Ciekawostki Historyczne

Pierwszy sklonowany dorosły ssak.

22 lutego 1997 roku zespół brytyjskich naukowców, pracujących pod kierunkiem Iana Wilmuta w Instytucie Roslin nieopodal Edynburga, ogłosił narodziny owcy Dolly, pierwszego klona dorosłego ssaka.

Dolly mieszkała w Instytucie Roslin. Tam została skrzyżowana z samcem z Welsh Mountain, co przyniosło w sumie sześcioro potomstwa.

Jesienią 2001 roku w wieku pięciu lat Dolly zachorowała na zapalenie stawów i zaczęła chodzić z bólem. Jedną z przyczyń schorzenia była nadwaga, na którą cierpiała owca, stale dokarmiana smakołykami przez gości odwiedzających instytut.

14 lutego 2003 roku Dolly została uśpiona z powodu postępującej choroby płuc. Owce rasy Finn Dorset dożywają zwykle 12–15 lat, Dolly miała niecałe 7. Wywołało to dyskusję na temat wpływu klonowania na zdrowie klonów.

Po śmierci Dolly klonowano kolejne ssaki: bydło domowe, konie, świnie, myszy, koty i psy, a także organizmy transgeniczne.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.