Ciekawostki Historyczne

Za niewiele ponad tydzień rozpocznie się kolejna edycja Europejskich Dni Archeologii. Są one organizowane od roku 2010, przy czym pierwotnie miały miejsce tylko we Francji.

Pieczę nad nimi sprawowało francuskie Ministerstwo Kultury, zaś koordynacją zajmował się Narodowy Instytut Badań Archeologicznych. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez prawie dekadę. Dopiero w roku 2019 Europejskie Dni Archeologii zaczęto organizować także w innych państwach europejskich. Oczywiście nie mogło zabraknąć ich też w Polsce. Polskim koordynatorem tego wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jak mówi o Europejskich Dniach Archeologii  dyrektor NID dr Katarzyna Zalasińska Celem EDA jest przybliżenie dziedzictwa archeologicznego i współczesnej archeologii społeczeństwu. Organizowane wydarzenia skupiają instytucje archeologiczne, niezależnych badaczy i edukatorów oraz specjalistów wspierających prace archeologiczne, którzy prezentują zainteresowanym tajniki tej dziedziny. W ramach EDA rezultaty prowadzonych badań zostaną zaprezentowane przez instytucje naukowe, kulturalne oraz muzea. Możliwe stanie się m.in. zwiedzanie obiektów, które zwykle nie są dla wszystkich dostępne.

Tegoroczna edycja będzie miała miejsce od 17 do 19 czerwca, łącznie w 46 państwach. Pierwsze związane z nimi wydarzenie w Polsce będzie jednak miało miejsce kilka dni wcześniej. 13 czerwca o godzinie 11:30 na terenie pochodzącego z X wieku grodziska na warszawskim Bródnie będzie miała miejsce konferencja prasowa, połączona z wystąpieniami ekspertów, ale i atrakcjami takimi jak loty dronem, prezentacjami zabytków archeologicznych, a nawet zasad rekonstrukcji dawnych gier planszowych, które poznaliśmy dzięki wykopaliskom. Już w trakcie samych Dni w Polsce będzie miało miejsce ponad 60 różnego typu wydarzeń. Dokładną ich listę możemy odnaleźć dzięki wyszukiwarce umieszczonej pod adresem: https://journees-archeologie.fr/c-2022/lg-en/poland/Home

Źródła:

  1. Europejskie Dni Archeologii. Festyny, pokazy, pikniki, odkrywanie zabytków archeologicznych, https://nid.pl/2022/06/07/europejskie-dni-archeologiifestyny-pokazy-pikniki-odkrywanie-zabytkow-archeologicznych/, dostęp: 08.06.2022.
  2. Europejskie Dni Archeologii 17 18 19 czerwiec 2022, https://journees-archeologie.fr/c-2022/lg-en/poland/Home, dostęp: 08.06.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.