Ciekawostki Historyczne

Na temat przełomowych wydarzeń w historii świata napisano tysiące opasłych tomów. Tym razem jednak to przed Wami stawiamy trudne zadanie wskazania tego jednego zdarzenia, które Waszym zdaniem odcisnęło szczególne piętno na losach ludzkości. A wszystko za sprawą konkursu, w którym do wygrania są trzy egzemplarze książki Włodzimierza Kalickiego pt. "Zdarzyło się"

Co zatem należy zrobić, aby mieć szansę na nagrodę ufundowaną przez wydawnictwo Znak Horyzont? Wystarczy, że odpowiecie na nasze pytanie. Wybierzemy najbardziej kreatywne i zaskakujące odpowiedzi. A oto i pytanie konkursowe:

Jeżeli miałbyś wskazać najważniejsze wydarzenie w historii ludzkości, to co by to było i dlaczego?

W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze książki Włodzimierza Kalickiego pt. "Zdarzyło się" (Znak Horyzont 2014).

W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze książki Włodzimierza Kalickiego pt. „Zdarzyło się” (Znak Horyzont 2014).

Konkurs trwa do 23:59 we wtorek 11 listopada. Swoje odpowiedzi piszcie w komentarzach pod tym postem. Przed opublikowaniem komentarza na stronie upewnijcie się, że podaliście w odpowiedniej rubryce swój adres e-mail (jest on widoczny tylko dla redakcji). Dzięki temu, jeżeli wygracie, będziemy mogli się z Wami skontaktować. Będzie to również potwierdzenie, że to Wy jesteście autorem danego komentarza.

Informacje prawne

Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie ujawnionych przez siebie danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej, imienia i nazwiska na potrzeby przeprowadzenia konkursu oraz udziału w bezpłatnym newsletterze. W celu uzyskania informacji o przetwarzanych danych osobowych, ich zmiany lub cofnięcia zgody na ich przetwarzania w, tym rezygnacji z udziału newsletterze uczestnik może wysłać maila na adres ciekawostki@ciekawostkihistoryczne.pl.

Interesuje Cię książka, ale nie chcesz czekać na rozwiązanie konkursu? Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com. pl dużo taniej niż inni. Nie zapominamy również o miłośnikach e-booków, dla których specjalną ofertę ma Woblink.

KOMENTARZE (56)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sylwester M. Jarkiewicz

Moim zdaniem wynalazek radia można uznać za najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości. Dało to początek wymiany informacji pomiędzy ludźmi, a kolejne wynalazki takie jak telewizja czy nawet Internet są pochodnymi radia. Bez tego wynalazku nie byłyby możliwe podróże w kosmos i jego badanie. Dobrym przykładem są satelity radiokomunikacyjne czy system GPS. Popularnym dobrodziejstwem tego wynalazku są wreszcie telefony komórkowe ze swoimi ogromnymi możliwościami multimedialnymi.

Lunia

Najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości, to moment zawładnięcia przez człowieka kolejnych kontynentów i regionów globu np. Droga do Indii, Handel z Chinami, czy w końcu Gorączka Złota i napływ ludzi do Ameryki, tym samym stłamszenie rodzimych Indian, którzy dzisiaj żyją w określonych przez Rządy Rezerwatach. Przemieszczanie ludzi nie tylko stłamsiło tereny zamieszkałe przez dzikie zwierzęta, lecz kiedy człowiek człowieka zaczyna przeganiać, utrata wolności, suwerenności, tym samym niszczenie ogromnych terenów leśnych itp. Także dla mnie to nie tylko moment odkryć, ale moment kiedy człowiek stał się zachłanny!

Anonim

Zapanowanie nad ogniem – najpierw oswojenie się z nim, potem podtrzymywanie ognia, a na końcu umiejętność wzniecenia ognia. W sumie to są to trzy oddzielne wydarzenia, ale można je łączyć.

Natalia

Wg mnie momentem przelomowym dla czlowieka bylo wynalezienie ognia.To prawdziwa rewolucja ktora ulatwila czlowiekowi zycie codzienne i zmiane trybu zycia z koczowniczego na osiadly . Nastapila zmiana sposobu odzywiania, ogien odstraszal zwierzyne, ogrzewal i pozwalal odnalezc sie w ciemnosci. Zyjemy w swiecie internetu, elektroniki,dla mnie ogien pozwolil uruchomic proces dalszych zmian i stal sie oknem na swiat….

PJ

Historia wprawdzie z przełomów się składa, ale najważniejszy widziałabym w rewolucji neolitycznej. Rolnictwo i hodowla zmieniły tryb życia ludzi na osiadły i uwolniły przynajmniej część ich pomysłowości i energii, dotąd absorbowanych w większości przez walkę o przetrwanie i najbardziej podstawowe zasoby, z pożytkiem dla innych aktywności. Tym sposobem pojawiły się warunki dla rozwoju tego wszystkiego, co nazywamy cywilizacją.

Piotr

Zdarzeniem, które szczególnie odcisnęło swoje piętno na dalszym losie ludzkości było zabójstwo. Dokładnie zdarzyło się to w polu, gdzie Kain zabił swego brata Abla. Zmieniają się sposoby, metody zabijania, jednak efekt jest taki sam po dziś dzień.

Klaudia

Nie mam wyboru – jako biolog i przyszły farmaceuta – muszę napisać, że najważniejszym wydarzeniem było odkrycie pierwszego antybiotyku. I choć ciśnie się na usta miliard innych przełomowych wydarzeń, to ja jednak stawiam na penicylinę. To przecież niesamowite, że zwykły zbieg okoliczności przyczynił się do tego, że Aleksander Flemming odkrył penicylinę, która uratowała od śmierci setki milionów istnień ludzkich. Człowiek znów przez chwilę stał się panem świata i poskromił naturę. Czyż to nie cudownie, że Flemming przez przypadek zostawił w laboratorium brudną szalkę, na której wyrosła pleśń? Pleśń, dzięki której lekarze otrzymali oręż do walki ze straszliwymi chorobami…

Ewa

Najważniejsze wydarzenie w dziejach świata to wynalezienie koła. Gdyby ten prosty wynalazek nie został w pewnym momencie odkryty nie było by wielu innych odkryć. Nie poruszałby się człowiek wygodnie na jakimś pojeździe, nie było by też maszyn produkcyjnych. Nie powstało by na podstawie budowy koła wiele urządzeń powszechnego użytku. Przez co nie było by tak wygodnie współcześnie. Można sobie wyobrazić próby napędu maszyn przez „kwadraty zębate”, a nie przekształcone koło.

big fellah

Aż dziw,że jeszcze nikt nie napisał o wynalazku druku jako przełomowym w historii ludzkości a przecież książki czytamy,czytaliśmy i będziemy czytać.I to wynalazek ów pchną ludzkość ku wiedzy,ku chęci poznawania świata. Książki dosłownie trafiły pod strzechy.

Natalia

Co by było dalej gdyby nie poczciwy i stary jak świat przyjaciel ogień? Niby tak dawno wynaleziony a jednak powszechnie do dziś używany i ceniony. Nie tylko pomagał naszym przodkom upichcić sobie coś zjadliwego ale dzięki niemu mogli zdobywać nowe kontynenty o chłodniejszym klimacie. Bez ognia nie byli by zdolni wytapiać np. grotów. Nie posiadali by też ochrony przed zwierzętami , ciepła i światła, które dawało pocieszenie w ciemnej i wilgotnej jaskini. Co by było gdyby jego nie wynaleziono? Stanęlibyśmy zapewne w pewnym miejscu naszego rozwoju i naszego postępu gdzie bez ognia dalej ani rusz. Jest to wynalazek PONADCZASOWY niemalże UNIWERSALNY bo pragnę zauważyć, że wykorzystujemy go do dziś. Co z tego , że oświecamy nasz dom za pomocą prądu elektrycznego i np. żarówki. Gdy tych obu rzeczy zabraknie wracamy do starego przyjaciela ognia. Nie jest on wcale wynalazkiem tylko naturą, którą potrafił poskromić i oswoić człowiek przy tym dobrze ją wykorzystując. Sądzę, że to powinno przemówić za tym ,że ogień był tym najważniejszym wręcz przełomowym wydarzeniem z historii całej ludzkości. To dzięki niemu mogły w odleglejszych od prehistorii czasach powstawać kolejne wynalazki bezpośrednio lub pośrednio z udziałem ognia.

tompo79

Najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości? Nic nie przebije hipotetycznego „zejścia z drzewa”, a konkretnie porzucenie „małpich” zwyczajów na rzecz pionowej postawy, rozwijania mózgu czy usprawniania zdolności manualnych i motorycznych. Gdyby nie kolejne etapy rozwoju nadal byśmy byli zwierzyną łowną (a nie drapieżnikami), nadal byśmy dziwili się światu (miast go przekształcać), średnia wieku wynosiłaby jakieś 25 lat, a o Historii nikt by nie słyszał, bo po
1) nikogo by nie interesowały wydarzenia sprzed lat;
2) nie byłoby narzędzia, którym można by przekazać dawne dzieje;
3) nie byłoby fajnego portalu, który ogłaszałby konkursy, gdzie ludzi mogliby przedstawiać swoje teorie i tezy;
4) nie byłoby nagród do tych konkursów (skoro umiejętność czytania i pisania by nie istniała).
Wyłonienie się hominidów ze środowiska dało początek całej ludzkości, a co za tym idzie wszystkim wynalazkom, odkryciom, zdobyczom technicznym i intelektualnym. Może nie jest to tylko wpływ człowieka ,ale to przecież największe wydarzenie w dziejach ludzkości-powstanie CZŁOWIEKA!!!

Wojtas10

Powszechnie mawia się, że najważniejszym wynalazkiem ludzkości jest koło, ale ja myślę, że trudno wybrać jeden konkretny moment. Na pewno przełomowym momentem ( którego nikt jeszcze nie wymienił) był pierwszy lot na księżyc – ludzkość przełamała wówczas kolejną barierę do tej pory uznawaną za nieprzekraczalną. Udowodniła, że nie żadna przestrzeń nie jest w stanie narzucić jej ograniczeń.

adetka

Idąc zupełnie innym tropem niż poprzednicy wskażę na rok 476 kiedy to Odoaker, germański wódz w służbie cesarstwa zachodnio-rzymskiego, stanął na czele spisku i już po kilkunastu dniach obalił ostatniego cesarza Romulusa Augustulusa. Wydarzenie to jest symbolem upadku Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie naszego kontynentu. Miało też istotny wpływ na dalsze kształtowanie się cywilizacji europejskiej – od tej pory pozostał nam politycznie rozbity kontynent, podzielony na rywalizujące ze sobą państwa co sprzyjało rozwojowi różnych ideologii i ustrojów politycznych.

Anna

Nie będę wymieniała żadnych odkryć, choć niezwykle ważne i zmieniają nasz świat, popychając do przodu cywilizację są nieuniknione. Człowiek odwiecznie pchany naturalną potrzebą odkrywania i tworzenia sprawia że świat nas otaczający wciąż ulega zmianom, ewoluuje, rozwija się. Wskażę wydarzenie (a właściwie szereg wydarzeń powiązanych ze sobą), które zmieniło świat i nas samych. Zniesienie niewolnictwa, bo o nim myślę było zwycięstwem człowieka nad nim samym. Wiem że przyczyniły się do tego nie tylko względy etyczne, ale także polityczne i ekonomiczne, jednak dało to początek zmianom w świadomości ludzkiej. Zniesienie niewolnictwa i uznanie tego że każdy człowiek jest równy i ma równe prawa do wolności i życia jest prawdziwym postępem cywilizacyjnym.
Zdaję sobie sprawę z tego że miliony ludzi nadal żyje w pewnych formach zniewolenia, ale ,,ziarno zostało zasiane”. W kolejnych dziesięcioleciach doszło do równouprawnienia ludzi bez względu na płeć, wyznawaną religię, czy orientację seksualną, a to daje nadzieję na przyszłość, nadzieję że ludzkość ewoluuje we właściwym kierunku…

borysk5

Najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości był według mnie wybuch wulkanu Toba 70.000 lat temu. Mimo, że była to głęboka prehistoria, było to jedno z niewielu wydarzeń, które o mało nie zabiło ludzkości. Przetrwało około 1000 ludzi na świecie. W wyniku tego wybuchu zapewne zniknęło kilka gatunków homo, być może gdyby nie on dziś byłoby kilka gatunków ludzi. A być może mielibyśmy dzisiaj rządy innego rodzaju.

Klaudia

O matko, jak mogłam napisać Fleming przed dwa „m”! Przepraszam za błąd!

  Anonim

  o matuchno kochana

Amadi

W porównaniu z wydarzeniami przedstawionymi powyżej, to, które sam uznaję za najdonioślejsze, jest stosunkowo najmłodsze, a przez to prawdopodobnie jeszcze nie docenianie w stopniu, w jakim na to zasługuje – odkrycie elektryczności.
Elektryczność tak silnie wpłynęła na nasze codzienne życie, że sami często nie zdajemy sobie sprawy, w jak dużym stopniu jesteśmy od niej zależni. Jeśli właśnie siedzicie w pokoju, rozejrzyjcie się wokół – komputer, telewizor, telefon, zegarek, a wreszcie światło z żarówek, dzięki którym staliśmy się niemal całkowicie niepodatni na kaprysy słońca, regulującego przez całą historię ludzkości jej cykl dobowy.
Choć wydarzenie to z racji kolejnych odkryć jest procesem stałym i ciągłym, to z perspektywy ludzkości rozpoczęło się ono zaledwie krótką chwilę temu, a jego początek śmiało można nazwać dziejowym. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku postęp technologiczny w tej materii zaczął zmieniać nasze codzienne życie i związane z nim przyzwyczajenia. Wtedy to właśnie awangarda światowego salonu nauki – m.in. Galvani, Volta i Ampere – stawiała pierwsze kroki na nieznanym nikomu terenie w rzeczywistości, w której niedawne wynalezienie piorunochronu przez Franklina było dla pospólstwa igraniem z boskimi, mistycznymi mocami. Ci światli rewelatorzy, niezrównani pionierzy nowej dziedziny, stworzyli podwaliny w postaci praw i zasad, które dla kontynuatorów ich myśli stały się fundamentem, na którym zbudowano całą nowoczesną cywilizację.
Ich sukcesorzy działający w XIX i na początku XX wieku ostatecznie sprawili, że współczesny świat jest taki, jakim widzimy go dzisiaj. Jak bowiem wyglądałaby ludzkość, gdyby Farraday nie odkrył indukcji elektromagentycznej, będącej podstawową formą wytwarzania prądu? Co by było, gdyby Meucci nie odkrył telefonu, Tesla – m.in. radia czy silnika elektrycznego, Hulsmeyer – radaru, a Baird – telwizora? O ile godzin więcej zyskujemy każdego zimowego okresu kradnąc każdej dobie nieco więcej dnia roświetlając ciemności żarówką Edisona, zamiast tracić wzrok i błąkać się w mroku przy wątłym poblasku lampy naftowej? Czy globalizacja postępowałaby w takim samym tempie, gdyby Korolew – ojciec Sputnika, nie zainicjował jego wystrzeleniem procesu spowijania naszego globu jedną wielką siecią satelit, których sygnał dociera obecnie w każdy zakątek Ziemii? Wreszcie, czy ktoś dzisiaj wyobraża sobie pracę, naukę, a nawet w wielu przypadkach komunikację i rozrywkę bez wkładu Turinga i całej rzeszy innych ludzi dla rozwoju komputeryzacji?
Na całe szczęście powyższe pytania nigdy nie wykroczą poza sferę przypuszczeń, gdyż odkrycia te są trwałe i pozostaną niezapomniane, a wynalazki stworzone na ich podstawie co dnia są coraz bardziej i bardziej udoskonalane. Walki o prymat stoczone między konstruktorami każdego z nich, między geniuszami tamtej epoki – takimi jak Tesla czy Edison – są nie mniej doniosłe niż największe bitwy w dziejach świata, nie mniej twórcze w swych efektach niż dzieła najznamienitszych artystów, a otaczający te niepospolite indywidua szacunek to coś, czego nigdy nie doświadczy żaden celebryta, nawet pomimo większej popularności. Twierdzenia, wzory i prawa ukute w ich umysłach niezmiennie oddziaływują na naukowców każdego okresu nie mniej niż myśli najwybitniejszych mędrców i ideologie najpotężniejszych władców tego świata.
Nic wcześniej nie dało takiego rozpędu naszej cywilizacji i nic nie wpłynęło bardziej na takie multum aspektów naszego życia. Czy zdajemy sobie sprawę, jak niewiele urządzeń obecnie NIE korzysta z elektryczności? Czy potrafimy sobie wyobrazić świat bez niej? Jesli ktoś faktycznie jest zdolny to sobie unaocznić, z pewnością przyzna mi rację, że życie jej pozbawione nie tylko cofnęłoby nas o całą epokę wstecz, ale uniemożliwiłoby dalszy, tak kluczowy i ponadczasowy dla człowieka postęp.
Dlatego właśnie to odkrycie elektryczności rozpatrywane jako początek elektrotechniki, uważam za największe wydarzenie w dziejach ludzkości.

Anonim

Najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości był moment w którym jak to określił Jean Jacques Rousseau „Pierwszy człowiek ogrodził kawałek ziemi i powiedział to moje”. Od tego rozpoczęła się historia świata. Własność dała początek społeczeństwu i wytworzonemu przez nie instytucjom, które na wieki ukształtowały losy świata. Własność to nie tylko początek społeczeństwa ale jak pisał J. Bentham to również początek prawa. Własność determinowała działanie jednostek, będąc także podstawą rozwoju społeczeństw i państw.

Agnieszka Mo.

Najważniejszym wydarzeniem w historii była II wojna światowa, ukształtowała ona losy świata na lata pozostawiając po sobie niezatarte skutki. II wojna światowa to śmierć milionów osób nie tylko w wyniku działań wojennych, ale także masowego stosowania „przemysłu śmierci”. To w końcu nie tylko zniszczenia materialne, ale także degradacja poszczególnych jednostek, nie wspominając o demontażu całych społeczeństw. Okres II wojny to również czas wzmożonych prac nad rozwiązaniami technicznymi z których korzystamy do dziś. Rozważając II wojnę światową jako wydarzenie historyczne trzeba pamiętać o skutkach, które przyniosła spuszczając na świat mrok zimnej wojny, trwale dzieląc świat na dwa rywalizujące bloki. Gdyby nie wojna nie było by „nowego świata” opartego na instytucjach międzynarodowych tj. ONZ czy UE. II wojna światowa dotarła do najdalszych zakątków naszej planety, pokazując nowe oblicze współczesnego konfliktu. Gdyby nie ona żylibyśmy w innej Polsce, w innej Europie, w innym świecie. Czy lepszym?

kosmoludek

Moim zdaniem, najważniejszym wydarzeniem był „Cud nad Wisłą”.
Gdyby nie Piłsudski, dzisiaj cała Europa (a może i inne kontynenty) znałaby tylko jeden język – sowiecki i żylibyśmy w komunistycznej utopii.

Katarzyna

moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem było wynalezienie elektryczności, bo gdyby nie to – to nie pisałabym do Was teraz i nie jadła loda na patyku prosto z zamrażalnika – a nie dołu wypełnionego lodem, A poza tym siedziałabym przy świeczce a nie przy lampce nocnej :)

Ult1me

Najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości to było po prostu powstanie Wszechświata! Niby wydaje się to trywialne, ale wszystko wtedy miało swój początek – człowiek, pierwsze wojny, religie, przeżycia i wspomnienia, wątpliwości, spiski…

Nulek

Pochwała długopisu

Koła, samoloty, dynamity czy też inne bomby – wszystkie one mogą się schować, bo nie ma, moim zdaniem, lepszego wynalazku od poczciwego długopisu. :-)

Młodziutki, bo wymyślony dopiero w 1938 roku przez węgierskiego artystę i dziennikarza, László Bíró, prędko wyznaczył nową erę dla wszystkich posługujących się słowem pisanym, zapisując się – nomen omen – złotymi zgłoskami w dziejach świata. Dość kleksów czynionych nieostrożnie piórem, dość łamiących się ołówkowych rysików, dość dłubania dłutem w kamieniu czy też irytującego wystukiwania słowa po słowie na hałaśliwej maszynie – utrwalanie myśli na papierze stało się dzięki pomysłowemu Węgrowi szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze!

Pomyślcie tylko – ileż książek nie powstałoby, gdyby nie dobroczynne działanie poręcznego maleństwa z magiczną kuleczką i wkładem pełnym tuszu w środku? Czym niesforni uczniowie przyozdabialiby szkolne ławki, ćwicząc pewność ręki i oka oraz refleks w odwiecznej walce z nauczycielami, nie wspominając o zdolnościach artystycznych? Co pożyczaliby studenci od swych ślicznych koleżanek, aby nawiązać z nimi ten pierwszy, najważniejszy kontakt podczas co nudniejszych wykładów? Czym pstrykano by nerwowo podczas trudnych debat i dyskusji, jeśli nie skuwkami tych jakże przydatnych sprzęcików? Co układano by w chwilach nudy w szufladach kolorystycznie, według rozmiaru lub typu? O czym rozmawiano by na rozmowach kwalifikacyjnych, skoro pytanie o 100 zastosowań długopisu stało się już klasyką gatunku? A ileż wynalazków przepadło by w pomroce dziejów, gdyby w odpowiednim momencie, w chwili olśnienia, nie zanotowano ich idei, pospiesznie kreśląc schemat lub opis długopisem?

Sprawdźcie, policzcie – ile macie długopisów i ich krewniaków przy sobie – w tym pomieszczeniu, w którym właśnie siedzicie, a ile w domu, w biurze, w torbie czy plecaku? Rozejrzyjcie się i uczciwie powiedzcie – czy nawet teraz, w epoce dominacji komputerów i wszelkich klawiatur – nie korzystacie z ich wygodnej, nienarzucającej się obecności? Zawsze pod ręką, zawsze w pobliżu, mieszczące się w nawet najmniejszej kieszonce, niezawodne – to właśnie długopisy.

Pomyślcie więc czule o swoich małych przyjaciołach, pogłaszczcie je czule przy najbliższej okazji. To właśnie one – długopisy – są bowiem najwspanialszym wynalazkiem i darem dla ludzkości. ICH WYNALEZIENIE BYŁO NAJWIĘKSZYM Z PRZEŁOMOWYCH MOMENTÓW HISTORII. Bez nich nasz świat zszedłby z pewnością na psy – z nimi zaś przyszłość rysuje się w jasnych jak najpiękniejszy niebieski tusz barwach. Vivat, długopisy!

Barbara Kłodowska

6 sierpnia 1945r. Atak bombowy na Hiroszime i Nagasaki.Nazajutrz świat rozpoczął podróż po zupełnie nowych torach historii.

Aga

Najważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości dzieją się codziennie. I to nie raz, nie dwa, nie trzy… Codziennie rodzi się człowiek. Człowiek, którym swym istnieniem wnosi wiele do historii ludzkości. Każdy człowiek swoim bytem, swoim jestestwem, swoim JA powoduje, że na świecie dzieje się tak, a nie inaczej. Każdy dla świata znaczy wiele, każdy coś od siebie da i nawet jeśli nie jest to kolo, elektryka, czy radio, to dla kogoś u jego boku to COŚ jest największe, najważniejsze i najistotniejsze. To człowiek jest tym, który tworzy historię, zmienia ją, nadaje jej bieg, opisuje ją i jest nią. Życie

Tomek

Grecja. Kilka setek jak przed Chrystusem. Rodzi się Sokrates. Przeżywając własne życie myślał tak długo, aż doszedł do wniosku, że niewiele wymyśli. Powiedział: oida ouden eidos (wiem, że nic nie wiem). Następnie sformułował cały szereg problemów, nad których rozwiązaniem głowią się do dziś najlepsi z nas – ludzi. Minęło 2500 lat i na ani jedno Jego pytanie nie padła odpowiedź. On zaczął. On pierwszy czuł, że jest coś więcej. I tak do dziś. I przez kolejne tysiące lat. Nie zostawił po sobie ani słowa. To on był najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości. On nas zmusił do myślenia. Bo tylko myślenie ma sens – reszta to mrzonki i kosmiczne zakłócenia absolutu.
Myślmy więc. Reszta sama nas dogoni.

Mira

Podobno najważniejszym wydarzeniem było wynalezienie spłuczki klozetowej :)

netka

Świat ruszył „z kopyta” wtedy, gdy niejaki pan Gutenberg wynalazł, a zasadzie rozpowszechnił, technikę druku. Od 1450 roku myśl ludzka, jej dziedzictwo i wszelka twórczość powoli stawały się dostępne dla coraz szerszej grupy odbiorców i, co ważniejsze, dla potomnych. Nic tak bowiem nie przyczynia się do rozwoju jak swobodna i ogólnie dostępna wymiana idei. Gdyby nie ten wynalazek nie mógłbym pisać tego tekstu na laptopie a w przypływie zachcianki też i wydrukować, myśląc o zasługach Gutenberga dzięki temu konkursowi. A gdyby nie było Gutenberga? Być może ktoś inny by wpadł na ten pomysł albo przy odrobinie szczęścia zostałbym jakimś skrybą w klasztorze.

Anita

1927 – Carl Norden produkuje pierwszy celownik bombowy. Miało umożliwić bombardowanie z dużą precyzją, tym samym pozwolić na uniknięcie niechcianych strat i szkód poza tym, co chciano naprawdę zniszczyć. Miało służyć ludzkości.
18 lat później celownik Nordena został użyty, by zrzucić bombę atomową na Hiroszimę.

Jakub

Uważam, że najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości był wynalezienie pisma. Ułatwiło ono bowiem przekazywanie wiadomości na większą odległość. Umożliwiło spisanie dziejów historii, ksiąg religijnych(Biblia), a także dzieł sztuki. Gdyby nie wynleziono pisma nie spisano by pierwszych aktów prawnych(prawo rzymskie), niemożliwe byłoby też zapisywanie obliczeń matematycznych jak i fizycznych, a zatem nie byłoby komputerów. Dlatego też wynalezienie pisma przez Sumerów ok. 3500 lat p.n.e. jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkośći.

Ania

Według mnie najważniejszym (niestety) wydarzeniem w dziejach ludzkości było wynalezienie pieniądza. Do tego czasu rozwój ludzkości szedł w miarę dobrym kierunku. W każdym razie były jakieś perspektywy. Od tego czasu jest już tylko coraz gorzej i gorzej, z bardzo realną perspektywą smutnego końca naszego gatunku.

  Blejz

  Dlaczego wynalezienie pieniądza było czymś złym? Wręcz przeciwnie.
  Podejrzewam, że ta teza nie jest poparta wiedzą i racjonalnymi argumentami, a zaledwie kalką myślową zbudowaną na niewiedzy i podrażnionych uczuciach.
  Naiwne powtarzanie sloganów o szkodliwości pieniądza jest bardzo szkodliwe.

  W człowieka naturze jest źródło problemu.

  Alternatywą dla pieniądza jest barter, lub brak własności.
  Barter w żadnym wypadku nie eliminuje problemu ludzkiej hierarchii wartości.
  Pazerne jednostki zarówno w systemie wymiany barterowej, jak i pieniężnej będą postępować podobnie. Kłamstwo, oszustwo, kradzież, przedkładanie majątku nad inne wartości, te rzeczy nie mają źródła w pieniądzu.

  Druga alternatywa, tj. Brak własności jest maksymalnie zła i szkodliwa.
  Własność jest warunkiem sine qua non wolności człowieka, człowiek bowiem wolny, gdy swoim ciałem, wszystkiemi sewmi zasobami, zatem czasem, rozumem, umiejętnościami i efektem swojej pracy zarządza suwerennie.

  Chociaż termin konkursu dawno już minął, ja postaram się odpowiedzieć na postawione pytanie,
  ponieważ nie nagroda mnie motywuje, a temat konkursu sam w sobie jest intrygujący.

  Podpisuję się więc pod tezą, że wynalezienie pieniądza, optymalnego środka wymiany handlowej, było jednym z kluczowych momentów dziejowych. Handel bowiem jest motorem napędowym każdego rozwoju ekonomicznego.
  Podział pracy*, to zjawisko zwielokrotniło efekty ludzkiego działania, ponieważ każda jednostka mogła zając się tym, co robi najlepiej, z korzyścią dla siebie, i całego społeczeństwa.
  Tylko handel umożliwia optymalny podział pracy, a tylko pieniądz umożliwia optymalny handel.

  Jednak jeżeli miałbym wskazać NAJWAŻNIEJSZE wydarzenie w dziejach ludzkości, to chyba trzeba przywołać tutaj ucieczkę z tzw. Pułapki Maltuzjańskiej.

EdycjaLimitowana

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem był… pierwszy poród. Od niego wszystko się zaczęło i bez niego nie byłoby dzisiejszego świata. To taki pomost między naturą a kulturą.

Sylwia

Myślę, że najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości było wynalezienie Internetu. Choć można to porównać do wynalezienia druku, jednak Internet poszedł dalej. Połączył ludzi z najdalszych krańców planety, pozwolił na szybkie pozyskiwanie informacji, umożliwił wymianę wiadomości i wielu ludziom ułatwił życie (mi np, pozwolił znaleźć drugą połówkę :) ). Wielu ludzi powie, że Internet niesie ze sobą również zagrożenia, ale cóż ich nie niesie. Wszystko zależy od intencji ludzkich. Internet stworzył możliwości jak żaden wynalazek wcześniej.

Renata

Jest dużo ważnych i mniej ważnych wydarzeń w historii ludzkości i trudno jest ocenić, które z nich jest najważniejsze, ponieważ czasem jedno jest bardzo zależne od poprzedniego lub następnego.
Myślę jednak, że jednym z nich jest skonstruowanie maszyn parowych, a następnie wynalezienie silnika spalinowego, które były początkiem rozwoju transportu zarówno kolejowego jak i samochodowego.
Wydarzenia te do dziś pozwalają nam przemieszczać się w różne miejsca, podróżować i odkrywać to co nieznane, dostarczać niezbędne produkty do życia.Produkować maszyny budowlane niezbędne do budowy domów czy dróg.
Wydarzenia te wpłynęły również na rozwój transportu wodnego i lotniczego.Dodały nam „skrzydeł” i otworzyły nam bramy do następnych bardzo istotnych wydarzeń oraz bezdyskusyjnie ułatwiły codzienność. :)

amm

Całą naszą cywilizację „uruchomiło” pismo. Bez dokumentowania wydarzeń, bez umiejętności ich przekazywania, także na odległość, nie istnielibyśmy dzisiaj w skali globalnej, a w skali mikro – nie istniałby ani Internet, ani… ten konkurs! Pismo jest owocem rozwoju cywilizacji, ale także jej źródłem. To jednocześnie skutek i przyczyna. Dlatego właśnie moment wynalezienia pisma – tę chwilę, w której człowiek zamienił rysunki na prymitywne piktogramy, przekształcające się stopniowo w alfabet – uważam za najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości.

Jola

Moim zdaniem najważniejsze wydarzenia (liczba mnoga!) to „najprostsze” wynalazki. Od opanowania ognia do wynalezienia elektryczności. Człowiek ma naturalną tendencję do odkrywania i polepszania warunków życia.
Raz) Opanowanie ognia – pociągnęło to za sobą skupianie się w grupach, budowanie osad, tworzenie małych społeczności..
Dwa) Wynalezienie koła – (mój absolutny faworyt wśród wynalazków „prostych”) jak można było żyć bez koła?! Usprawnienie domowych czynności, usprawnienie rolnictwa, wiele, wiele odkryć, które opierają się na mechanizmie koła. Kiedy myślę o kole za każdym razem mam przed oczami taki śmieszny obraz – młyn, pierwszy, tradycyjny młyn, który służył do wyrobu mąki, a mąka równa się chleb, a chleb to likwidacja głodu. Ale koło to przede wszystkim – transport i coraz lepsza komunikacja między ludźmi, to możliwość spotkań i wymienia się doświadczeniami.
Trzy) Woda, najlepiej bieżąca woda – spróbuj sobie wyobrazić życie bez bieżącej wody? Choć wcale nie jest to „stary” wynalazek. Jakim przekleństwem w dziejach ludzkości był brak (bieżącej) wody? Ile było plag, chorób z powodu braku higieny lub najstraszniejszej – śmierci z pragnienia? Zwykła, czysta woda to coś dla współczesnych ludzi jest najoczywistszą rzeczą na świecie i bez której nie wyobrażamy sobie życia… A jednak nie zawsze tak było.
Cztery) Papier (głębokie ukłony dla starożytnych Egipcjan), pióro, długopis, druk (ukłony dla Gutenberga) – możliwość przekazywania i zachowania słowa. To ogromny cud, że możemy znać i znamy myśli ludzi żyjących setki lat temu. Cud przekazywania doświadczeń! Pomyśl tylko – jak bardzo bylibyśmy ograniczeni gdybyśmy znali mądrości i doświadczenia dwóch, trzech pokoleń wstecz? To bardzo ważne, że odkrycia poprzednich pokoleń nie umarły wraz z nimi, lecz i my możemy się nimi cieszyć, że możemy budować świat dalej, że mamy podstawy na których opiera się współczesna nauka. To, że my się rozwijamy, budujemy, odkrywamy to ogromna zasługa poprzednich pokoleń. To oni postawili pierwsze kroki, dziś my kontynuujemy ich dzieła.
Pięć) Radio – to był dopiero fenomenalny wynalazek. Był krokiem milowym w komunikacji międzyludzkiej.
Sześć) Elektryczność (trafiłam ostatnio na genialny artykuł o Tesli i myśląc o elektryczności, myślę właśnie o nim; jak to się stało, że geniusz został tak bezczelnie wrzucony pod dywan?) – to dzięki niem żyje się nam teraz dobrze i wygodnie. Możemy komunikować się z całym światem i nie wymaga to od nas większego wysiłku. Jeden pstryk i już mam światło w pokoju. Otwieram lodówkę i mam w niej mnóstwo świeżego jedzenia. Może elektryczność trochę nas rozleniwiła?

Anonim

Sądzę, że najważniejszym wynalazkiem było pismo. Sposób przekazywania informacji, już nie za pomocą prymitywnych rysunków – z reguły ograniczających się do prezentacji jednej sceny, stanowi bardzo kluczowy element w rozwoju całej cywilizacji. Spoglądając się na ten wynalazek z perspektywy dzisiejszej epoki warto wskazać na bardzo istotny element charakteryzujący naszą epokę jakim jest błyskawiczne przekazywanie informacji. Pytaniem jest czy bez stworzenia systemu pojedynczych znaków za pomocą których można stworzyć konkretną wiadomość lub informację – jakim właśnie jest pismo, możliwym byłoby dzisiejsze funkcjonowanie. Trudno sobie wyobrazić przekazywanie wiadomości za pomocą obrazków lub tez komunikowanie mailowe bez pisma. Czy też stworzenie tego rodzaju komentarzy, jak na tej stronie.

rudziutek91

Ziemia – nasza Matka

W moim głębokim przekonaniu najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości były narodziny naszej cudownej matki, Ziemi – „pyłku kurzu zawieszonym w promieniach słońca” (cyt. Carl Sagan). Gdyby nie ta malutka niebieska kropka, nie byłoby życia, historii, religii, wojen, postępu technicznego, całego znanego nam otoczenia i ludzi, a wreszcie nas. To właśnie od niej zaczęło się wszystko, co ludzkie. Gdyby nie narodziny planety Ziemi, dziś nie świętowalibyśmy kolejnej rocznicy wolnej Polski, nie jedlibyśmy z rodziną świątecznego obiadu, ba!, nawet byśmy jej nie znali! To dzięki niej ludzkość może czuć się w pewien sposób wyróżniona i wyjątkowa, bowiem zamieszkujemy jedyny (poznany dotychczas) port życia. Cofnijmy się kilka miliardów wstecz od dnia dzisiejszego – wtedy też zaczyna się proces, w rezultacie którego Ziemia rodzi się jako zwykła kula skalna orbitująca wokół przeciętnej gwiazdy. Na szczęście całej przyszłej ludzkości, wiele pomyślnych wydarzeń przemieniło naszą Matkę w gościnne miejsce, w którym bezustannie zachodzą zmiany, świat charakteryzujący się różnorodnością krajobrazów oraz mieszkańców. Tylko dzięki jej unikalnej pozycji we Wszechświecie mogła przetrwać potrzebna nam do życia atmosfera i powierzchnia wody.
Rezultat szeregu przypadkowych zdarzeń (a może dowód na istnienie Stwórcy?) był najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości. Jest nim nasz jedyny, wspaniały (ale nieidealny) do zamieszkania dom. To zarazem nasza Matka, która jak każda inna chce dla dzieci jak najlepiej, dlatego pozwala na krótką chwilę cieszyć się jej cudownymi krajobrazami. Mieszkamy na cudownej planecie o stabilnej, niemal okrągłej orbicie wokół stosunkowo statecznej i długowiecznej gwiazdy. Nawet jeśli okaże się, że życie istnieje także poza Ziemią, co dowodziłoby, że jesteśmy niczym innym, jak wynikiem prostej sztuczki chemicznej, wytworem współdziałania praw fizycznych i chemicznych w procesie tworzenia kosmosu, pamiętajmy – gdyby nie one, nie byłoby nas, naszej historii, chwili radości, smutku, przyjaciół.

Ziemia – nasza matka

Cudowna, błękitna planeta,
na której mieszkamy.
Kochajmy i szanujmy nasz dom,
bo to jedyny, jaki został nam dany.

Andrzej

Z mojego punktu widzenia najważniejszym wydarzeniem w dziejach świata (Europy) było zakończenie I Wojny Światowej.Nawiązując do dzisiejszego święta wiele krajów w tym i Polska odzyskało wtedy niepodległość. I Wojna Światowa, a w zasadzie jej następstwa utorowały z kolei drogę do II Wojny Światowej najbardziej tragicznego konfliktu w historii ludzkości. Według mnie historię należy traktować jako pewien proces, w którym określone zdarzenia nieustannie wpływają na bieg innych.

Łukasz

Wiele było wydarzeń, które wpłynęły na dzieje ludzkości, jednak uważam, że najważniejszym z nich było wynalezienie pisma.Czy da się wyobrazić, jak wyglądałoby przekazywanie informacji bez utrwalonego, widzialnego, systemu znaków? Cała współczesna cywilizacja opiera się właśnie na tym. Przede wszystkim bez pisma nie moglibyśmy poznać dziejów naszych przodków, a jak to słusznie powiedział Cyceron: „Historia jest nauczycielką życia”.

urszula polak

Najważniejszym wydarzeniem w ludzkośći były narodziny Chrystusa!Nie trzeba pisać dlaczego!!

Iza

Zdarzenie, które odcisnęło piętno na losach ludzkości.

Pierwsza myśl – Kainowe piętno.
Może jakby nie zabił swojego brata Abla, ludzkość nie znałaby słów: zabijanie, mordowanie, wojna.
To wg. mnie najgorszy „wynalazek” ludzkości.

BB

WWW.

Mateusz Dąbrowski

rewolucja neolityczna :)

marp

Chciałbym zwrócić uwagę, że tematem konkursu nie jest najważniejszy wynalazek lecz najważniejsze wydarzenie i to wyłącznie w dziejach ludzkości, a nie świata. Wielu moich przedmówców zwróciło uwagę na ważne i doniosłe wydarzenia, których efektem był niewyobrażalny rozwój nauki i techniki czy komunikacji międzyludzkiej. Warto by było dodać jeszcze jedno istotne zdarzenie: narodziny najważniejszego człowieka w dziejach XX wieku: Gavrilo Principa. To on, a dokładniej konsekwencje jego czynu, obaliły trzech cesarzy, pozwoliły na narodziny faszyzmu i komunizmu, pojawienie się tak demonicznych przywódców jak Hitler czy Stalin, wybuch dwóch wojen światowych, a w efekcie kompletnie przeorały dzieje ludzkości i doprowadziły nas do punktu, w którym mieszkańcy ziemi zdali sobie sprawę z faktu, że tylko dialog i współpraca są w stanie ocalić nasz gatunek – w obliczu potęgi broni masowej zagłady, stworzonej przez człowieka, a także rabunkowej i bezmyślnej eksploatacji naszej planety. Ale chciałbym pójść innym tropem. Nie ma czegoś takiego jak najważniejsze wydarzenie dla całej ludzkości. Jest tylko najważniejsze wydarzenie dla każdego z nas, dla każdego pojedynczego człowieka. Dla mnie to narodziny moich synów, dla kogoś innego coś innego. Dzieje ludzkości to nic innego jak dzieje poszczególnych ludzi, ze swoimi radościami, troskami, emocjami, problemami i sukcesami.

bockowski

II wojna światowa , ukształtowała ,była początkiem obecnej rzeczywistości

fanhistorii23

Wydarzeniem które zmieniło bieg ludzkości było pojawianie się homo sapiens sapiens bez tego wydarzenia nie byłoby innych wydarzeń nie powstałyby wspaniałe cywilizacje , nie dokonano by tyle odkryć w różnych dziedzinach życia a wręcz trudno sobie wyobrazić jakby ludzie albo istoty zbliżone miałaby mieszkać na drzewach . Be tego procesu które było wydarzeniem wręcz nie możliwe jest wyobrażenie sobie teraźniejszości

Ewa Es

Myślę,że wybudowanie przez Noego arki ,uratowanie zwierząt i ludzi przed potopem ,było momentem przełomowym w dziejach ludzkości.Gdyby nie ten fakt nie byłoby dalszych wydarzeń.

Kasia

Według mnie najważniejsze to wynalezienie pilota do telewizora. Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie obsługę tego urządzenia wstając co 5 sekund z fotela i biegając ręcznie zmieniać kanały?,A tak poważnie to były to narodziny mojej córki 2 miesiące temu.

GosiaHM

Najważniejszym wynalazkiem w dziejach ludzkości jak dla mnie było wynalezienie alfabetu/druku i koła. Poprzez druk można przekazać wszystko co się chce, koło ułatwia to przekazywanie.
Nawet teraz pisząc używam liter, gdyby ktoś kiedyś tego nie wymyślił i nie zobrazował porozumiewanie się nie byłoby takie proste jak jest teraz. Natomiast jeśli idzie o koło, jest ono użyte w niezliczonej ilości rzeczy w przeróżnej formie: korby, korbki, koła zamachowe, koła zębate, trybiki w zegarku i nie tylko, śruby śrubki i śrubeczki i zwykłe koła w rowerze, samochodzie samolocie itd.

Mateusz Szczepańczyk

Według mnie, najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości było dopłynięcie Kolumba do Ameryki. Dlaczego? Zapoczątkowało to erę odkryć, ale również podbojów. Doprowadziło do wyniszczenia ludności rdzennej na rzecz przybyszy z Starego Świata. Przez kolejne wieki Europejczycy zapędzali się coraz dalej m. in. do Afryki czy na Daleki Wschód. U kresu XVIIIw. zaczęła się prawdziwa ekspansja kolonialna. Szybko została zajęta lub skolonizowana niemal cała Azja, a wcześniej Ameryka i Australia. Najpóźniej to wszystko doszło do Afryki, jednak to ona najbardziej odczuła kolonizację. Granice, które powstały po konferencji berlińskiej w 1885r., zostały praktycznie nie zmienione. Przez kolonizatorów w tamtych rejonach, państwa [powstawały z rasizmem u podstaw. Polityka apertheidu była obecna w RPA do 1992r., a państwo to zaczęło być kolonizowane w 1652r. Podsumowując, odkrycie Kolumba, spowodowało wzrost zainteresowania światem(co widzimy w podróżach Magellana), lecz niestety również podbojami z pobudek materialnych (Cortez). Gdyby nie Kolumb, kolonizacja nastąpiłaby później. I kto wie, może z lepszym skutkiem dla rdzennych mieszkańców. A tymczasem rasizm jest obecny do dzisiaj i nadal wiele osób się go nie wyzbyło. Jest to złą przywarą z przeszłości, która nadal nie jest w 100% potępiana przez ogół ludzi.

OK

Śmierć Jezusa Chrytusa, Mesjasza

  Anonim

  I JEGO ZMARTWYCHWSTANIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nos-Feratu

Wynalezienie piwa!

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.