Ciekawostki Historyczne

21 marca 1963 roku zamknięto amerykańskie więzienie federalne na wyspie Alcatraz w Zatoce San Francisco.

Przetrzymywano najbardziej niebezpiecznych więźniów, w tym Ala Capone i Roberta Strouda znanego jako „Ptasznik z Alcatraz”.
Więzienie zamknięto decyzją Prokuratora Generalnego Roberta F. Kennedy’ego. Przyczyną były wysokie koszty jego funkcjonowania w stosunku do innych więzień – prawie 10 dolarów dziennie na jednego więźnia, w porównaniu do 3 dolarów na więźnia, choćby w Atlancie. Ponadto przez pół wieku funkcjonowania słona woda otaczająca budynki zniszczyła je. Zatoka była też mocno zanieczyszczona odpadami.
Oficjalnie przez 29 lat działalności więzienia żadnemu więźniowi nie udało się z niego uciec, choć odnotowano 14 prób z udziałem 34 więźniów, w tym dwóch, którzy próbowali uciec dwa razy; sześciu uciekinierów zastrzelono, dwóch utonęło, pięciu nie odnaleziono, pozostałych złapano. Dwóch wydostało się z wyspy, ale zostało pojmanych, jeden w 1945, drugi w 1962 roku.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.