Ciekawostki Historyczne

Według legendy flaga jest darem boga objawionym 15 czerwca 1219 po zwycięstwie króla Waldemara II nad Estończykami.

Według legendy flaga jest darem boga objawionym 15 czerwca 1219 roku po zwycięstwie króla Waldemara II nad Estończykami. Przypuszcza się, że powyższa legenda powstała dużo później, bo około 1500 roku. Nie przeszkadza to jednak w twierdzeniu, iż Dannebrog, czyli duńska, bądź czerwona chorągiew, jest jedną z najstarszych flag narodowych świata( pierwsza wzmianka w roku 1481) a już na pewno najstarszą będącą w ciągłym użyciu, co udokumentowano wpisem do Księgi Rekordów Guinessa.

Istnieje szereg zasad normujących sposób obchodzenia się z nią, m.in. Dannebrog, jako dar od Boga, nigdy nie może dotknąć ziemi. Co ciekawe, symbolika flagi wciąż nawiązuje do legendy. Biały krzyż symbolizuje chrześcijaństwo, zaś czerwień – odwagę i męstwo.

Duński sztandar, był wzorem dla flag: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, a także Wysp Owczych, Wysp Alandzkich i Szetlandów.

Źródła: Wikipedia, Przegląd Bałtycki

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Gwałcił i mordował dzieci, by wkraść...

Wszystko wydarzyło się naprawdę.

29 listopada 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Historia słynnych butów Nike

Śniadanie, gofrownica i słynne buty...

29 listopada 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Dwudziestolecie międzywojenne

Ten biskup miał regularnie odwiedzać domy...

Za potępianie faszyzmu biskup Fidel García Martínez miał zostać skompromitowany. Po Hiszpanii rozeszła się fama, że duchowny regularnie gości w burdelach.

29 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Premier powołał Instytut Strat Wojennych im....

Czy Niemcy są nam winni setki miliardów euro czy ani grosza? Czy Polska ma podstawy, by domagać się odszkodowania za straty poniesione w II wojnie...

28 listopada 2021 | Autorzy: Sławomir Zagórski

Średniowiecze

Polski król zoofilem? Kronikarski fake news...

Morderca biskupa, tyran, okrutnik i zoofil? O Bolesławie Śmiałym można powiedzieć wiele złego, ale to ostatnie oskarżenie to... średniowieczny fake news.

28 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Nowożytność

Sulejman i Roksolana. Baśń jak z...

Historia związku Sulejmana II Wspaniałego i Hürrem znanej jako Roksolana przypomina prawdziwą baśń – tyleż romantyczną, co pełną intryg i zawirowań.

27 listopada 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.