Ciekawostki Historyczne

Włoski sędzia Ferdinando Imposimato prowadził dochodzenie w sprawie zamachu na papieża. Odkrył tzw. ścieżkę bułgarską, prowadzącą w kierunku Moskwy. Komunistyczne służby specjalne prowadziły kampanię dezinformacyjną, mającą odwrócić uwagę od śladu bułgarskiego. 

„Szczupły, ubrany z dyskretną elegancją mężczyzna koło siedemdziesiątki, wyglądający bardziej na angielskiego dżentelmena niż na Włocha: legendarny sędzia Ferdinando Imposimato. Przed moim przyjściem do hotelu zarezerwował stolik w pobliskiej restauracji i tam, w piwnicy, do której nie docierają impulsy telefonii komórkowej, mówiliśmy o sprawie, której sędzia-emeryt poświęca swój czas i energię, czerpiąc z dawnego doświadczenia.

A doświadczenie ma ogromne. To on zajmował się sprawami głośnych uprowadzeń i morderstw na włoskich politykach, Aldzie Moro i Vittoriu Bachelecie; to on zajmował się procesami przeciw mafii i Camorrze. W latach 1987-94 był senatorem oraz członkiem Izby Deputowanych, przez trzy kadencje członkiem Komisji Antymafijnej, a także honorowym przewodniczącym Najwyższego Trybunału Apelacyjnego. Obecnie wykłada na trzech uniwersytetach.

Przede wszystkim jednak Imposimato prowadził dochodzenie w sprawie zamachu na papieża. To on odkrył tzw. ścieżkę bułgarską, która niezawodnie prowadziła w kierunku KGB. Wycofał się i wyjechał z rodziną do Stanów Zjednoczonych po tym, jak „nieznani sprawcy” zabili jego brata i zapowiedzieli dalsze morderstwa. Później Imposimato dowiedział się, że podobne groźby (bez morderstw jednak) spotkały także innych sędziów. Cel został osiągnięty. Hipotezę bułgarskiego śladu wykpiono i odrzucono. Skazany i osadzony w więzieniu został jedynie Ali Agca…”

Tak rozpoczyna się fascynujący tekst ks. Adama Bonieckiego opublikowany w nowym tytule „Tygodnik Powszechny Historia” „Dał nam siłę”, który został wydany z okazji obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

„Tygodnik Powszechny Historia” podstępny w dobrych punktach prasowych i salonach z prasą.

„Tygodnik Powszechny Historia” podstępny w dobrych punktach prasowych i salonach z prasą.

Wybór Polaka na Papieża w 1978 roku był najważniejszym wydarzeniem będącym powodem do dumy dla Polek i Polaków – wynika z raportu TNS Polska przygotowanego dla NCK z 2016 roku.

Wyprzedza takie wydarzenia jak Bitwa pod Grunwaldem, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, powstanie Solidarności czy wiktoria wiedeńska.

▪ Po 33 dniach pontyfikatu umiera Jan Paweł I. Kardynałowie, ponownie zebrani na konklawe, wybierają na papieża metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę. Jak do tego doszło i jak zareagował świat?

▪ Akt pokuty za grzechy Kościoła, nowe otwarcie w dialogu z innymi religiami, wyczulenie na biedę, pielgrzymki, próba budowy nowego feminizmu: 27 lat tego pontyfikatu nieodwracalnie zmienia Kościół

▪ Już za życia mówiono o nim „Jan Paweł Wielki”. Co ze spuścizny papieża przetrwało do dziś?

W nowym tytule „Tygodnik Powszechny Historia” na 40. rocznicę wyboru Papieża przypominamy tamten czas.

Wśród Autorek i Autorów m. in. Andrzej Stasiuk, Katarzyna Wiśniewska, bp Tadeusz Pieronek, Gian Franco Svidercoschi, Anna Mateja, Zuzanna Radzik, Józefa Hennelowa, Marek Zając, kard. Stefan Wyszyński, ks. Adam Boniecki, abp Grzegorz Ryś, Agnieszka Sabor, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Stefan Swieżawski, Władysław Bartoszewski, Hanna Malewska, Halina Bortnowska. W wydaniu także rozmowa Jerzego Turowicza z Janem Pawłem II.

„TYGODNIK POWSZECHNY HISTORIA” –  W DOBRYCH PUNKTACH Z PRASĄ I SALONACH PRASOWYCH.

Historia 03 1

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.