Ciekawostki Historyczne

We wcześniejszym wpisie przedstawiliśmy historie projektu mLumen. Teraz czas, aby poznać z bliska ten niezwykły projekt Biblioteki Narodowej (wpis sponsorowany).

Aplikacja mLumen jest dosyć prosta w obsłudze. Będzie też można z niej korzystać na różnego typu urządzeniach. Jest to możliwe na urządzeniach z systemami Android (9, 10, 11 i 12) i iOS (12, 13, 14 i 15), a także na komputerach stacjonarnych, w przypadku większości przeglądarek internetowych. To ostatnie jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii PWA (Progressive Web App – Progresywna Aplikacja Internetowa).

Od strony użytkownika aplikacja będzie przypominać skrzyżowanie „walla” z Facebooka i „feeda” z Twittera, zaś my będziemy mogli sprawdzić jakie nowe treści pojawiły się w „tematach”, które zdecydowaliśmy się obserwować, będziemy bowiem dysponować taką możliwością. Przeglądając listy źródeł będziemy także widzieli te, które odnoszą się do tematów, które obserwujemy, ponieważ ikonka obserwacji będzie miała przy nich inny wygląd.

Oczywiście będziemy także mogli cofnąć nasze wybory. Dostępna będzie także sekcja „na czasie”, w której pojawiać się będą artykuły naukowe i wpisy blogowe z najpopularniejszych w danej chwili tematów. W zestawieniu zobaczymy jednocześnie ilu użytkowników obserwuje dany temat. Możemy też skorzystać z wyszukiwarki, aby sprawdzić, jakie materiały aplikacja ma nam do zaoferowania w tematach, o których poszukujemy informacji.

W samej aplikacji widoczna będzie data publikacji wpisu, skrócony początek oraz źródło. Jeżeli wyrazimy chęć zapoznania się z całym wpisem, zostaniemy poprzez przycisk „przejdź do źródła” przekierowani bezpośrednio do strony internetowej, na której został opublikowany. Generalnie zaś w przypadku każdego tematu wszystkie widoczne w aplikacji materiały będą podzielone na trzy kategorie: „dzieła”, czyli źródła drukowane (książki, artykuły naukowe, artykuły prasowe), „blogi” oraz „dane publiczne”.

W przypadku „dzieł” przy kliknięciu na przycisk „przejdź do źródła” zostaniemy przeniesieni na stronę serwisu omnis.bn.org.pl, z którego dowiemy się w jakich uczestniczących w przedsięwzięciu bibliotekach dana pozycja się znajduje oraz w niektórych przypadkach czy jest dostępna wersja cyfrowa danego „dzieła”.

W przypadku każdego ze źródeł widocznych na danej, zależnej od tematu liście zobaczymy jednocześnie pod tytułem kilka najważniejszych, przyporządkowanych do niego tematów. Jeżeli jesteśmy zalogowani, mamy także możliwość oznaczenia danego materiału przyciskiem „do przeczytania”, tak jak np. w przypadku serwisu YouTube – „do obejrzenia”. Istnieje także możliwość rozwinięcia listy potencjalnie powiązanych z danym źródłem tematów, służy do tego kolejny przycisk: „zobacz powiązania”. Na liście tej zobaczymy tematy posegregowane w trzy kategorie: „tematy szersze”, „tematy węższe” oraz „tematy powiązane”.

Jedną z możliwości, jaką daje aplikacja mLumen jest też podłączenie bloga, o ile został on stworzony w WordPressie. Jest to możliwe dzięki wtyczce LUMEN-WP. Nasz wpis zostanie automatycznie otagowany, zaś jego metadane zostaną opublikowane w aplikacji. Będzie to możliwe dzięki e-usłudze DESKRYPTOR, przy czym tagi te będą oparte na Deskryptorach Biblioteki Narodowej.

Wspomniane deskryptory jak informuje o tym strona Biblioteki Narodowej są językiem informacyjno-wyszukiwawczym, wykorzystywanym zarówno w opisie przedmiotowym, jak i formalnym, opartym na słownictwie dotychczas stosowanego Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej (JHP BN).

Sama wtyczka nie obciąża swoją pracą serwera i jedynie w minimalnym stopniu będzie wpływać na szybkość działania samych stron. Już po jej zainstalowaniu nastąpi jednorazowe pobranie przez mLumen wszystkich wpisów. Stanie się to za pośrednictwem REST API systemu WordPress. W trakcie tego procesu nie będą pobierane np. pliki graficzne. Później wtyczka jedynie regularnie będzie sprawdzać stronę pod kątem pojawienia się nowym wpisów. Testy twórców oprogramowania wykazały, że przeszukanie i pobranie w ten sposób nawet kilku tysięcy postów nie powinno trwać dłużej, niż kilkanaście sekund.

Kwestią, która zapewne zainteresuje wszystkich potencjalnych użytkowników zainteresowanych możliwością wykorzystania aplikacji do promocji własnego bloga jest pozycjonowanie artykułów w mLumen. Generalnie wszystkie treści z zasady traktowane są równorzędnie, natomiast na ich pozycjonowanie może wpłynąć kilka kwestii. Przede wszystkim na większą uwagę będą mogły liczyć artykuły wpisujące się w aktualny trend we wspomnianej wcześniej sekcji „na czasie”.

W lepszej sytuacji mogą się znaleźć także wpisy kompleksowo wyczerpujące dane zagadnienie lub poruszające jednocześnie więcej tematów. W ten sposób dana treść pojawi się w większej liczbie wyników wyszukiwania. Oczywiście na samym początku prezentowane będą wpisy najnowsze, natomiast Biblioteka Narodowa przestrzega przed próbami spamowania licznymi treściami o niskim poziomie merytorycznym. W takiej sytuacji tego typu wpisy mogą zostać nawet odfiltrowane i usunięte z wyników wyszukiwania. Pamiętajmy zatem, aby nie zaśmiecać cyberprzestrzeni.

Źródło: https://mlumen.bn.org.pl/

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.