Ciekawostki Historyczne

Potrzeba miłości, żądza władzy i burzliwe namiętności prowadzące do zbrodni. Dworskie intrygi i ludzkie dramaty, będące tłem dla ponadczasowej opowieści o uczuciach i pragnieniach. To wszystko składa się na dramatyczny obraz XIV-wiecznej potęgi, której losy decydują się na skraju przepaści dziejów.

Prezentujemy Wam nowe – trzytomowe – wydanie cyklu Maurice Druona „Królowie przeklęci”, przygotowane przez Wydawnictwo Otwarte. W pierwszym tomie znajdziecie powieści: „Król z żelaza”, „Zamordowana królowa” i „Trucizna królewska”. Na drugi tom składają się powieści: „Prawo mężczyzn” i „Wilczyca z Francji”. W trzecim tomie znajdziecie natomiast powieści: „Lew i lilie” oraz „Kiedy król gubi swój kraj”.

Maurice Druon na podstawie suchych wzmianek kronikarzy odmalował niezwykle barwny świat. Fenomenalnie splata fikcję z wydarzeniami historycznymi. Jego bohaterowie są autentyczni, żywi, realni. To prawdziwe istoty z krwi i kości, które kochają, nienawidzą i cierpią.

Król z żelaza

Papieżu Klemensie!… Rycerzu Wilhelmie!… Królu Filipie!… Przeklinam was! Przeklinam was! Niech wasze rody będą przeklęte aż do trzynastego pokolenia!…

W pierwszym tomie znajdziecie powieści: "Król z żelaza", "Zamordowana królowa" i "Trucizna królewska".

W pierwszym tomie znajdziecie powieści: „Król z żelaza”, „Zamordowana królowa” i „Trucizna królewska”.

18 marca 1314 roku Jakub de Molay, wielki mistrz templariuszy, konając na stosie, rzucił klątwę na swoich prześladowców. Czy ziści się jego złowieszcza przepowiednia? Czy przekleństwo uderzy w niezłomnego Filipa Pięknego, zwanego królem z żelaza? Jaką cenę zapłaci Francja za zburzenie potęgi Zakonu Rycerzy Świątyni?

Zamordowana królowa

Na tron Francji wstępuje Ludwik Kłótliwy, władca chwiejny i słaby, za którym ciągnie się niechlubna sława rogacza. Upokorzony i ośmieszony przez swoją żonę Małgorzatę Burgundzką obsesyjnie szuka sposobu na szybkie unieważnienie małżeństwa. Inne sprawy odsuwa na dalszy plan. Tymczasem w królestwie źle się dzieje: klęska głodu, bunty możnych, pusty skarbiec…

Trucizna królewska

Do Francji przybywa neapolitańska narzeczona młodego króla Ludwika Kłótliwego. Klemencja jest piękna i cnotliwa. Czy pobożna królowa zdejmie przekleństwo rzucone przez wielkiego mistrza templariuszy? Czy położy kres nieszczęściom, które lawinowo spadają na ród Kapetyngów? Czy Ludwik ma szansę na długie i spokojne panowanie?

W drugim tomie znajdziecie powieści: "Prawo mężczyzn" i "Wilczyca z Francji".

W drugim tomie znajdziecie powieści: „Prawo mężczyzn” i „Wilczyca z Francji”.

Prawo mężczyzn

Klątwa templariuszy zbiera krwawe żniwo. Ludwik Kłótliwy umiera otruty. Po raz pierwszy od trzystu lat władca z rodu Kapetyngów odchodzi, nie pozostawiając męskiego potomka, a córka króla posądzana jest o nieprawe pochodzenie. Rozpoczyna się bezwzględna walka o władzę. Czy tron przypadnie dziecku, które nosi w łonie królowa Klemencja Węgierska? Kto zostanie regentem? Kto nie cofnie się przed najstraszniejszą zbrodnią, by przejąć schedę?

Wilczyca z Francji

Nieszczęśliwa, wzgardzona przez niewiernego męża królowa Anglii Izabela przybywa na francuski dwór szukać pomocy u swego brata, Karola IV Pięknego. Znajdzie miłość, której nie będzie potrafiła się oprzeć. Płomienna namiętność do zbiega z Tower, lorda Mortimera, wywoła nieprzewidziane konsekwencje, które zaważą na losach obydwu królestw. Czy piękna Wilczyca z Francji przeniesie klątwę templariuszy na drugi brzeg kanału La Manche?

W trzecim tomie znajdziecie natomiast powieści: "Lew i lilie" oraz "Kiedy król gubi swój kraj".

W trzecim tomie znajdziecie natomiast powieści: „Lew i lilie” oraz „Kiedy król gubi swój kraj”.

Lew i lilie

Wraz ze śmiercią Karola IV Pięknego wygasa dynastia Kapetyngów. Dzięki zręcznym zabiegom Roberta d’Artois koronę otrzymuje jego kuzyn Filip VI Walezjusz, książę słaby i lekkomyślny. Po serii nagłych śmierci królów na Francję spada klątwa miernych rządów. W zamian za swe usługi Robert pragnie odzyskać hrabstwo przodków. W drodze do celu nie cofnie się przed żadnym kłamstwem, podstępem czy zbrodnią.

Kiedy król gubi swój kraj

Panowanie dynastii Walezjuszów sprowadza na Francję serię nieszczęść i katastrof. Król Anglii rości sobie prawa do tronu, jego armia pustoszy królestwo, lud ugina się pod jarzmem podatków, a epidemia czarnej śmierci zbiera obfite żniwo. Czy Francja zdoła podnieść się z upadku?

Pycha i ignorancja władców oraz prywata i egoizm możnych doprowadzają dumny i potężny kraj do ruiny.

Ludwik X Kłótnik nadaje kartę praw Normandii. Ćwierć wieku później jego kuzyn, król Filip VI Walezjusz, zagwarantował szeroką autonomię tej prowincji. Nie wyszło mu to na dobre... (źródło: domena publiczna).

Ludwik X Kłótnik nadaje kartę praw Normandii. Ćwierć wieku później jego kuzyn, król Filip VI Walezjusz, zagwarantował szeroką autonomię tej prowincji. Nie wyszło mu to na dobre… (źródło: domena publiczna).

***

W „Królach przeklętych” jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami.

Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem, czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To jest prawdziwa „Gra o tron”. Jeśli lubisz „Pieśń lodu i ognia”, pokochasz „Królów przeklętych”.

George R.R. Martin

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bolek

Nie kupuję książek, jeśli na ich okładkach są bzdety typu „To najlepsza powieść 1904 roku!”, „To prawdziwa gra o tron!”.

    Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka

    Skoro Pan tak uważa, Panie Bolku… myślę jednak, że zawsze warto pamiętać o przysłowiu, że nie ocenia się książek po okładce.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.