Ciekawostki Historyczne

Minął tydzień, konkurs dobiegł końca, a my już wiemy jacy ludzie o polskich korzeniach zmienili świat. To właśnie oni byli bohaterami naszego konkursu, w którym mogliście wygrać książki Adama Węgłowskiego pt. "Bardzo polska historia wszystkiego".

Zanim podamy listę zwycięzców oraz ich komentarze, musimy stwierdzamy, że tym razem pojawiło się sporo odpowiedzi, których nie mogliśmy wziąć pod uwagę. Konkurs dotyczył bowiem osób, które miały polskie korzenie, a nie tych które urodziły się na terenie Polski i później wyemigrowały zagranicę. Dla formalności podajemy jeszcze raz pytanie konkursowe:

Jaka postać historyczna, posiadająca polskie korzenie, wywarła największy wpływ na dzieje świata i dlaczego uważasz, że właśnie on/ona zasługuje na to miano?

I komentarz:

dominikpukos: Licząc „hipotetycznych” Polaków (tj. o nieudokumentowanych korzeniach) niewątpliwue największy wpływ na dzieje świata miał Józef Wissarionowicz Dżugaszfili podejrzewany o bycie bękartem Przewalskiego. Jego wpływ pokutuje na Wschodzie po dziś dzień.

W naszym konkursie do wygrania były trzy egzemplarze książki Adama Węgłowskiego pt. „Bardzo polska historia wszystkiego” (Znak Horyzont 2015).

W naszym konkursie do wygrania były trzy egz. książki Adama Węgłowskiego pt. „Bardzo polska historia wszystkiego” (Znak Horyzont 2015).

A na poważnie,  jednym z największych obcych potomków Polski (czy też raczej rodzimej Słowiańszczyzny) jest… Kanut II Wielki, król Danii, Norwegii i Anglii, syn Svena I Widłobrodego i Świętosławy (Sygrydy), córki Mieszka I.

Niestety samo pochodzenie Mieszka też nie jest pewne, więc kolejnym typem są ex aequo Ludwik XVI, Ludwik XVIII oraz Karol X, którzy noszą wyraźny polski ślad w genealogii pod postacią zarówno ojca – Delfina Ludwika (syn Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej) jak i w pewnym sensie matki – Maria Józefa Saska, córka Augusta III Sasa. Jaki mieli wpływ na losy świata? Rządzili Francją w okresie gdy zaczynała się jej hegemonia w Europie (Ludwik XVI nawet się do tego częściowo przyczynił jako ofiara Rewolucji).

II komentarz

aneta: A ja wspomnę o Marii Elizabeth Zakrzewskiej, naszej, rodzimej Dr. Quinn, o której zapewne mało kto w Polsce słyszał..

Ta wyjątkowa kobieta, urodziła się w Berlinie, jednak pochodziła z polskiej rodziny szlacheckiej, która cały swój majątek straciła w zaborze rosyjskim. Od trzynastego roku życia Maria pomagała matce przy pracy, która była położną. W wieku dwudziestu lat rozpoczęła pracę w szpitalu Charite, w Berlinie i dzięki wsparciu Josepha Hermanna Schmidta, szybko sama również awansowała na położną. Pomimo ogólnej dezaprobaty, przeszła fachowe szkolenie, a po sześciu miesiącach pracy, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

Tam poznała doktor Elizabeth Blackwell, pierwszą amerykańską kobietę, która otrzymała dyplom lekarza, która zachęciła ją do dalszej edukacji na Western Reserve University w Cleveland. Ukończyła szkołę w 1856 roku, z tytułem doktora medycyny.

Zakrzewska doprowadziła do powstania pierwszej na świecie szkoły medycznej, New England Medical College, prowadzonej tylko przez kobiety i tylko dla kobiet. W 1856 roku szkoła zmieniła nazwę na New England Medical College. W szkole tej uczyła się Rebecca Lee Crumpler, która jako pierwsza Afro-Amerykanka, otrzymała dyplom lekarza.  

Dzięki Zakrzewskiej, otworzyły się drzwi do powszechnej edukacji dla kobiet lekarzy. Pokonała bariery blokujące kobietom dostęp do nauki medycyny w USA, oraz była pierwszą osobą, która zatrudniała czarne kobiety w zawodzie pielęgniarek.  Maria Elizabeth Zakrzewska, wywalczyła prawo do pracy w zawodzie lekarza, dla kobiet z jej pokolenia, a także dla przyszłych pokoleń i właśnie z wyżej wymienionych powodów uważam, że to właśnie ona zasługuje na miano  osoby, która wywarła bardzo duży wpływ na dzieje świata.

III komentarz

Geno: Jeśli miałbym kogoś wybierać wybrałbym Kanuta II Wielkiego syna Swena Widłobrodego i Świętosławy, córki Mieszka I. Był to wybitny władca, który na kilkadziesiąt lat zdominował historie północnej Europy. Żył w latach ok. 996 – 1035. Opanował trony Anglii, Danii, Norwegii. Opanował też południową Szwecje i prawdopodobnie Pomorze . Warto dodać, że podbój Danii zrealizował z pomocą wojów piastowskich, których prawdopodobnie przysłał mu z pomocą jego wuj, Bolesław I Chrobry. Kanut, mimo że jego poddani w większości byli poganami, jako chrześcijanin, przyczynił się do odbudowy chrześcijaństwa w Anglii, gdzie było zniszczone przez ciągłe wojny i najazdy Wikingów, odbudowywał klasztory i kościoły, był hojnym donatariuszem kościoła, sprzymierzył się z papieżem Janem XIX, odbył pielgrzymkę do Rzymu. Kanut zreformował administrację angielską, przez co ustalił system podziału terytorialnego Anglii, który stał się podstawą późniejszych podziałów terytorialnych. To za jego rządów podzielono Anglię na cztery hrabstwa: Wessex, Mercję, Nortumbrię i Anglię Wschodnią. W jego królestwie po latach zastoju ożywił się handel i rozwój wewnętrzny. Utrzymywał świetne stosunki ze Świętym Cesarstwem Rzymskim oraz z Polską Bolesława I Chrobrego. Jednak ważniejsze jest to czego …. nie zrobił!!! Prawdopodobnie świadomie nie przekazał swego królestwa jednemu spadkobiercy, przez co jego władztwo rozpadło się na odrębne organizmy państwowe, na północy Europy nie utrzymało się mocarstwo wikińskie, nie powstała przeciwwaga dla rosnącego w siłę cesarstwa niemieckiego. Północ Europy pogrążyła się w walkach i wojnach…..

Jak zawsze, gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Interesuje Cię książka, ale nie udało Ci się jej wygrać? Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com. pl dużo taniej niż inni. Nie zapominamy również o miłośnikach e-booków, dla których specjalną ofertę ma Woblink.

KOMENTARZE (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oscikus

Czy pod względem technicznym polskie korzenie ma każdy Polak? Niezależnie, czy urodził się w Polsce, w USA, czy na Haiti jeśli jego rodzice byli Polakami to i on ma polskie korzenie.
Nie mam pretensji, zwyczajnie chcę zaznaczyć, że w pytaniu nie było wprost powiedziane, że postaci te nie mogą urodzić się w Polsce, i mieć tylko polskich przodków ;)

  Nasz publicysta | Rafał Kuzak

  Dlatego pod pytaniem konkursowym wyraźnie napisaliśmy: Dla jasności, nie chodzi tutaj o osoby urodzone na terenie Polski (jakkolwiek by się ona w danym okresie nie nazywała), ale ludzi, którzy mieli polskie korzenie.

:)

dziwi mnie ze dwukrotnie nagrodziliście tą samą postać, no bo chyba nie nagrodziliście wyboru stalina, po za tym dziwi mnie wasz wybór, zakrzewska wprowadziła tylko kobiety do szkół medycznych, to że kobiety maja prawa wyborcze to raczej zasługa zbiorcza, zarówno wielu orędowniczek przed jak i po, natomiast kanut po za tym ze posiadał w ręku całą północ i nie wątpliwie ważną osobliwością tamtych czasów, nie zmienił niczego, bo przecież jego państwo nie przetrwało po jego śmierci, dziwi mnie więc fakt pominięcia, jednak tylu polaków którzy mieli wkład właśnie w technologie, bo chyba technologia, jest najłatwiejszą z rzeczy jakie można zaobserwować. Oczywiście ocenialiście wybory wg swoich kryteriów, ale to zagadnienie wydawało mi się nie tylko polegało na napisaniu długiej klarownej wypowiedzi i kimś z polskimi korzeniami, to zagadnienie przynajmniej z wasze definicji, miało polegać przede wszystkim na trafnym wyborze poprzez ocene dzieł życiowych tych ludzi, i konsekwencji jakie ze sobą niosły, a wiadomo, że w takich wypadkach właśnie konsekwencje powinny być wyznacznikiem kto się najbardziej przyczynił do zmiany świata.
Pozdrawiam

  Nasz publicysta | Redakcja

  Jeżeli uważnie przeczytasz oba komentarze, to zauważysz, że dotyczą one różnych postaci (jeden francuskich monarchów, drugi zaś Kanuta). A dlaczego wybraliśmy te a nie inne? Ano dlatego, że większość odpowiedzi (jak to zostało już zaznaczone), nie mogła zostać wzięta pod uwagę, ponieważ ich Autorzy zamiast pisać o osobach o polskich korzeniach, napisały o emigrantach z Polski. Specjalnie pod pytaniem konkursowym podkreśliliśmy: Dla jasności, nie chodzi tutaj o osoby urodzone na terenie Polski (jakkolwiek by się ona w danym okresie nie nazywała), ale ludzi, którzy mieli polskie korzenie.

  Niestety, część osób widać tego nie doczytała. Po drugie prosiliśmy o uzasadnienie wyboru, no i tutaj również nie wszyscy stanęli na wysokości zadania.

   :)

   Czyli rozumiem, że wymienienie więcej niż jednej postaci jest akceptowalne, hmm…. tylko takie działanie może doprowadzić, że ktoś w jednym komencie wymieni wszystkiie postaci, z drugiej strony, kłamstwa widzę także są akceptowalne, no bo hagemonia Francji utworzona przez potomków delfina Ludwika, to nic innego jak śmieszne dywagacje, to Ludwik XVI doprowodził bezpośrednio do upadku Francji, hagemonem to Francja byłą, ale za Ludwika XIV i Napoleona a Ludwikowi XVI powinno się przypisywać jedynie chyba destabilizacje europy i upadek państwa Francuskiego, no i w końcu jeśli uważacie to za dobre i wyczerpujące uzasadnienie cyt.:” Jaki mieli wpływ na losy świata? Rządzili Francją w okresie gdy zaczynała się jej hegemonia w Europie (Ludwik XVI nawet się do tego częściowo przyczynił jako ofiara Rewolucji).”, to chyba dużo ludzi się pomyliło i wy też i zamiast robić ciekawostki historyczne weźcie się za ciekawostki o pokemonach.
   pozdrawiam

    Nasz publicysta | Redakcja

    Jak już to zostało napisane we wcześniejszym komentarzu, odpowiedzi były takie a nie inne. Wybraliśmy te, które przynajmniej dotyczyły postaci historycznych mających polskie korzenie (a nie urodzonych w Polsce) i które rzeczywiście odcisnęły w jakiś sposób piętno na historii.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.