Ciekawostki Historyczne

Czasami naprawdę warto jest zrobić generalne porządki. Nigdy nie wiadomo, na co ciekawego możemy natrafić. Coś takiego przydarzyło się ostatnio pracownikom National Trust of Australia.

W budynku przejętym przez tę instytucję znajdowało się około 60 000 różnego rodzaju eksponatów. A wśród nich prawdziwa perełka: pochodzący z XVII wieku cenny obraz autorstwa holenderskiego malarza. Obraz ten został przekazany w 1979 roku przez Woodford Academy w Górach Błękitnych w Nowej Południowej Walii.

O jaki obraz chodzi? Prace konserwacyjne doprowadziły do odkrycia podpisów XVII-wiecznych malarzy holenderskich, Willema Claesza Hedy i/lub jego syna Gerrita Willemza Hedy oraz daty: roku 1640. Jak skomentowała to menedżerka zbiorów National Trust Fund Rebecca Pinchin szansa na odnalezienie takich podpisów jest jak 1 do miliona. Omawiany zaś obraz to „Martwa natura”.

W jaki sposób w ogóle znalazł się on w Australii? Jest możliwe, że przyczynił się do tego Alfred Fairfax, który był siostrzeńcem założyciela „Sydney Morning Herald” Jamesa Fairfaxa.

Fragment holenderskiego obrazu olejnego Golden Age znalezionego w posiadłości Blue Mountains w Nowej Południowej Walii. Odkrycie było „jednym na milion”, mówi Rebecca Pinchin, kierownik kolekcji National Trust. Zdjęcie: National Trust (NSW)

Sama sprawa autorstwa obrazu budzi pewne kontrowersje. W momencie jego powstania Gerrit miałby 17 lat. Jego kariera trwała dość krótko, ponieważ zmarł w wieku zaledwie 25 lat. Co więcej, style malarstwa tak ojca, jak i syna były dość podobne do siebie, stąd wątpliwości który z nich był autorem dzieła. A może namalowali je wspólnie? Bezsprzecznie jednak obraz ten można uznać za cenny, ponieważ zazwyczaj dzieła tych malarzy są wyceniane na „miliony dolarów”. Ten konkretny szacuje się, że może być wart około 5 milionów dolarów australijskich, co przekłada się na około 3-3,5 milionów dolarów amerykańskich.

Odnalezienie obrazu zbiegło się w czasie z obchodami 80 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych i handlowych przez Holandię i Australię. Premier tej ostatniej Scott Morrison wspomniał o przyjaznych relacjach łączących oba państwa oraz o wspólnych dążeniach, w tym w kwestii dojścia do prawdy w kontekście zestrzelenia samolotu MH17 oraz udzielania wsparcia Ukrainie. „Martwa natura” znajdzie się zaś na wystawie w Woodrow Academy jako część Australian Heritage Festival, który będzie miał miejsce 14 maja. Życzymy udanego festiwalu!

Źródła:

  1. Dutch golden age painting worth up to $5m discovered at Blue Mountains property, https://www.theguardian.com/australia-news/2022/apr/17/dutch-golden-age-painting-worth-up-to-5m-discovered-at-blue-mountains-property, dostęp: 25.04.2022.
  2. Taylor, ‘Once-in-a-lifetime discovery’: 400-year-old Dutch masterpiece discovered in the Blue Mountains, https://www.smh.com.au/national/once-in-a-lifetime-discovery-400-year-old-dutch-masterpiece-discovered-in-the-blue-mountains-20220412-p5ad07.html, dostęp: 25.04.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.