczyzn w płomieniach
  • legionu wilkołaków z armii starożytnego Rzymu

 

EDWARD BROOKE-HITCHING, syn antykwariusza, jest autorem Fox Tossing, Octopus Wrestling and Other Forgotten Sports (2015) i nieuleczalnym mapofilem. Mieszka w Londynie wśród stert zakurzonych starych map i książek.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Histeria sztuki

Przekonaj się, jaki krzyk wydaje wyparta z historii sztuki kobiecość.

8 lutego 2024 | Autorzy: Redakcja

XIX wiek

Złota Adela była kochanką Klimta? Kim była kobieta uwieczniona na jednym z najsłynniejszych obrazów artysty?

Portret Adeli Bloch-Bauer ze „złotego okresu” Klimta uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł malarza. Co łączyło go z uwiecznioną na obrazie kobietą?

16 października 2022 | Autorzy: Magdalena Ogórek

Dwudziestolecie międzywojenne

Traktowano go jak dziwaka, niepoważnego ekscentryka. Dziś jest uznawany z jednego z najgenialniejszych polskich artystów

W jego twórczości było coś genialnego, a zarazem szalonego. Malował, fotografował, pisał, filozofował. Witkacy był postacią o wielu twarzach.

29 września 2022 | Autorzy: Agata Dobosz

Spektakularne skoki… nie, nie na banki – na muzea!

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że w każdym muzeum znajdują się zbiory, których wartość wycenia się na setki tysięcy, miliony, a nawet miliardy (we wszystkich...

17 sierpnia 2021 | Autorzy: Agata Dobosz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.