Ciekawostki Historyczne

17 maja 1918 roku z Sekwany wyłowiono zwłoki mężczyzny w średnim wieku. W kieszeni miał dokumenty, z których wynikało, że zmarły to Bronisław Ginet-Piłsudski. Jako oficjalną przyczynę zgonu podano samobójstwo. Ale czy faktycznie starszy brat Józefa Piłsudskiego odebrał sobie życie?

 

W Polsce mało kto pamięta o jego istnieniu. Tymczasem w Japonii stawia mu się pomniki i jest uznawany za bohatera narodowego. Żyje tam zresztą jego wnuk, Kazuyasu Kimura – ostatni męski potomek rodu Piłsudskich.

Bronisław i Józef Piłsudscy 1885fot.domena publiczna

Bronisław i Józef Piłsudscy 1885

Dlaczego zatem w ojczyźnie Bronisław do dziś pozostaje w cieniu młodszego brata? Przecież jego dorobek naukowy był tak samo cenny, jak niepodległościowa działalność Ziuka. Co więcej, starszy z braci Piłsudskich wiódł równie burzliwe i niebanalne życie, a okoliczności jego śmierci nadal budzą kontrowersje.

Król „kosmatych ludzi”

Bronisław Piłsudski nawet dziś jest postacią tajemniczą. Żyjący członkowie jego rodziny przyznają, że nikt nie znał szczegółów na temat losów starszego brata Józefa. Wiadomo, że marzył o karierze prawnika, przeznaczenie zadecydowało jednak, że został etnografem. Namówił go do tego spotkany na zesłaniu Lew Sternberg.

Piłsudski w marcu 1887 roku został bowiem aresztowany za udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III. Początkowo skazano go na śmierć, ale ostatecznie zamieniono karę na 15 lat zesłania na Sachalin. To tam zaczął interesować się lokalnymi kulturami Gilaków, Oroków oraz – przede wszystkim – Ajnów. Małgorzata Stępka relacjonuje:

Na Sachalinie Piłsudski przebywał do 1905 roku. Zdobył autorytet i zaufanie miejscowych plemion, a zwłaszcza Ajnów. Zresztą przyjęto go na członka tego plemienia, co pozwoliło mu także na bardziej wnikliwe prowadzenie badań. Ożeniony z ajnowską kobietą, mógł teraz prowadzić obserwacje niejako na przykładzie własnej rodziny.

„Kosmaci ludzie” – jak określał Ajnów, w pewnym momencie obwołali go nawet swoim królem (choć był to tylko przydomek, a nie oficjalny tytuł). Trudno zresztą im się dziwić. Bronisław Piłsudski podczas zesłania zrobił wiele na rzecz lokalnych plemion. Jak sam relacjonował: „Leczyłem ich, szczepiłem ospę. Uczyłem ich czytać i pisać, gdyż szkół dla krajowców nie ma. Byłem ich tłumaczem i orędownikiem wobec władzy”.

Bronisław Piłsudski król Ajnówfot.domena publiczna

Bronisław Piłsudski – król Ajnów

Dużo podróżował po wyspie. Założył kilka szkół oraz bibliotekę. Opracował też projekt przepisów administracyjnych. Jego największym osiągnięciem było jednak ocalenie języka Ajnów przed wymarciem – przygotował słownik zawierający przeszło 10 tysięcy słów, a na 100 woskowych wałkach do fonografu Edisona zarejestrował bezcenne próbki plemiennej mowy i śpiewu.

Zobacz również:

Tajemnicza śmierć Piłsudskiego

Z żoną Chuhsammą, doczekał się dwójki dzieci, urodzonego w 1903 roku syna Sukezo i córki Kiyo. Nigdy nie poznał dziewczynki. Gdy jego partnerka była w drugiej ciąży, wyjechał do Japonii (władze plemienne nie zgodziły się, by rodzina mu towarzyszyła – opuszczenie wioski przez kobietę traktowano jako hańbę). Osiem miesięcy później został zmuszony do powrotu na ziemie polskie. Jak referuje Jerzy Chociłowski:

Pełen nadziei powrót Bronisława do ojczyzny po dziewiętnastu latach tułaczki – gorzko go rozczarował. Czy to w Krakowie, czy we Lwowie, spotykała go obojętność. Nikogo prawie nie obchodziła jego wiedza.

Marzył o posadzie nauczyciela akademickiego, jednak miał do tego niewystarczające wykształcenie. Chwytał się więc rozmaitych, kiepsko płatnych zajęć. Po wybuchu wojny przez Austrię dostał się do Szwajcarii. Ostatecznie osiadł w Paryżu.

Na kolejnym przymusowym wygnaniu nie był szczęśliwy. Chociłowski opisuje: „Stany ożywienia przeplata z apatią, euforię z przygnębieniem. Jego depresja ma też źródło w odczuwanej boleśnie samotności. Uskarżał się na brak kobiety u swego boku”.

Epizody depresji pojawiały się u niego już wcześniej. Bronisław Piłsudski zdecydowanie gorzej od młodszego brata radził sobie z ekstremalnymi sytuacjami. W inspirowanej losami etnografa powieści „Akan” Paweł Goźliński opisuje jak mogły wyglądać u niego takie napady:

Jego oddech był nierówny, poprzecinany nieregularnymi pauzami. Innych oznak świadomości nie zauważyłem. Emocji też nie. Pierwszy raz widziałem go w takim stanie. Nie ostatni. Zgasł, ale nie zobojętniał. Wyglądał, jak ktoś pogodzony z klęską.

Jego ciało zastygło w pozie, której musiało nauczyć się w najgłębszej ciemności. Wciskał głowę w ramiona, jakby chciał ją uchronić przed nawałą wspomnień. Kulił się, żeby ból miał do niego jak najmniejszy dostęp. Pewnie jak w celi, w noc przed egzekucją i pod pokładem pływającego więzienia.

Bronisław Piłsudskifot.domena publiczna

Bronisław Piłsudski

Ataki niepokoju i lęku oraz mania prześladowcza, a także – prawdopodobnie – narkolepsja, na którą z czasem miał zapaść, w końcu doprowadziły go do samobójstwa – a przynajmniej tak twierdzą oficjalne źródła.

Nie wszyscy jednak są zgodni co do tego, w jakich okolicznościach zmarł starszy brat przyszłego marszałka. Zdaniem niektórych był to nieszczęśliwy wypadek, jeszcze inni węszą udział w sprawie osób trzecich. Wszak Piłsudski nosił „niebezpieczne” nazwisko, wciąż kojarzące się z rewolucyjną działalnością Ziuka. Jak było naprawdę? Tego zapewne nigdy się nie dowiemy.

Inspiracja:

 1. Paweł Goźliński, Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim, Agora 2019.

Bibliografia:

 1. Jerzy Chociłowski, Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem, Iskry 2018.
 2. Janusz R. Kowalczyk, Bronisław Piłsudski – z fonografem wśród Ajnów, Culture.pl (dostęp: 28.09.2019).
 3. Małgorzata Stępka, Bronisław Piłsudski. Losy „Króla Ajnów”, „Nowy Dziennik” 4–5.12.1999.

KOMENTARZE (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piotr Trzos

„Przecież jego dorobek naukowy był tak samo cenny, jak niepodległościowa działalność Ziuka”
TRUDNO O WIĘKSZĄ BREDNIĘ. WSTYD REDAKTORZYNO.

  wisznu

  A teraz popatrz na sprawę z punktu widzenia Ajnów. Czy dla nich ważna jest działalność jego brata? Coś dobrego dla nich z tego wynikło?
  A Bronisław naprawdę znacząco przyczynił się do poprawy ich bytu i zachowania dziedzictwa kulturowego, bez którego jako naród byliby bytem w zasadzie wymarłym.

Anonim

Jaki ojciec zostawi swoje dzieci? Bez dalszego komentarza.

  wisznu

  A jesteś pewien, że porzucił rodzinę? Wiesz dlaczego trafił do Japonii?
  Może miał ważny powód.
  Może to miało związek z wybuchem wojny rosyjsko-japońskiej i opanowaniem wyspy Sachalin przez Japończyków?
  Może pojechał załatwić jakieś ważne dla plemienia sprawy i planował powrót do rodziny?
  Napisane jest, że został zmuszony do powrotu do Polski.
  Napisane jest też, że w Europie miał problemy ze znalezieniem pracy, więc raczej nie mógł zebrać funduszy na powrót…
  Tamte czasy były bardzo burzliwe.
  Więc wstrzymaj się z oceną, dopóki nie poznasz trochę więcej faktów.

  Marlena

  Tylko kobieta z brakami w edukacji mogła napisać tak emocjonalny i krótkowzroczny komentarz.

drahim

Czytałam ostatnio kilka obszerniejszych artykułów na temat Bronisława Piłsudskiego i nie kojarzę, aby była mowa o tym, że został zmuszony do powrotu do Polski. Raczej sugerowano, że zrobił to świadomie i z własnej woli, nie planował powrotu.

miriiam

Jak łatwo jest oceniać i wydawać wyroki w sprawach o których mało wiemy i o ludziach o których wiemy tyle ile jest w dokumentach i listach do rodziny a przeżyć takie piekło, odnależć się w nim, ba próbować tam żyć, rozumieć tamten świat to jest niesamowite; przeczytałam książkę AKAN- jestem pełna uznania dla Bronisława, gdyby nie wojna z Japonią napewno nie wróciłby do kraju gdzie po tylu latach był obcy i wcale się nie dziwię ze nie mógł tu się odnależć, tęsknił za rodziną którą tam zostawił bo zabrać nie mógł

xxxxx

bełkot

Halina

Dlaczeho i skad ten przydomek Ginet ?

Zobacz również

XIX wiek

Na świecie starszy brat marszałka jest lepiej znany od niego. Co osiągnął Bronisław Piłsudski?

W Polsce mało kto o nim słyszał, ale w Japonii jest bohaterem narodowym. Za granicą uważa się go za najwybitniejszego przedstawiciela rodu Piłsudskich.

27 grudnia 2022 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Wszystko zostaje w rodzinie? Piłsudski rywalizował z bratem o dziewczyny, w tym o... własną ciotkę!

Zanim w życiu Piłsudskiego pojawiły się Leosia, Maria i Aleksandra, serce skradły mu dwie kobiety, o które musiał walczyć ze starszym bratem, Bronisławem. 

16 grudnia 2022 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Ciało starszego brata Piłsudskiego wyłowiono z Sekwany. Czy został zamordowany?

Okoliczności śmierci Bronisława Piłsudskiego wciąż są niejasne. Czy zginął, bo nosił „niebezpieczne nazwisko” kojarzone z rewolucyjną działalnością brata?

9 grudnia 2022 | Autorzy: Przemysław Słowiński

XIX wiek

Bracia Józef i Bronisław Piłsudscy w młodości byli... terrorystami! Za udział w zamachu zostali skazani na katorgę

Zanim jeden został Marszałkiem Polski, a drugi – wybitnym etnografem, bracia Piłsudscy byli członkami organizacji terrorystycznej, którą stworzył brat Lenina.

6 grudnia 2022 | Autorzy: Przemysław Słowiński

Zimna wojna

Mosuo – królestwo kobiet i chodzonych małżeństw

Większość z nas wychowuje się w społeczeństwach, które wyrosły na patriarchalnych zasadach. Jednak na odległych terenach południowych Chin do dziś żyje grupa etniczna, która swoje...

29 maja 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Dwudziestolecie międzywojenne

Dlaczego polski premier został niemieckim kolaborantem?

Leon Kozłowski był profesorem archeologii na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Był zwolennikiem Piłsudskiego i sanacji. W połowie maja 1934 r. został powołany na...

10 stycznia 2020 | Autorzy: Stanisław Jankowiak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.