Ciekawostki Historyczne

Według legendy flaga jest darem boga objawionym 15 czerwca 1219 po zwycięstwie króla Waldemara II nad Estończykami.

Według legendy flaga jest darem boga objawionym 15 czerwca 1219 roku po zwycięstwie króla Waldemara II nad Estończykami. Przypuszcza się, że powyższa legenda powstała dużo później, bo około 1500 roku. Nie przeszkadza to jednak w twierdzeniu, iż Dannebrog, czyli duńska, bądź czerwona chorągiew, jest jedną z najstarszych flag narodowych świata( pierwsza wzmianka w roku 1481) a już na pewno najstarszą będącą w ciągłym użyciu, co udokumentowano wpisem do Księgi Rekordów Guinessa.

Istnieje szereg zasad normujących sposób obchodzenia się z nią, m.in. Dannebrog, jako dar od Boga, nigdy nie może dotknąć ziemi. Co ciekawe, symbolika flagi wciąż nawiązuje do legendy. Biały krzyż symbolizuje chrześcijaństwo, zaś czerwień – odwagę i męstwo.

Duński sztandar, był wzorem dla flag: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, a także Wysp Owczych, Wysp Alandzkich i Szetlandów.

Źródła: Wikipedia, Przegląd Bałtycki

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.