Ciekawostki Historyczne

Skąd się wzięła jej nazwa?

Beza Pavlova tym różni się od innych bez, że przełożona jest bitą śmietaną lub kremem na bazie serka mascarpone i udekorowana owocami. Anna Pawłowa ( pisana także Anna Pavlova) to rosyjska tancerka baletowa o międzynarodowej sławie.

W latach 1906–1913 była primabaleriną Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Występowała również w zespole Les Ballets Russes Siergieja Diagilewa w Paryżu. W 1914 roku założyła własny zespół baletowy, przez kilkanaście lat występując z nim na scenach niemal całego świata.

Podobno deser został przyrządzony po raz pierwszy specjalnie na wizytę rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej w australijskim mieście Perth w 1926 lub 1929 roku. Tancerka poprosiła o przygotowanie jej czegoś „lekkiego” do zjedzenia.

Szef kuchni, zainspirowany baletową spódniczką zaproponować miał ponoć bezę z puszystą śmietaną. Do autorstwa deseru pretendują także Nowozelandczycy, twierdząc, że przyrządzono go w Wellington podczas tournée Pawłowej w 1926 roku.

Istnieją też wersję mówiące o amerykańskich, a nawet niemieckich korzeniach przysmaku.

Źródło: Wikipedia, Przeszłość od kuchni,

Czytaj także: Katorżnicza praca, sponsoring i skandale. Rosyjski balet to nie tylko piękno i gracja

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Gwałcił i mordował dzieci, by wkraść...

Wszystko wydarzyło się naprawdę.

29 listopada 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Historia słynnych butów Nike

Śniadanie, gofrownica i słynne buty...

29 listopada 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Dwudziestolecie międzywojenne

Ten biskup miał regularnie odwiedzać domy...

Za potępianie faszyzmu biskup Fidel García Martínez miał zostać skompromitowany. Po Hiszpanii rozeszła się fama, że duchowny regularnie gości w burdelach.

29 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Premier powołał Instytut Strat Wojennych im....

Czy Niemcy są nam winni setki miliardów euro czy ani grosza? Czy Polska ma podstawy, by domagać się odszkodowania za straty poniesione w II wojnie...

28 listopada 2021 | Autorzy: Sławomir Zagórski

Średniowiecze

Polski król zoofilem? Kronikarski fake news...

Morderca biskupa, tyran, okrutnik i zoofil? O Bolesławie Śmiałym można powiedzieć wiele złego, ale to ostatnie oskarżenie to... średniowieczny fake news.

28 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Nowożytność

Sulejman i Roksolana. Baśń jak z...

Historia związku Sulejmana II Wspaniałego i Hürrem znanej jako Roksolana przypomina prawdziwą baśń – tyleż romantyczną, co pełną intryg i zawirowań.

27 listopada 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.