Ciekawostki Historyczne

Szwecja powszechnie kojarzy nam się jako kraj otwarty i szczęśliwy. Okazuje się jednak, iż nie dla każdego jest on oazą spokoju i bezpieczeństwa. W Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców, a coraz większą rolę polityczną odgrywa skrajna prawica. Jak do tego doszło?

Wiktoria Michałkiewicz postanowiła zawalczyć ze stereotypem Szwecji, jako kraju otwartości i bezpieczeństwa. W swoim debiutanckim reportażu mierzy się z historią i teraźniejszością tego państwa. Szuka przyczyn rosnącej popularności skrajnej prawicy, prowadzi rozmowy ze współczesnymi szwedzkimi nacjonalistami. I ostrzega, że w sprzyjających okolicznościach naprawdę niewiele trzeba, by wyzwolić nienawiść.

Długa historia badań nad „czystością rasy”

Początek badań nad wyższością ras sięga w Szwecji przełomu XIX i XX wieku. Za prekursora badań tego typu uważa się Andersa Retziusa oraz jego syna Gustafa, którego popiersie do dziś znajduje się w Karolinska Institutet.

Zapoczątkowali oni metodę porównywania czaszek przedstawicieli różnych nacji oraz byli właścicielami przebogatej kolekcji ludzkich szczątków niemal z całego świata. Można było wśród nich znaleźć czaszki rdzennych mieszkańców Australii o „czaszkach średniej wielkości, wąskich, długich, dosyć niskich”, którzy – według badaczy – w kategorii duchowości plasowali się „na najniższym stopniu rozwoju, daleko za Hotentotami, rasą kafryjską i negroidalną”.

Artykuł powstał na podstawie książki Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie właśnie ukazała się na rynku pod patronatem Ciekawostek Historycznych

Książka Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmiewłaśnie ukazała się na rynku pod patronatem Ciekawostek Historycznych

Gustaf rozpropagował w nauce metodę badań ojca – tzw. indeks Retziusa. Późniejszy rektor Instytutu Karolinska podkreślał, iż „właśnie dzięki niej różne formy czaszek mogły być tak łatwo porównywane”. Nieliczne zarzuty, co do wiarygodności metody ignorowano. Retzius z zaangażowaniem prowadził badania nad rasą nordycką.

Pracami Retziusa zafascynowany był Herman Lundborg, początkujący lekarz. To właśnie on przyłożył się do powstania w Szwecji Instytutu Czystości Rasy, a na jego wykłady przybywać będą takie persony, jak Hans Günther, który później został jednym z najważniejszych badaczy rasy w nazistowskich Niemczech.

Ożywioną korespondencję z lekarzem prowadził też Heinrich Himmler, w czasie gdy w Niemczech dopiero formowały się oddziały SS. Spodobały mu się poglądy Lundborga, który wierzył w siłę rasy germańskiej a o innych mówił:

W żadnym wypadku sprzyjające środowisko nie może poprawić jakości ludu, który w swojej istocie jest bezwartościowy lub rasowo nieprzydatny, tak jak Cyganie czy Murzyni. W podobnie małym stopniu możliwe jest poprawienie jakości najniżej upadłych warstw w społeczeństwach kulturalnych, na przykład jednostek nagminnie łamiących przyjęte normy, wagabundów, imbecyli i miernie zdolnych.

Zobacz również:

Szwecja a II wojna światowa

Wbrew powszechnej opinii trudno uznać, by Szwecja zachowała neutralność w czasie II wojny światowej. We władzach było widać wyraźne sympatie prohitlerowskie, podziwiano niemiecką politykę i sukcesy militarne.

Herman Lundborg

Herman Lundborg

W reportażu Wiktorii Michałkiewicz poznać możemy relacje ocalałych Żydów polskiego pochodzenia, którzy po wojnie trafili właśnie do Szwecji. Na ich cierpienie opinia publiczna była w zasadzie głucha. Podczas gdy w Polsce rozgrywały się dramaty wojenne, w Szwecji martwiono się o zapasy kawy. Szwecka prasa w neutralny sposób pisała o kolejnych obostrzeniach w okupowanej Polsce.

Sytuacja zmieniła się oczywiście w momencie, gdy Niemcy zaczęli przegrywać wojnę, jednak wcześniej trudno nie zauważyć wyraźnych sympatii.

Książka – ostrzeżenie

Debiut Wiktorii Michałkiewicz to książka – ostrzeżenie. Analizując przeszłość autorka ukazuje analogie w świecie współczesnym. Przedstawia karierę partii Szweckich Demokratów, przywołuje opinie współczesnych nacjonalistów i tłumaczy, jak doszło do sytuacji, w której dziś płoną tam ośrodki dla uchodźców.

Cieszę się, że reportaż objęty został patronatem Ciekawostek Historycznych, bo myślę, iż jest to jedna z ważniejszych książek tego roku. Pozwala spojrzeć na Szwecję w nowy sposób, rozszerza naszą wiedzę historyczną oraz przypomina, że historia lubi się powtarzać.

To książka, po którą powinien sięgnąć każdy z nas. Bo z historii należy wyciągać wnioski.

Artykuł powstał na podstawie książki Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie właśnie ukazała się na rynku pod patronatem Ciekawostek Historycznych

Książka Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie właśnie ukazała się na rynku pod patronatem Ciekawostek Historycznych

KOMENTARZE (39)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BM

„W Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców, a coraz większą rolę polityczną odgrywa skrajna prawica. Jak do tego doszło?”

Autorka w tekście nie wspomina, że „uchodźcy” siedzą na socjalu i nie pracują, a oprócz tego kradną, napadają, biją, gwałcą, mordują, robią zadymy, palą samochody i dokonują zamachów terrorystycznych.

AugustoP

Dzikusy i bandyci zwani przez lewą stronę uchodźcami od lat terroryzują i maltretują szwedzkie społeczeństwo, a lewa strona udaje, że wszystko jest w porządku.

Szwedzkie społeczeństwo zaczynać stawiać opór temu terrorowi – pojawiają się alarmujący artykuły o odradzającym się nacjonalizmie.

Zbigniew Mazurek

Od Wikingów, poprzez bandyckie podboje w Europie, Szwedzi się pięknie ucywilizwali. Jest jednak w tym narodzie coś, co mnie mierzi. Kiedy szwedzki sąd zabiera dzieci Ruskiemu i daje muzułmanom, brak reakcji społeczeństwa. Chory naród. Ale czlowy eksporter broni.

  Kamil

  Hehe, Pani Kasiu, czytam komentarze i jestem w szoku. Mieszkam w tym kraju już dość długo. Ma Pani rację, wszyscy wielcy humaniści kurwa jego mać, kto nie był nie zrozumie, Życzę powodzenia w tym zakłamanym kraju. To nie do Pani, pani życzę zdrowia.

Kasia

Proszę państwa co za bzdury wypisujecie Szwecja przyjęła uchodźców bo ich na to stać bo są wrażliwi na niedolę innych to raz a po drugie jakie mordy i gwałty jak Już to porachunki między sobą napaść na Szweda czy gwałt na szwedce to rzadkość za dużo ryzykują Szwedzi teraz takich odrazu odsyłają skąd przyjechali nie ma gadania. Jestem kilka razy w roku w Sztokholmie poruszałam się nie raz metrem nocą nigdy czarny czy inny mnie nie zaczepił czarni w metro nawet nie patrzą na białych. Prosiłabym aby nie przedstawiać tego kraju w takim świetle jak się tam nie żyje. W Polsce przestępczość wcale nie jest mniejsza pedofilia zabujstwa więzienia przepełnione zajmijmy się własnym podwórkiem!

  Czytacz

  Droga Kasiu, po pierwsze po polsku piszemy, zabójstwa. Po drugie jakieś rzetelne dane na temat przestępczości w Polsce i Szwecji? Po trzecie po krótkiej kwerendzie, ilość gwałtów w Szwecji to ponad 6 tys. w Polsce w roku ubiegłym 1354. Ludność Polski 36 około mln, Szwecji około 8 mln. Prawda Cię wyzwoli.

   Czytacz

   Przepraszam nieaktualne dane ludność Szwecji to około 10,3 mln.

   Kamil

   Po chyba szóste…. Zamieszkaj w tym kraju, poznaj tych ludzi, a nie będziesz chciała z tąd wyjechać. A jeżeli tutaj mieszkasz, i jest Ci źle , to nie znajdziesz miejsca dla siebie na tej planecie. Pozdrawiam.

  Alchemik

  Pani Kasiu, przestępczość w Szwecji jest dużo wyższa. Skoro mieszka piani ponoć w Szwecji skąd pani wie jak wysoka jest przestępczość w Polsce? Może to tak za klasykiem „a u was murzynów biją”. Gwałtów w Szwecji od lat 2000 jest więcej niż w całej Europie i to są fakty. Szwedzi nie są w stanie odesłać skazanych przestępców, a co dopiero uchodźców, skąd takie dane u pani, że to robią?

Anonim

Jeździłem tam przez 20 lat pracowałem ciężko nie mogę pojąć ich mentalności i nastawienie do człowieka z zewnątrz no i teraz ci Arabii których tak bardzo…..,,, kochają!!!!!!!!!

Anonim

”Szwecka prasa” …. na milosc boska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jarosław Gorecki

Czysta propaganda , pismaki robią wszystko aby zniekształcic Pastwo Szweckie. Powöd , aby Polacy nie wyjeżdżali za pracą. Byłem w Szwecji niedawno I bardzo dobrze się pracowało z Szwedami bardzo życzliwi ludzie .

Agnieszka Nowak

To tak jakby na podstawie imprezy w lesie pod nazwą „urodziny Hitlera” powiedzieć, że wszyscy Polacy są faszystami. Nie powielajcie stereotypów. Rodzina mieszkająca w Szwecji mówi zupełnie coś innego.

Anonim

Szwecja to kraj dla wszystkich. Ludzi o różnych poglądach, orientacjach seksualnych , kolorach skóry , wierzeniach. Natomiast szwedzki nacjonalizm jest w tym kraju mniejszością, czego nie powiedziałbym o polskim nacjonalizmie . Pozdrowienia z normalnej i bezpiecznej Szwecji.

  anonim

  Bezpiecznej? Naprawdę?!

Atanazy Pustelnik

No cóż, Szwecja jest na celowniku polskich prawicowych mediów. Szczególnie radia Szczecin. Stałe reportaże pokazują Szwecję tak, w taki socjotechniczny sposób, jak za komuny przedstawiano Europę zachodnią: „tam” przestępstwa, zbrodnie, bieda, pacyfikowane strajki – taka miała być wówczas rzeczywistość rzekomo jawnie „gorszego” od socjalizmu kapitalizmu – jakże różna z kolei od „tutaj” tj. u nas – czyli od socjalnego – socjalistycznego raju PRL-u (teraz PIS-u) oczywiście…
Nie przypadkowe jest dzisiaj wykorzystanie tej samej co za komuny socjotechniki przez obecnych rządzących: porównanie socjalnej polityki skrajnie bogatej Szwecji z tak naprawdę „bieda socjalem” obecnej polskiej władzy, karkołomna próba pokazania wyższości obecnego polskiego systemu rozdawnictwa przez rządowe nasze media, wyższości naszej prymitywnej (bo wrzucającej wszystkich emigrantów do jednego worka) polityki anty-emigracyjnej, nad wypracowaną przez dziesięciolecia polityką starej niezwykle bogatej demokracji szwedzkiej.
Szwecja ma być przykładem na to, że przyjmowanie „obcych” zawsze, nawet w tak bajecznie bogatym państwie, kończy się źle. Jest próbą usprawiedliwienia własnej bezradności, niespójnej polityki wobec obcokrajowców, „mega” indolencji w tej kwestii polskich obecnych (ale i „przeszłych” PO-PSL) władz…
Za tym idą takie absurdy jak np. (ze strony Radia Szczecin) opisywanie jako poważnych, tj. poprzedzonych dogłębnymi studiami takich konstatacji: „Beata Mazurek, polska posłanka do Parlamentu Europejskiego, napisała na Twitterze, że niektórzy Szwedzi mają dosyć w swoim kraju zamachów, gwałtów, rosnącej przestępczości i coraz częściej osiedlają się w Polsce (!!!), aby tu spokojnie i bezpiecznie ułożyć sobie życie… [zapewne jest ich co najmniej tyle tysięcy co emigrantów polskich w Szwecji…?, A tych jest wg tego samego rzekomego „redaktora” tego samego radia: „W ubiegłym roku ponad 40 tysięcy naszych rodaków pracowało legalnie w Szwecji.” – liczba robi wrażenie? – rozwieję wątpliwości: z kolei Szwedów osiedlających się, a raczej chcących się osiedlić, w Polsce naliczono na tą chwilę ledwie kilkudziesięciu…]
„Według pana ministra kobiety w Szwecji czują się bezpieczne i swobodnie. Nienagabywane przez nikogo spacerują po parkach i ulicach szwedzkich miast. Coś innego mówią oficjalne dane Rady ds. Zapobiegania Przestępczości. Wynika z nich, że w ubiegłym roku policji zgłaszano 20 gwałtów dziennie. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni [sierpień 2019] doszło do serii napadów i gwałtów na kobiety w Uppsali i Sztokholmie. Nie lepiej jest z bezpieczeństwem, szczególnie mieszkańców osiedli na przedmieściach. Tam, gdzie policja mało ma do powiedzenia. Dzięki temu handel narkotykami odbywa się tam niemal otwarcie. Parają się nim młodzi imigranci, dla których nie ma miejsca w szwedzkim raju. Walczą „na dzielni” o swoje, na śmierć i życie.”
[Jak widać komentujący powyżej, a mieszkający w Szwecji lub często ją odwiedzający, tej rzekomo ogromnej fali gwałtów kolorowych emigrantów na białych kobietach, i drugiej wielkiej fali „młodocianych” przestępców, jakoś nawet nie zauważyli…]
– i to tylko z jednego skrajnie niegodziwego, do granic możliwości manipulanckiego artykułu niczym z sowieckiej prawdy o rozdawaniu samochodów na Placu Czerwonym…

Drogi „czytaczu”, gdy twierdzisz, że „…ilość gwałtów w Szwecji to ponad 6 tys. w Polsce w roku ubiegłym 1354…” – to powinieneś wiedzieć, że w Szwecji wykrywalność tych przestępstw, jest bliska 100% (kobiety ne boją się o tym mówić!), a w naszej kochanej ojczyźnie Polsce ciągle ledwie maks. kilka (a najprawdopodobniej c. 1) procent, bo jak gdzieś kiedyś napisano, że u nas: „…nawet wybitni obecnie karniści uważają, że to kobieta powinna udowodnić swoją niewinność, tj. że nie prowokowała „biednego” „Bogu ducha winnego” sprawcę do gwałtu…”
A nacjonaliści szwedzcy?
No cóż obecnie ruchy nacjonalistyczne zyskują na popularności w całej Europie, bo po pierwsze: bo jest to część pewnego cyklu, tzn. społeczeństwa z czasem „nudzą się” ideologią na przemian to prawicową, to lewicową; po drugie ruchy lewicowe zaczynają być coraz bardziej skrajne, lewackie, nie zauważające niebezpieczeństw związanych z fundamentalizmem islamskim, „uszczęśliwiające” emigrantami swe społeczności „na siłę”, lekceważąc przy tym kompletnie zasady demokracji.
Z kolei partie prawicowe, skrajnie chadeckie zwłaszcza, nie widzą, że fundamentalizm to nie jest cecha immanentna ruchów migracyjnych pochodzących z krajów islamskich, w ogóle nie prowadzą studiów nad tym problemem, rządzi ich decyzjami zwykły „strach” i… I stosują w znacznej części bezwiedną i bezmyślną „odpowiedzialność zbiorową” wobec wszystkich emigrantów islamskich.

  fok

  Atanazy Pustelnik – kolejny lewak, który zakłamuje rzeczywistość.

  Anonim

  Czytacz podal chociaz dane liczbowe. A ty, na jakiej podstawie twierdzisz, ze w Polsce tylko 1% gwaltow jest zglaszana na policje? A ile procent w Szwecji? Pomijajac juz i to, ze piszesz oczywiste idotyzmy. Jesli 1354 gwalty to 1%, to znaczy, ze w Polsce doszlo to 1,35 miliona gwaltow. Z 38 milionow Polakow, polowa to mezczyzni, wiec kobiet pozostaje 19 milionow. Wszystkich. I tych, ktore maja dobrze pozwyzej 70 lat – kobiety w tym wieku wzbudzaja pozadanie tylko y zwyrodnialcow, psychopatow (i najczesciej sa to przypadki seryjnych mordercow). Jesli wykluczyc staruszk i noworodki, to w Polsce zostanie ok. 14 milionow kobiet w wieku od 14 do 65 lat. Wedlug ciebie, co dziesiata zostala zgwalcona w ciagu roku, czyli przez 10 lat wszystkie kobiety w Polsce zostana zgwalcone. Co palisz, zeby wyrzygiwac takie brednie, lewaku?

  Czytacz

  Uderz w stół a nożyce się odezwą. Atanazy wiedziałem, że ktoś będzie mówił o wykrywalności i sposobie zgłaszania przestępstwa zgwałcenia. Wyjaśnij mi skąd pochodzi w twoim komentarzu cytat z „wybitnych karnistów”. Zajmują się trochę tym tematem dlatego będę wdzięczny za źródło. Co do twoich manipulacji. Uniewinniono we Włoszech mężczyznę od zarzutu gwałtu z powodu tego, iż według sędziny gwałciciel nie był w stanie zdjąć z niej spodni bez współpracy ze strony potencjalnej ofiary. W Szwecji gwałciciel „uchodźca” z Erytrei otrzymał odszkodowanie za traumę przeżytą w więzieniu! Dodam, że wyrok w jego przypadku za gwałt zbiorowy na Szwedce to 9 miesięcy. Polecam ci więc używaj prawdziwych argumentów nie ideologii. Co do ilości przestępstw w Szwecji to niestety prawda. W ubiegłym roku obrzucano granatami posterunki policji a ilość strzelanin była jedną z najwyższych w Europie! To są fakty do tego dodaj liczbę nie zgłoszonych strzelanin w gettach oraz ciemną liczbę przestępstw. Nie twierdzę, że Szwecja jest brzydkim lub złym krajem. Na pewno jest krajem bardziej niebezpiecznym niż Polska.

  Czytacz

  Jeszcze jedna uwaga do twojego nad wyraz rozbudowanego komentarza. Partia prawicowa to nie to samo co chadecka! Obecnie rządząca w Polsce partia też nie jest partią prawicową (jej program jest bardziej socjalistyczny niż SLD kiedykolwiek). I ostatni błąd logiczny w twojej wypowiedzi fundamentalizm nie jest cechą ruchów migracyjnych! Fundamentalizm jest cechą religii ewentualnie ideologiczny lub naukowy. Ponadto nie jest niczyim obowiązkiem cyt.”studiowanie ruchów migracyjnych pochodzących z krajów islamskich” dlatego, że 99% przybyszy to wyznawcy tej religii, która z założenia jest ekspansywna i nie asymilująca się z zastaną kulturą. To ty i tobie podobni mają udowodnić, że jest inaczej. Jak w tym kawale „nie każdy terrorysta jest wyznawcą ale…”

  Alchemik

  Atanazy, nie siej propagandy jeśli piszesz to pracuj na danych, a nie bazuj życzeniowym myśleniu. Odnieś się do twardych danych na temat gwałtów w Szwecji.A nie bełkoczesz coś na temat wykrywalności. Zacytuję tu ciebie: „pewnego cyklu, tzn. społeczeństwa z czasem „nudzą się” ideologią na przemian to prawicową, to lewicową”. Społeczeństwa Europy nie znudzą się szykuje się wojna kulturowa, która przeniesie się mediów na ulice miast. Stara Europa zniknie (niestety).

  Michał WLKP

  podaj jakieś źródło tego 1%? czy Instytut Danych Z Dupy?

Prawda historyczna

U mnie w Rosji nie ma uchodźców, bo nikt nie jest tak zdesperowany żeby tu przyjeżdżać.

J.M.

Nazizm, nigdy nie był dobrą stroną w dziejach istnienia ludzkości.To jeszcze niższa inteligencja,która ma się za Boga.Można porównać do zwierzyny.I taki zwierzaczek,szczerzy zęby, bo on chce czerpać zyski z cudzej pracy.Dominować.Ale ludzkość, stabilność, polega na czym innym. Wzajemnym szacunku, bez kombinatorstwa,wrabiania, złodziejstwa,morderstw,gwałtów. Ale niższa inteligencja, jeszcze do tego nie dorosła.Tak naziści!!! Nie dorosła do: uczciwej, lojalnej współpracy, wzajemnej pomocy, szacunku,

  Czytacz

  A do czego odnosi się twój wpis? Do Niemców?Do Anglików? Wzajemny szacunek u homo sapiens? Sam jesteś szowinistą kim jest według Ciebie ta niższa inteligencja? Wykazujesz szowinizm/!

M.J

Skrajna postać nacjonalizmu jest nazywana szowinizmem.

Krzysztof

Cóż, pani Wiktoria kolokwialnie rzecz ujmując, zwyczajnie pi…i głupoty.
W tym kraju jest dokładnie odwrotnie.

Alchemik

Atanazy, Atanazy wywołuję Cię do tablicy. W Szwecji w roku 2020 między styczniem i kwietniem zginęło 15 osób w 98 strzelaninach. To w zakresie „bezpiecznego” kraju. Aktualnej liczby gwałtów w Szwecji nie podają, gdyż są „tendencyjne i nie obrazują całego przekroju społeczeństwa”. Czekam na twoją odpowiedź.

  Ania

  Alchemik takie dane za „Dziennikiem” cyt.: „Rekordowa liczba strzelanin i ofiar w Szwecji w 2020 roku w Szwecji doszło do największej w historii liczby strzelanin, w wyniku których zginęło rekordowo dużo osób. Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg zapowiedział „przełamanie negatywnego trendu”. W ubiegłym roku w 366 strzelaninach zginęło 47 osób, a 117 zostało rannych. Oznacza to wzrost o 10 proc. względem 2019 roku. Mamy do czynienia z bardzo wysokim poziomem, którego nie będziemy akceptować – ocenił Damberg na spotkaniu z prasą…. W 2020 roku w Szwecji zgłoszono 215 przypadków podłożenia materiałów wybuchowych”. Szwecja to „bezpieczny” kraj

   Gal anonim

   Przytaczam najnowsze wyniki badań na temat liczby gwałtów w kilku krajach europejskich: „Wskaźnik tego typu przestępstw, w tym gwałtów, na 100 tys. mieszkańców, wyniósł w 2017 r. w Polsce w przybliżeniu 8, w Niemczech 42, w Danii 83, a w Szwecji to 189”.

Wacek Rumburak

Szweckich, Szwecka? I to pisze Absolwentka Wydziału Historycznego i studiów doktoranckich????? Wstyd!!!

Mogę zrozumieć że każdy może się pomylić, nie wiedzieć, nie sprawdzić.. ale już w kwietniu w komentarzach zwracano na to uwagę, jest prawie wrzesień a poprawki nie ma!!!!

Niestety ale od dawna ten portal stacza się….. artykuły pisane na kolanie, z błędami ortograficznymi i merytorycznymi. Nikt nie z redakcji nie czyta komentarzy. Zwykłe clickbaity…. Coś napisać, byle jak, aby ludzie zajrzeli, reklamy się wyświetliły

M.

czytałam książkę, świetna

  anonim

  Też czytałem, tą książkę. mam na jej temat zupełnie inne zdanie.

Piotr Janczarek

Z tego tekstu wychodzi polaczkowatość, kompleksy, inteletkualna ciasnota. Oni mają dobrze urządzone państwo, życie an wyższym poziomie, ale my JP II i nasiąknieci jesteśmy wartościami, jak gąbką w rynsztoku.

  Alchemik

  Naprawdę? Panie Piotrze nie wypada krytykować a priori własnego (chyba) narodu, zawsze może się pan z niego „wypisać”. Byłem w Szwecji, piękny kraj, ale ludzie? Do tego rzeczywiście niebezpieczny., szczególnie pewne części miast I wcale nie tak dobrze urządzony- już nie. I ostatnie zdanie pana wpisu, My JP II co to znaczy? I nie nasiąka się gąbką, tylko wartościami, panu jednak ich brakuje tzn. jakichkolwiek wartości. Nawet pisania po polsku.

  Sceptyczka

  Dobrze urządzone? Właśnie się poddali i zmieniają prawo imigracyjne. To co zrobili z ludźmi w domach starców podczas pandemii pokazuje ich moralność tj. Szwedów. Po ostatnich zabójstwach policjantów przyznają się, że nie radzą sobie z uchodźcami i istnieją u nich strefy NO-GO, o których wspominał niski pan z PIS. Dziwne bo mówił wtedy prawdę, a tak się Szwedzi oburzali.

PK

Klapki na oczach to jest to samo, co nasi pseudoreporterzy piszą o Donbasie, nie będąc tam na miejscu i nie rozmawiajac z separatystami. Ale postep jest. \dziennikarze nauczyli się pisac reportaże, nie ruszajac tyłka z kanapy.

Grzegorz

Szwedzki….

Alchemik

Właśnie w tym „bezpiecznym kraju ” premier wyprowadził wojsko na ulicę. Viva Szwecja

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Jeden z najmroczniejszych rozdziałów w historii Skandynawii. Członków tej mniejszości przymusowo przesiedlono

Gdy Norwegia uzyskała niepodległość, rdzenni mieszkańcy północnej Europy zostali uznani za obcych. W 1919 roku postanowiono pozbyć się ich za pomocą dyslokacji.

13 września 2023 | Autorzy: Elin Anna Labba

Nowożytność

Polskie panowanie w Sztokholmie. Wyprawa Samuela Łaskiego

Samuel Łaski był typem człowieka do zadań specjalnych. Zygmunt III Waza nieraz wysyłał go do Szwecji, której koronę usilnie chciał odzyskać. Poseł uczestniczył także w...

16 stycznia 2022 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Ciekawostki Historyczne na BookTarg 2020

W dniach 21-24 maja odbędą się Wirtualne Targi Książki BookTarg. Organizatorami są: Allegro, Legimi i lubimyczytać.pl. Ciekawostki Historyczne również będą obecne na tym wspaniałym wydarzeniu!

21 maja 2020 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

Nawoływał do czystości rasowej i eliminacji podludzi. Przez niego ponad 60 tysięcy osób poddano przymusowej sterylizacji

Pod wieloma względami Herman Lundborg był jednostką wybitną. Wyniki jego badań zrewolucjonizowały genetykę kliniczną. Pech chciał, że w pewnym momencie zainteresował się kwestią tzw. higieny...

6 maja 2020 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

Z kraju wyrzucano Żydów a ludność martwiła się o zapasy kawy. Szwedzki nacjonalizm w czasie II wojny światowej

1 września 1939 roku w Sztokholmie na pniu sprzedawały się bilety na premierowe pokazy filmów – w Rigoletto wyświetlono amerykański film Furia w reżyserii Fritza...

18 kwietnia 2020 | Autorzy: Wiktoria Michałkiewicz

Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie

Dlaczego w Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców? Dlaczego w holu największego instytutu badawczego w kraju, Karolinska Institutet, nadal znajduje się popiersie Gustafa Retziusa, pioniera teorii...

17 kwietnia 2020 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.