Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Polscy szmuglerzy potrafili przewieźć wszystko

handelek 2Okupacja niemiecka pokazała, że stare jak świat powiedzenie „Polak potrafi” nigdy nie traci na aktualności. Zamiast poddać się powolnemu głodzeniu nasi dziadkowie postanowili działać. Sztukę okpiwania systemu opanowali do perfekcji, a prawdziwą wirtuozerię osiągnęli w przemycie żywności.

Szmuglerzy żywiący polskie miasta wymyślali niezwykłe metody przewożenia swojej kontrabandy. Ich kreatywność była wielka. Do tego stopnia, że zanim hitlerowcy odkryli jeden przekręt, już w głowach przemytników rodził się kolejny. I tak przewożono żywność na babcię, na trupa, czy pod paltem.

Wspólnie z serwisem Deser.pl zapraszamy na film oparty na topce autorstwa Aleksandry Zaprutko-Janickiej „Hitlerowcy nie mieli szans. Sześć polskich metod przemytu, w które aż trudno uwierzyć”. Pełną, tekstową wersję materiału znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy też do odwiedzenia strony Deseru.pl i zapoznania się z dyskusją pod filmem.

Więcej o wojennej pomysłowości naszych dziadków przeczytasz tutaj:

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (1)

    1. niki Odpowiedz

     Taka myśl, choć zdaję sobie sprawę że to tylko marzenia.
     Amerykanie obecnie bardzo interesują się tematyką post-apokaliptyczną. Powstała cała masa seriali, filmów, książek w tym klimacie.
     Jakby tak powstawało więcej publikacji angielskojęzycznych o takich ciekawostkach jak ta, to może Hollywood zainteresowało by się i polską historią.
     Tematów starczyło by na dziesiątki powieści i ich ekranizację.
     Poza tym lubię w dyskusjach odwoływać się do źródeł a takie anglojęzyczne źródło przydaje się gdy chcę „zgasić” w sporze jakiegoś trolla na zachodniej licencji.

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.