Ciekawostki Historyczne

Nasz konkurs, w którym do wygrania były trzy egzemplarze książki Wojciecha Lady pt. "Polscy terroryści", dobiegł końca. Jeżeli jesteście ciekawi jakie odpowiedzi uznaliśmy za najciekawsze, to zapraszamy do lektury.

Aby mieć szansę na zdobycie jednaj z trzech nagród należało odpowiecie na nasze pytanie. Trzeba było przy tym wykazać się kreatywnością, pisząc ciekawy komentarz. Dla formalności przypominamy pytanie konkursowe:

Jako członek (istniejącej od 1904 do 1911 r.) Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej macie wyznaczyć zaborczego urzędnika lub wojskowego, który stanie się kolejnym celem zamachu. Kto nim będzie i dlaczego?

Abyście mieli większe pole do popisu w naszym konkursie naginamy nico rzeczywistość i ramy czasowe, w których możecie operować, to cały okres zaborów, a nie tylko lata funkcjonowania OB PPS.

W naszym konkursie możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy książki Wojciecha Lady pt. "Polscy terroryści".

W naszym konkursie możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy książki Wojciecha Lady pt. „Polscy terroryści”.

A oto komentarze, które postanowiliśmy nagrodzić książkami:

I komentarz:
adetka: Jako członek OB PPS wyznaczam jako cel zamachu Gieorgija Skałona. Czym sobie zasłużył? Jako generał, gubernator warszawski i głównodowodzący wojsk postanowił karać rewolucjonistów śmiercią bez wyroku sądu. Gdyby ten argument nie wystarczał, Skałon nakazał w tajnej instrukcji skierowanej do innych gubernatorów by „tłumy manifestantów uważać za bandy powstańców i wystrzeliwać do zupełnego wytępienia, nie zezwalać na żadne wiece i mitingi, w razie wykrycia rozpraszać przy pomocy broni palnej”.

W przypadku tego człowieka nie ma wątpliwości, że na taki los zasłużył.

Jak mawiał Piłsudski: „Każde pokolenie krwią swą musi przypomnieć, że Polska żyje i że z niewolą się nie pogodziła”. W jaki sposób zwalczać terror Skałona? W tym przypadku cel uświęca środki…

II komentarz:
Paweł: Jesli mógłbym wybrać zaplanować oraz zorganizować zamach na jedną z postaci działającą na szkodę Polaków pod zaborami z pewnością zorganizował bym zabójstwo Iwana Paskiewicza. Dlaczego ? Ponieważ zabójstwo jednego urzędnika na pewno diametralnie nie zmieniło by losów naszego Narodu. Zadecydował o tym czynnik Moralny oraz psychologiczny, Paskiewicz przyspieszył upadek powstania Listopadowego oraz odznaczył się niezwykłym okrucieństwem w trakcie kampanii na Litwie jak i w samej Warszawie. Prowadził również po powstaniu politykę antypolską a także nałożył na Królestwo Polskie : represje polityczne, sankcje gospodarcze oraz przyczynił sie do polityki rusyfikacyjnej. Uważam iż zlikwidowanie Namiestnika Iwana Paskiewicza pozwoliło by społeczeństwu polskiemu przetrwać w lżejszy sposób represje po powstaniu podniosły by morale oraz zachęciło kolejne pokolenia do walki z zaborcami a także zakończyło by tzw „noc Paskiewiczowską” dając sporo do myślenia Rosjanom ale także i Prusom no i przynajmniej w symbolicznym stopniu zatryumfowała by sprawiedliwość w historii. ;)

III  komentarz:
Daniel: Osobiście zamach zaplanowałbym na Nikołaja Nowosilcowa tego Pana znanego z III cz. Dziadów Adama Mickiewicza na początku XIX wieku nie było osoby która z większą zaciekłością zwalczałaby organizacje patriotyczne , narodowowyzwoleńcze , On doprowadził do rozwiązania Towarzystw Filomatów i Filaretów . W następstwie procesu członków tych organizacji Adam Mickiewicz został uwięziony i wyemigrował jak się okazało do końca życia już nigdy nie wrócił na tereny Polski . Czyż to nie jest wystarczające oby On był tą osobą?

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a tym którym się nie poszczęściło przypominamy, że z naszym kodem możecie kupić książkę Wojciecha Lady ze sporym rabatem.

Wszystkie odpowiedzi konkursowe możecie przeczytać klikając w ten link.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.