Ciekawostki Historyczne

Na pokładzie znajdowało się złoto, srebro (w sztabkach i monetach) i kamienie szlachetne. Oraz sfotografowana ostatnio chińska porcelana. Całkowita wartość tego skarbu jest szacowana nawet na 22,5 miliarda dolarów!

W dniu 8 czerwca 1708 roku w pobliżu Kartageny zatonął hiszpański galeon San José. Wrak potężnego niegdyś okrętu został odnaleziony w 2015 roku. Kilka dni temu jednak dołączyły do niego inne statki, pochodzące z tego samego okresu. Zostały one zlokalizowane przez zdalnie sterowanego podwodnego drona, którego wysłano w tamte rejony. Operując na głębokości mniej więcej 900 metrów natrafił na łódź kolonistów oraz szkuner, pochodzący sprzed około 200 lat, o czym poinformował prezydent Kolumbii Iván Duque. Był to czas, kiedy Kolumbia walczyła o uniezależnienie się od Hiszpanii.

Bitwa u wybrzeży Kartageny, obraz autorstwa Samuela Scotta.

Co jednak również udało się uzyskać to nowe zdjęcia wspomnianego galeona, w tym tego, co znajdowało się na jego pokładzie. Badania te zapewne jeszcze zaognią potencjalny spór dotyczący praw własności do ładunku, jaki był przewożony na San José w momencie jego zatopienia. A jest się o co spierać… Na okręcie znajdowały się bowiem istne skarby. Nie na darmo wrak San José nazywany jest Świętym Graalem wśród wraków!

Do kogo jednak powinien on trafić? Od lat w tej sprawie toczy się spór, w którym udział biorą aż trzy różne strony. Pierwszą z nich jest oczywiście Hiszpania. Jej władze powołują się na fakt, że San José w momencie zatopienia należał do hiszpańskiej floty, w związku z czym jest chroniony przez regulacje ONZ. W obecnej chwili miejsce zatonięcia galeona znajduje się na wodach terytorialnych Kolumbii, która jest kolejną stroną sporu. Natomiast trzecia z nich domaga się oddania sprawiedliwości jej przodkom.

Zatopiony hiszpański okręt / Presidencia de Colombia/Ferrari Press/East News

Chodzi tutaj o rdzenny, zamieszkujący Boliwię lud Qhara Qhara. Jego przedstawiciele argumentują, że przed wiekami przewożone na pokładzie San José metale szlachetne były wydobywane przez ich przodków, którzy zostali zmuszeni do wykonywania tej ciężkiej pracy. Do kogo powinien trafić ten skarb?

Źródła:

  1. San José galleon: Two new shipwrecks found off Colombian coast, https://www.bbc.com/news/world-latin-america-61722200, dostęp: 09.06.2022.
  2. San Jose, the gold-laden 'holy grail of shipwrecks’, found off the coast of Colombia, https://www.abc.net.au/news/2018-05-23/experts-disclose-new-details-about-300-year-old-shipwreck/9791128, dostęp: 09.06.2022.
  3. Two additional shipwrecks found off Colombian coast close to San José galleon, https://www.abc.net.au/news/2022-06-07/shipwrecks-found-colombian-coast-san-jose-galleon/101132070, dostęp: 09.06.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.