Ciekawostki Historyczne

Lato w pełni, sezon urlopowy trwa w najlepsze. To czas, kiedy chętniej spędzamy czas aktywnie, na świeżym powietrzu. Warto jednak korzystając z wolnych chwil zajrzeć do sieci, by odkryć kolejne interesujące blogi i fanpage dotyczące historii. Zapraszamy zatem na najnowszą odsłonę „mocno nieaktualnych stron”.

Tak jak dotychczas w naszym zestawieniu znalazła się szczęśliwa siódemka propozycji, które mogą Was zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Oczywiście, czekamy na kolejne propozycje, które będziemy mogli zaprezentować w następnych odsłonach „mocno nieaktualnych stron”. Możecie je nadsyłać za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku.

W tym zestawieniu strony dla siebie znajdą osoby, które chcą poznać historię:

1. O kobietach (nie tylko) dla kobiet

Hno

Bojowniczki, władczynie, cierpiętnice, gorszycielki. A także zwyczajne panie – żony, matki, córki – z ich zwyczajnymi problemami. Kobiety zawsze stanowiły około połowy ludzkości, ale praktycznie nigdy ich wkład w dzieje nie był doceniany. I właśnie dlatego powstał fanpage Historia na obcasach. Bo historia to wcale nie jest męska sprawa. Historia przecież jest… kobietą.

2. Mało znaną z centrum Polski

toci

„Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej, nie jakieś tam coś, gdzieś, gdzie nigdy ludzie nie bywali!” – napisał dawno temu poeta-wieszcz. Wiesław Klimczak, autor bloga To ci historia, próbuje spojrzeć na przeszłość oczami naszych przodków. Podejrzeć ich życie codzienne – sensacje, kryminałki i mało znane fakty – w oparciu o prasę, relacje świadków, pamiętniki i wspomnienia.

3. Ukrytą pod królewskim łożem

czdrp

Gorące romanse i ich owoce. Konflikty rodzinne w każdej konfiguracji. Niespodziewane koligacje ludzi pozornie z sobą niezwiązanych. Niecodzienne życie codzienne. A to wszystko na samym szczycie władzy – wśród książąt, królów i cesarzy. Jeśli chcecie się przekonać, że monarcha to też człowiek, zajrzyjcie koniecznie na fanpage Ciekawostki z dziejów rodów panujących.

4. Z zupełnie innej strony

IH

Inna Historia to kanał na youtube, który ma na celu pokazanie, jak duży wpływ na nasze życie mają wydarzenia i postaci z przeszłości. Często nie uświadamiamy sobie, jak wiele zawdzięczamy osobom, które żyły sto dwieście, czy trzysta lat temu. Autor nie skupia się na datach ale na tym, co możemy wyciągnąć z minionych wydarzeń. Jego marzeniem jest rozbudzić w ludziach zainteresowanie historią. I obiecuje brak nudy.

5. Pełną ciekawych dat

gryza

Daty były zmorą podczas szkolnych lekcji historii. Nie są one jednakże straszne, jeżeli się je serwuje w taki sposób, jak na profilu Historia – daty, które nie gryzą. Codziennie znajdziecie tam nową porcję rocznic i historii, o których warto pamiętać. To profil, który z jednej strony dostarcza rozrywki, a z drugiej – skłania do zadumy nad przeszłością.

6. Prosto spod limesu

LegioRapaxXXIA teraz przeniesiemy się w czasy starożytnego Rzymu. Wszystko za sprawą niezwykle interesującej grupy rekonstrukcyjnej i ich strony internetowej Legio XXI Rapax. Ich twórcy postawili sobie za cel odtworzenie życia obozowego i wyglądu legionistów. Projekt rozwija się dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć z dziedziny historii oraz archeologii. To prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych rzymskimi legionami i rekonstrukcjami historycznymi.

7. O mocno lewicowym zabarwieniu

Hdl

Czujecie, że historia stała się domeną tylko jednej strony sceny politycznej? Przygnębia Was wszechobecność żołnierzy wyklętych i polskich powstań. W takim razie fanpage Historia dla lewaków jest zdecydowanie miejscem, które musicie odwiedzić. Jak zapewnia autor, jest to strefa wolna od husarii, gdzie trwa „codzienny zapieprz w przemyśle pogardy na froncie historycznym”.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.