Ciekawostki Historyczne

Historia "Five o'clock"

Uważa się, że pierwszym, który sprowadził herbatę do Wielkiej Brytanii na przełomie XVI i XVII wieku, był Thomas Garraway, właściciel kawiarni. Historia głosi, że napój spopularyzowała żona Karola II – portugalska księżniczka Katarzyna Bragança. W Wielkiej Brytanii jadano zazwyczaj 2 lub 3 posiłki – rano śniadanie, w południe lunch, wieczorem obiad. Powodowało to, że przez większość dnia ludzie chodzili głodni. Księżna Bedford wprowadziła więc lekkie popołudniowe przekąski połączone z piciem herbaty ok. godziny 17:00. Pierwsze takie posiłki odbywały się w Woburn Abbey, w pokoju zwanym Blue Drawing Room.

Wkrótce ten zwyczaj został przejęty przez najbliższych przyjaciół księstwa Bedford i rozprzestrzenił się w kręgach wyspiarskiej arystokracji, a później i w niższych kręgach społeczeństwa i stał się częścią angielskiej kultury. Popołudniowe herbatki były świętem kobiet. Damy, przebywając tylko w towarzystwie przyjaciółek mogły pozbyć się oficjalnych sukien i gorsetów i przywdziać wygodniejszy strój ,który nazwano tea gown. Angielski pisarz George Orwell napisał esej pt. „A Nice Cup of Tea”, w którym przedstawia jedenaście złotych reguł parzenia the perfect cuppa, czyli filiżanki idealnej herbaty. Czytamy w nim m.in. „herbatę powinno się pić ze śniadaniowego kubka o cylindrycznym kształcie, a nie kubka płaskiego, lub płytkiego. Kubek śniadaniowy lepiej utrzymuje ciepło. Parzenie herbaty w naczyniach innego typu sprawia, że jest ona w połowie zimna, zanim na dobre zaczniemy ją pić”

Istnieją dwie szkoły przyrządzania trunku: milk first (najpierw mleko, później herbata) oraz milk after (najpierw herbata później mleko)

Według naukowców z Uniwersytetu Londyńskiego kluczem jest przygotowanie samego napoju. I tak, jeśli parzymy herbatę w filiżance, mleko powinniśmy dolać do herbaty, a jeśli parzymy w dzbanku, to najpierw dodajemy mleko do filiżanki, a następnie herbatę.😀

Źródła: Wikipedia, https://kuchnialidla.pl/, Czajnikowy.pl

Czytaj także: „Merry Old England”, czyli los mężatek w XVIII i XIX wieku

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena

Ale wy ( autor i jego źródła), ze „tea” ti nie jest rozumiane jako cherbata tylko późny obiad? W UK je się lunch kolo 12/14, a potem właśnie jest „tea”. Bo to czas gdy sie wraca do domu i trzeba coś zjesc. Tu raczej nie kończy się pracy o 14.

    Mimi

    Pani Magdo
    Kazdy angielski dom ma Swojej wlasnie zasady, tak jak I polski.
    U Nas pijemy herbate o 17 w wolne dni od pracy, dinar lub tea jemy o 19 ale w dni wolne wczesniej. Tradycje angielskie w dobrych domach sa przekazywane z pokolenie na pokolenie. Pozdrawiam.

Zobacz również

Zimna wojna

Morderca królowych piękności

Jego „portfolio” wypełniają zdjęcia młodych, atrakcyjnych kobiet. Uczestniczek konkursów piękności i modelek. Obiecywał im karierę, po czym brutalnie mordował.

4 grudnia 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

XIX wiek

Brawurowe porwanie miało zakończyć panowanie Napoleona....

W 1806 roku grupa spiskowców postanowiła porwać Napoleona i podstawić w jego miejsce sobowtóra. Fałszywym cesarzem miał być Polak, ksiądz Stefan Błażewski.

3 grudnia 2021 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Starożytność

Burzyli miasta, gwałcili i torturowali. Ten...

Nazwa ich państwa budziła w starożytnych blady strach. Asyryjczycy słynęli z wyjątkowego okrucieństwa. Swoim ofiarom wyłupywali oczy, odcinali nosy i kończyny.

2 grudnia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Odbudowa Pałacu Saskiego

Wicepremier Piotr Gliński wręczył dziś powołania członkom Zarządu Spółki Celowej, która będzie odpowiadać za odbudowę Pałacu Saskiego.

1 grudnia 2021 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

Z misiem do walki – przesądy...

Nawet najodważniejsi piloci nie wyobrażali sobie lotu bez maskotki na szczęście. Współautorami podniebnych zwycięstw były więc lalki, koty oraz diabełki.

1 grudnia 2021 | Autorzy: Grzegorz Okoński

XIX wiek

Somosierra, bohaterska szarża Polaków

Napoleon stanął przed pułkiem szwoleżerów i zdjąwszy kapelusz, zawołał: „Jesteście godni mojej starej gwardii, uważam was za najdzielniejszą jazdę”. Miał ku temu doskonałe powody.

30 listopada 2021 | Autorzy: Lidia A. Zyblikiewicz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.