Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„Dziewictwo a błona to dwie różne sprawy”. O tym jeszcze nie słyszeliście!

To się nazywa "wymowne spojrzenie". Ciekawe jaką minę będziecie mieć drodzy Czytelnicy po przeczytaniu poniższych "perełek". Ilustracja z pisma "Wolna myśl - wolne żarty" (1933).

fot.domena publiczna To się nazywa „wymowne spojrzenie”. Ciekawe jaką minę będziecie mieć drodzy Czytelnicy po przeczytaniu poniższych „perełek”. Ilustracja z pisma „Wolna myśl – wolne żarty” (1933).

Chcecie wiedzieć jakie skutki mogą mieć kąpiele w brudnej wodzie po zakonnicach? Jesteście ciekawi jak wygląda wizyta w psychiatryku? A może co brzmi „jak wywody speców od życia intymnego z Radia Maryja”? Prezentujemy najciekawsze wypowiedzi naszych czytelników w ostatnim miesiącu!

Po raz kolejny nagradzamy nasze komentatorskie perełki. Pojawia się ich na portalu coraz więcej, jednak nieubłaganie znów musimy wybierać te, które świecą najjaśniej. Wciąż zaskakuje nas różnorodność i treść Waszych wpisów. Jesteśmy pewni, że tak jak nam – i Wam, drodzy Czytelnicy – te, które wybraliśmy i pokrótce opisaliśmy – zapadną w pamięć na długo.

(Nie)święte kąpiele

Artykuł: Higiena średniowiecznych królowych. Czy nasze władczynie śmierdziały?

Autor: Jarema

Bolesław Rogatka był typem hulaki, dzisiaj nazwalibyśmy królem życia i średniowiecznym celebrytą. W sumie ciekawa postać na scenariusz filmowy – historyczną tragikomedie. Co do kąpieli to były one zapewne takim czubkiem góry lodowej bo poniekąd wiemy że św. Jadwiga często zachowywała się w sposób aż nadto ascetyczny. Dla małego Bolka zachowanie babki mogły być co najmniej dziwne i odpychające a ostentacyjne (bo o to chodziło przecież) mycie w brudnej po zakonnicach wodzie było taką kroplą która przepełniła kielich. Postawa św. Jadwigi mogła albo przyczynić się do wychowania nowego świętego albo mówiąc kolokwialnie świra- a Bolek raczej nie był posłusznym dzieckiem i najzwyczajniej w świecie brzydził się takich kąpieli co w połączeniu z tym że miały być one związane z chrześcijańską pokorą to spowodowały one efekt odwrotny.

W historii mamy przykłady kiedy potomkowie po objęciu tronu robili wszystko na przekór rodzicom czy dziadkom i niszczyli ich dorobek np: Paweł I który z niechęci do matki Katarzyny Wielkiej postępował tak jakby na pewno nie zrobiła jego matka i posunął się nawet do wypuszczenia z więzienia T. Kościuszki. I tak Bolesław mógł na złość babce przyjąć zasadę ,,im większą świętą i ascetką była ,,kochana babunia” tym większym wariatem i hulaką będę ja” i stąd mamy jego barwny życiorys.

Święta Jadwiga śląska nie tylko sama stosowała przerażające praktyki higieniczne, ale i przeprowadzała je na własnym wnuku Bolesławie, i to na oczach synowej. Na ilustracji XV-wieczna miniatura.

fot.domena publiczna Święta Jadwiga śląska nie tylko sama stosowała przerażające praktyki higieniczne, ale i przeprowadzała je na własnym wnuku Bolesławie, i to na oczach synowej. Na ilustracji XV-wieczna miniatura.

Nawet jeśli nie znacie dokładnie historii Bolesława Rogatki nic nie szkodzi. Aby zrozumieć powyższy komentarz wystarczy wiedzieć, że nie zapisał się on w pamięci potomnych zbyt pochlebnie. Ten polski książę został uznany za najbardziej bezmyślnego Piasta. I właśnie tę opinię – a właściwie zachowanie Bolesława, które się do niej przyczyniło – postanowił wyjaśnić nasz komentator, widząc jedną z głównych przyczyn ekscentryczności księcia w kąpielach. Ale kąpielach wcale nie zwyczajnych, lecz dosłownie i w przenośni, uświęconych. Brudna woda po zakonnicach wywrzeć miała przeciwny do zamierzonego skutek – zamiast ascetycznego mnicha wyszedł hulaka i świr.

Komentarze (2)

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

      Wyróżnieni Państwo mają odwagę komentować, dyskutować, a nawet stawiać kontrowersyjne tezy czy po prostu ‚gdybać’. Nie każdy odwiedzający portal musi być historykiem – cieszymy się właśnie, że odwiedzają nas Ci, którzy chcą wiedzieć więcej.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.