Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„Wielki ogień”. Miłość w cieniu gotyckich katedr

Pożar zamku Fréteval zbliża do siebie Bernolda, młodego mistrza witrażystę i hafciarkę Isambur. Młodzi się pokochali miłością czuła i namiętną, ale wuj młodej dziewczyny chce, by poślubiła ona syna młynarza… „Wielki ogień” Jeanne Bourin to historia ich miłości, ale także opowieść o feudalnym społeczeństwie początku XII wieku.

W okolicach Blois i w dolinie Loary powstają wsie i miasta, kościoły i warowne zamki; księżna Adela, córka Wilhelma Zdobywcy wprowadza nową sztukę życia; krzyżowcy wracają z Ziemi Świętej; na witrażach pojawiają się obrazy głodu i epidemii. Jak na arrasach z Bayeux oto cały świat w trakcie przemiany – od chłopów po artystów i panów – który Jeanne Bourin przywraca do życia.

Historię miłości witrażysty Bernolda i hafciarki Isambur przeczytasz w książce Jeanne Bourin "Wielki ogień" (Noir sur Blanc 2017).

Historię miłości witrażysty Bernolda i hafciarki Isambur przeczytasz w książce Jeanne Bourin „Wielki ogień” (Noir sur Blanc 2017).

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XI i XII wieku we Francji, nad Loirem i Loarą, jeśli pominąć epizod, gdy przenosi się na drugi brzeg Kanału La Manche. Nazwa osady Le Grand Feu upamiętnia wielki pożar donżonu w miasteczku Fréteval, gdy piętnastoletnią hafciarkę Isamborę uratował z płomieni o dziewięć lat od niej starszy Bernold, mistrz szklarski. Rodzącemu się między nimi uczuciu staje na przeszkodzie wuj ocalonej, pragnący dla niej innego męża, toteż jej wybawiciel uprowadza ją, by poślubić w Blois.

Wielowątkowa powieść, w której występują liczne postaci, rozgrywa się na tle przemian gospodarczych i obyczajowych w Europie Zachodniej w okresie wypraw krzyżowych i budowy katedr. Ukazane są tu zarówno dominująca w epoce feudalnej mentalność i jej odzwierciedlenie w stosunkach międzyludzkich, jak i specyfika poszczególnych rzemiosł, a także pracy na roli i hodowli zwierząt, myślistwa, kulinariów, życia rodzinnego, czy ziołolecznictwa. W książce przeplatają się namiętności i interesy, czułość i okrucieństwo, wierność zasadom i ich łamanie – stanowi ona wnikliwy, oparty na źródłach historycznych obraz opisywanych czasów.

Kup książkę na stronie Empik.com:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.