Ciekawostki Historyczne

Psuliśmy, psuliśmy i zepsuliśmy... niecne plany naszych sąsiadów. Czas minął i konkurs na najbardziej spektakularne "psujstwo" w polskiej historii dobiegł końca. Jeżeli jesteście ciekawi jakie komentarze postanowiliśmy nagrodzić, to zapraszamy do lektury.

Zanim podamy listę zwycięzców, którzy otrzymają egzemplarze książki Jana Wróbla pod tytułem „Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec…”, bez cienia przesady należy powiedzieć, że tym razem wybór był naprawdę trudny. Pojawiło się bowiem bardzo wiele ciekawych odpowiedzi. Dla formalności przypominamy pytanie konkursowe:

Kiedy w naszej historii najskuteczniej pokrzyżowaliśmy wrogie wobec nas plany sąsiadów i dlaczego akurat to „psujstwo” uważacie za to najbardziej spektakularne lub będące największym powodem do dumy?

A oto komentarze, które postanowiliśmy nagrodzić:

I komentarz

W naszym konkursie można było wygrać trzy egzemplarze książki Jana Wróbla pod tytułem „Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec…” (Znak Horyzont 2015).

W naszym konkursie można było wygrać trzy egzemplarze książki Jana Wróbla pod tytułem „Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec…” (Znak Horyzont 2015).

Bartłomiej Matuszewski: Moim zdaniem najbardziej spektakularnym „psujstwem” niecnych planów naszych sąsiadów był Cud Nad Wisłą, czyli Bitwa warszawska 1920. Samo wydarzenie, które nie było żadnym cudem ale skutecznym zagraniem taktycznym przyczyniło się nie tylko do zachowania Niepodległości przez odrodzoną po 123 latach niewoli Rzeczpospolitą, ale również przekreśliło plany rozprzestrzenienia rewolucji październikowej na Europę Zachodnią.

Ważną rolę w zwycięstwie odegrało złamanie rosyjskich szyfrów oraz przechwycenie rosyjskiej radiostacji (czyżby trening przed złamaniem szyfrów niemieckiej Enigmy? :) ) co pozwoliło poznać plany przeciwnika. Rosyjskie dowództwo pewne było zwycięstwa i zlekceważyło możliwości obronne Naszego kraju. Polacy po raz kolejny wykazali ogromny spryt i męstwo, a przede wszystkim chęć zachowania niepodległego, dopiero co odbudowywanego państwa. Pokrzyżowali plany jednego z zaborców dobitnie udowadniając że mają prawa do tej Ziemi niegdyś im odebranej w nieuczciwej walce (3na1). II rzeczpospolita wyraźnie zaznaczyła swoją pozycję na arenie międzynarodowej, a plany bolszewików o Czerwonej Europie spłynęły czerwoną rzeką krwi poległych z powrotem w kierunku wschodnim.

II komentarz

aleksandramariamatylda: Największym „psujstwem: historii było powstanie Polskiego Państwa Podziemnego i jego działalność. Tylko Polakom udało się stworzyć państwo z siłami zbrojnymi, reprezentacją polityczną i pełną siatką kontaktową pod nosem dwóch okupantów. NIe trzeba wspominać akcji, jakie PPP wykonało- atak na Kutscherę, akcja „Góral”, „Cafe Club”.

Struktura Polskiego Państwa Podziemnego. Kliknij aby powiększyć (źródło: domena publiczna).

Struktura Polskiego Państwa Podziemnego. Kliknij aby powiększyć (źródło: domena publiczna).

III komentarz

Monika: Jedno z najlepszych psujstw jakie nam się udało to okres zaborów i to jak przez ten czas przeszliśmy. Mi szczególnie bliska jest idea pracy pozytywistycznej w Wielkopolsce :) Poznaniacy zdecydowanie inaczej niż w innych zaborach podeszli do codziennych trudów życia pod obcym panowaniem. Nie mogli żyć w pełnej wolności? to chociaż żyli w takiej na jaką im pozwolono pomnażając to co mieli. Postawili na edukację, rozwijali handel, gospodarkę i przemysł dbając o równomierny rozwój wszystkich warstw i dziedzin życia. Organicznikami byli przemysłowcy, kupcy, bankierzy i właściciele majątków ziemskich.

Dezydery Chłapowski, prekursor pracy organicznej w Wielkopolsce (źródło: domena publiczna).

Dezydery Chłapowski, prekursor pracy organicznej w Wielkopolsce (źródło: domena publiczna).

Prekursorem pracy organicznej na ziemiach polskich był Dezydery Chłapowski – uznał, że jedyną możliwą drogą do odzyskania niepodległości jest odpowiednie ekonomiczne i edukacyjne przygotowanie społeczeństwa. Później dołączył do niego Karol Marcinkowski i kolejne pokolenie wielkopolskich społeczników – Hipolit Cegielski, Augustyn Szamarzewski, Piotr Wawrzyniak i inni. Dzięki ich pracy możliwe było przetrwanie Kulturkampfu i działalności Hakaty.

Moim zdaniem ten model walki z geminanizacją przyniósł Wielkopolsce, a w konsekwencji całej Polsce, niesamowite korzyści, które procentowały przez lata i doprowadziły do odzyskania niepodległości. Po latach zaborów nikt nie podejrzewał, że Wielkopolanom w głowie jeszcze siedzi Polska, uznając, że germanizacja przyniosła zamierzone efekty. Podobnego zdania był nawet Piłsudski, który siedząc jeszcze w Magdeburgu praktycznie ‚oddał’ Wielkopolskę twierdząc, że nikt tam wojny o przynależność do Polski wszczynać nie będzie (co opisał Kessler w swoim raporcie). W konsekwencji tego, wyszedł z więzienia i wróciwszy do kraju przejął zwierzchnictwo nad wojskiem, a potem był 11.11.1918roku i każdy wie co działo się dalej.

Wielkopolska nie po to jednak przez lata zaborów pracowała i pielęgnowała nie tylko gospodarkę ale przede wszystkim polskość w sercach, by teraz trafić pod obce władanie! Powstanie Wielkopolskie nie mogło więc się nie udać. Wybuchło w dobrym momencie, gdy matka historia stała na życiowym zakręcie – cierpliwość popłaciła i zamiast romantycznych zrywów poczekali kilkadziesiąt lat i skrupulatnie, po poznańsku się do niego przygotowali ;). To psujstwo było jak plucie do niemieckiej zupy. Z zaciśniętymi zębami przez ponad wiek robiliśmy swoje by w odpowiednim momencie to wykorzystać i przechytrzyć naszego niemieckiego sąsiada. Do tego wyszliśmy jeszcze z zaborów z gospodarką w całkiem dobrym stanie! ‚Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy’ Polska – Niemcy 1:0 :)

Jak zawsze, gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Interesuje Cię książka, ale nie udało Ci się jej wygrać w konkursie? Nic straconego. Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com. pl ze specjalnym rabatem dla naszych Czytelników.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.