Kim byli, jak żyli i pracowali badacze uwikłani w stalinizm? W co przeistaczały się nasiona roślin zaszyte przez genetyka w trzewiach zwierząt? Kiedy automat Kałasznikowa nabrał terrorystycznego sznytu? Dowiedz się z najnowszej książki Marty i Andrzeja Goworskich "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy"!
Książka „Naukowcy spod czerwonej gwiazdy” opowiada o ikonach socjalistycznej nauki, o jej fenomenie, o wciąż niedocenianej roli radzieckich badaczy pomimo spektakularnych i bezprecedensowych osiągnięć potwierdzanych Nagrodami Nobla.
Widzimy w niej ludzkie wybory, dążenie do sukcesu, wiarę w wartości wyższe i tryumf wiedzy, ale też brudne zaangażowanie w politykę. Marta i Andrzej Goworscy przedstawiają kilkanaście sylwetek naukowców skazanych na rzeczywistość ZSRR: ich życie, dokonania, porażki, sposoby radzenia sobie z opresyjnym systemem.
Ojczyzna proletariatu zdobywała się na nadludzki wysiłek i proponowała im warunki, jakich nie mieliby nigdzie indziej w Europie. Jedni, jak Andriej Tupolew, byli gotowi głodować i spać byle gdzie, żeby tylko wesprzeć swą myślą świeżo powstałe państwo. Inni buntowali się i po krótkim romansie z bolszewikami ruszali pod prąd historii.
O specyfice losów radzieckich naukowców stanowił także element groteski – w ich życiu momenty tragiczne mieszały się z komizmem zdecydowanie wyraźniej i częściej, niż w świecie zachodniej nauki.
***
Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski – małżeńsko-pisarski duet. Interesują się kulturą i historią krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji. Są przeświadczeni, że właśnie ta część świata jest najbardziej niezwykła i najciekawsza ze wszystkich.
Ponadto ona śledzi internacjonalistyczne związki między namiętnością a zbrodnią, on – podąża ścieżkami historii medycyny. Publikowali m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Nowej Europie Wschodniej”. Regularnie współpracują z kwartalnikiem literacko-artystycznym „Akcent”.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.