Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Największy zdrajca z kampanii wrześniowej? Haniebna dezercja dowódcy ORP Orzeł

Orzeł wpywa 10 lutego 1939 r. do portu w Gdyni. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, jak potoczą się losy jego dowódcy.Gdy dezerteruje kapitan okrętu podwodnego, sprawa musi odbić się szerokim echem. Zdrada dowódcy ORP Orzeł – najsłynniejszego okrętu podwodnego w polskiej historii – do dzisiaj rozpala emocje i wywołuje zażarte dyskusje. A jak było naprawdę?

Komandor podporucznik Henryk Kłoczkowski uchodził przed wojną za najlepszego podwodnika w polskiej Marynarce Wojennej. Nic zatem dziwnego, że to właśnie on został wytypowany na kapitana ORP Orzeł – chluby floty podwodnej II RP. Kiedy komandor obejmował dowództwo nad jednostką, nikt jeszcze nie spodziewał się, że splami honor oficera, samowolnie opuszczając swoje stanowisko.

Złe jeszcze gorszego początki

Pierwsze sygnały o tym, że Henryk Kłoczkowski nie podchodzi z należytym zaangażowaniem do powierzonych mu obowiązków pojawiły się wiosną 1939 r., a więc na dobre kilka miesięcy przed kampanią wrześniową. Z czasem było tylko gorzej, aż wreszcie w przeddzień wybuchu wojny – mimo skrajnie napiętej sytuacji na linii Warszawa-Berlin – komandor zszedł na ląd, udzielając przy tym przepustek części załogi.

Kiedy Henryk Kłoczkowski (siedzi drugi z lewej) zostawał kapitanem Orła, nic nie wskazywało na, że splami honor podwodnika.

Kiedy Henryk Kłoczkowski (siedzi drugi z lewej) zostawał kapitanem Orła, nic nie wskazywało na, że splami honor podwodnika.

W efekcie, gdy Niemcy uderzyli na Polskę nie było go w ogóle na Orle. Do portu dotarł dopiero 1 września o 6.30, kiedy OORP Ryś, Sęp, Wilk i Żbik już dawno wyszły w morze.

Sytuacja wcale nie uległa poprawie po tym, jak dowodzony przez niego okręt ruszył do walki z Kriegsmarine. Wręcz przeciwne, kolejne doniesienia o niemieckich sukcesach wpływały coraz bardziej deprymująco na Kłoczkowskiego.

Już drugiego dnia wojny, po spotkaniu na morzu Orła i Wilka, kapitan tego ostatniego Bogusław Krawczyk trafnie zauważył, że moralna strona Kłocza była do niczego. Dowódca Orła był zniechęcony, rozkapryszony mówił o bezcelowej wojnie  – czyli że zdradzał wyraźnego pietra.

Przełomowe okazało się popołudnie 4 września, kiedy Orzeł został zaatakowany przez niemiecki samolot. Mimo natychmiastowego zanurzenia i zejścia na 70 metrów, jedna ze zrzuconych bomb głębinowych wybuchła niebezpiecznie blisko okrętu, powodując kilka niezbyt groźnych awarii na pokładzie.

Gorzej było z komandorem. Nalot odbił się bardzo negatywnie na jego morale. Bez pozwolenia przełożonych zdecydował, że najwyższy czas skierować okręt bardziej na północ, w rejon Gotlandii.

Zmiana akwenu nie podziałała uspokajająco na nerwy komandora Kłoczkowskiego, który 8 września zaczął niespodziewanie uskarżać się na tajemnicze kłopoty zdrowotne. Jak pisze w swojej najnowszej książce „Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej” Kacper Śledziński podejrzewano tyfus lub zapalenie wyrostka robaczkowego.

Uroczyste powitanie Orła w Gdyni 10 lutego 1939 r. Wtedy komandor Henryk Kłoczkowski był oklaskiwany. Kilka miesięcy później nie wytrzymał stresu i zdezerterował.

Uroczyste powitanie Orła w Gdyni 10 lutego 1939 r. Wtedy komandor Henryk Kłoczkowski był oklaskiwany. Kilka miesięcy później nie wytrzymał stresu i zdezerterował.

Wśród załogi rozeszła się jednakże szybko pogłoska, że tak naprawdę komandor załamał się nerwowo i szuka jedynie pretekstu, aby zejść na ląd. Tymczasem kontradmirał Józef Unrug dowiedziawszy się o całej sprawie jasno zawyrokował: Albo wysadzić dowódcę w porcie neutralnym i działać dalej pod dowództwem zastępcy dowódcy, albo ostrożnie przyjść w nocy na Hel celem zmiany dowódcy.

Kłoczkowski w żadnym wypadku nie miał zamiaru przedzierać się w kierunku polskiego wybrzeża, dlatego po czterodniowym wahaniu w końcu uznał, że czas ruszyć ku bezpiecznej przystani. Wybór był dosyć nieoczekiwany. Padł bowiem na odległy Tallin. Zdecydowały prawdopodobnie znajomość tamtejszego portu oraz jego kontakty jeszcze z czasów nauki w petersburskiej Szkole Kadetów Morskich.

Czy wiesz, że ...

...po II wojnie światowej liczbę ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz obliczano w oparciu o ilość i przepustowość pieców krematoryjnych? Nadzwyczajna Radziecka Komisja Państwowa do Badania Zbrodni Niemiecko-Faszystowskich Agresorów oparła się na na zeznaniach ocalałych (w tym członków Sonderkommanda) i schwytanych esesmanów, a także na częściowo zachowanej infrastrukturze fabryki śmierci. Jej członkowie policzyli piece w krematoriach, ustalili ich dobową przepustowość oraz okres funkcjonowania. 

...Goebbels, kiedy przemawiał, z eleganckiego mężczyzny zmieniał się w "szalejącego karła". Potrafił jednak poderwać tłumy. Gdy po klęsce Niemców pod Salingradem na spotkaniu w Sportpalast wykrzykiwał "Czy chcecie wojny totalnej?", odpowiedział mu dziki ryk zwolenników nazizmu.

...as pancerny w szeregach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, podporucznik Mark Weissenberg, zginął w bardzo niefortunnym wypadku? Podczas nocnego natarcia na Bydgoszcz usiadł na błotniku, aby pomagać w kierowaniu czołgiem. Zmęczony zasnął i osunął się pod gąsienice.

…grupy dezerterów z amerykańskiej armii były postrachem ludności cywilnej w zachodniej Europie? Złą sławą okrył się m.in. zorganizowany przez nich gang, który współpracował z korsykańską mafią i zarabiał na nielegalnym handlu.

Komentarze (37)

 1. Bolesław Chrobry Odpowiedz

  To też musi być dla człowieka dramat. Widzi bezcelowość wojny, a musi mimo to brać w tym udział. Może złe porównanie, ale podobnie jest z dzisiejszym żołnierzami. Nie jadą tam w imię sprawy tylko na zarobek. Trudno, żeby było inaczej skoro czasami nie walczy się nawet o swoje…

   • Czytacz Odpowiedz

    Zgadzam się panie Rafale, zwykle jestem nastawiony do pańskich publikacji polemicznie, ale porównanie z komentarza mnie także, bardzo zdenerwowało. Pozdrawiam.

  • gosc Odpowiedz

   nie pisz tak bo obrazasz mnie i wielu moich kolegow , a bylismy w iraku i jugoslawii przeprowadzilismy kilka pacyfikacji i wszystkie pod Bialo Czerwonym sztandarem i znakiem Bialego Orla i gdyby nie nasze akcje to mozliwe ze dzis mialbys w Polsce duuzo ciapakow

   • Edi Ed Odpowiedz

    „kilka pacyfikacji”,czyli jesteś najemnym bandytą i mordercą, nie pisz pod białoczerwonym sztandarem bo obrażasz polskich żolnierzy.

 2. pasjonat Odpowiedz

  Jestem bardzo ciekawy dlaczego komuniści ten fakt ukrywali i nigdy go nie opublikowali. Przeciez nagrany film zrobil z niego wielkiego bohatera

  • Akcja Wisła Odpowiedz

   Bo po przemianach ustrojowych znaleźli się poprawiacze historii ,którzy za dudki zrobią wszystko z bandyty bohaterów – Zubryd,Ogień , Inka,NSZ współpracowało z banderowcami .Niektórzy nawet z agresorów robią bohaterów.

    • bum

     a nie lepiez zeby podal jak sie nazywa to chociaz by sie jemu mo,,de (obilo ) i w Wisle wyplukalo

   • Jan Soból Odpowiedz

    a ci co ewakuowali sie w polowie wrzesnia 39 do rumuni itp to kim byli jak nie dezerterami … tchorzami .. itp a dzisiaj wmawiaja nam bzdury i pierdoly i majac złoto dobrze sobie zyli na obcym terenie wmawiajac nam ze to wladza na uchodztwie a inni walczyli i umierali za ojczyzne to byli pr\wdziwi BOHATEROWIE , czesc im i chwała ,,

 3. Funio Odpowiedz

  To nie musiała być zdrada, tylko załamanie nerwowe. Zdrada to słowa być może za ostre. Ale cóż, ,,znakowy” portal tradycyjnie ostro jedzie po Polakach, zapewne zgodnie z wytycznymi Centrali w pewnym bliskowschodnim kraju… :)

  @pasjonat

  Wbrew pozorom dawni komuniści byli patriotami i nie należ ich mylić z dzisiejszym lewactwem, importowanym z Zachodu. Pamiętam tamte czasy i nikt nie dążył, by Polska lub cała Europa zmieniła się w multikulturowy chlew, a Europejczycy byli pariasami we własnych krajach.

  • siekierka Odpowiedz

   Komuniści nie mogli być patriotami, gdyż byli sowieckimi pachołkami i „internacjonalistami”, co samo w sobie patriotyzm wyklucza. Przed wojną spiskowali przeciwko własnemu narodowi, po wojnie kolaborowali z sowietami spychając Polskę na kompletny margines cywilizacyjny, kulturowy, każdy. Dziś potomkowie tamtych komunistów, głównie choć nie tylko esbecja i wsi, mają się dobrze, zajmują wysokie stanowiska i Polskę maja tam, gdzie zaglądają proktolodzy (słynne „chuj dupa i kamieni kupa”, czy „Polska istnieje tylko teoretycznie.”) Przypominam też komunistycznemu entuzjaście, że największymi zbrodniarzami w dziejach ludzkości zawsze byli lewacy od lenina, stalina, hitlera (celowo małą literą)po czerwonych khmerów z ich pol potem (nadal celowo małą literą) mao tse tunga, reżim kimów w Korei Północnej, „che” guevarę, czy „frakcję czerwonych brygad”. Tak, ze bardzo naiwny, bądź bardzo głupi kolego, nie mów o patriotyzmie komunistów, bo komunista a patriota to oxymoron jesli wiesz co to znaczy.

 4. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Wybranej komentarze do artykułu z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/1713228/haniebna-dezercja-dowodcy-orp-orzel/

  PiotrekT: Zawsze zdarzali się zdrajcy, ale mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach jest ich bez liku.

  KonradLuzik: @PiotrekT: Jeżeli już mu coś zarzucać, to tchórzostwo nie zdradę. To jest różnica.

  PiotrekT: @KonradLuzik: Myślę, że jednak zdradę z tchórzostwa.

  KonradLuzik: @PiotrekT: Moim zdaniem, zdrada wiąże się ze służbą wrogim siłom. On nie działał w porozumieniu z innymi państwami na szkodę Rzeczypospolitej. Służył aliantom do końca wojny i do końca próbował walczyć o swój honor. Nie jestem jego obrońcą, jednak nazywanie go zdrajcą jest mocnym nadużyciem.

  histeryk_13: @KonradLuzik: Niby tak, jednak sam Bolesław Romanowski – cytowany w tekście – pisał we wspomnieniach o zdradzie.

  • neolito Odpowiedz

   nie byl do konca takim zdrajca,skoro nie walczyl w kriegsmarine ,czy ma ktos jakies info o pobycie w estoni i pozniejsze losy jak sie dostal na syberie?dostal sie do sowieckiej niewoli?z dzisiejszej perspektywy mozna go po czesci zrehabilitowac ,byc moze wiedzial o sile niemieckiej marine i bal sie o los ludzi.z dzisiejszej osi czasu tez mozna stweirdzic ze dowodzenie bylo do dupy cala armia polska o tym sobie zdal sprawe komandor .no bo jak mozna bylo walczys skoro dowoctwo wyprowadzilo do WB dwa niszczyciele cala oslone okretow , i jak mozna walczyc skoro dowoctwo zabrania ataku okretom podwodnym na nieoznakowaqne okrety wroga skoro wojna mimo ze wojna trwa

 5. Tomek Odpowiedz

  Takich „załamanych” było więcej. Gdy dowództwo nad „Gryfem” objął Wiktor Łomidze, zaraz kazał zrzucić do morza rozbrojone miny, które wiózł pod pokładem. A miał ich 300 sztuk i miał zaminowac wejście do zatoki gdańskiej. Dzięki temu posunięciu rozbroił całkowicie największy okręt polskiej marynarki wojennej i sprawił, ze największa morska inwestycje lat 30 stała się bezużyteczna. Za wyjątkiem wsparcia „Wichra” w walce z niemieckimi niszczycielami 3 września….

  • Konrad Odpowiedz

   Takich bzdur zarówno o Kłoczkowskim jak Łomidze dawno nie czytałem. Gryf został zaatakowany przez samoloty, część min była uszkodzona co groziło wybuchem i zniszczeniem okrętu. Można dywagować o słuszności decyzji, ale w porcie było jeszcze 800 min do dyspozycji. Mimo to Gryfa nie wysłano ponownie tylko zrzucono wykonanie minownai na okręty podwodne. Co zaś się tyczy Kłoczkowskiego to zwykłe świństwo i szmaciarstwo tak pisać bezpodstawnie o cżłowieku.

 6. Hauptmann Odpowiedz

  polecam książkę Wołoszańskiego na ten temat, do tej pory tez myślałem że zdrajca ale myliłem się, wnikliwie przeanalizowano całą sytuację, dowódca Orła nie stchórzył i nie zdezerterował, wiadomo jest że jego zastępca i oficerowie kopali pod nim doły już długo wcześniej, i to oni go tak przedstawili. Załoga zginęła, wyrok zapadł na podstawie ich wcześniejszej noty, ocalały członek załogi (niezaokrętowany na feralny rejs, chyba choroba) całkowicie zaprzeczył wersji tamtych oficerów i poparł swojego dowódcę.

  • Konrad Odpowiedz

   Propagandowa twórczość bogo ojczyźniania kreatur pokroju Kuzak uświadmiamia mi jak bardzo polska historia jest niezrozumiała dla Polaków.

 7. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Mieczysław P.: Największy zdrajca? Hmmm… Raczej mi po głowie chodzą limuzyny (w tym wodza naczelnego) śmigające po moście nad Dnieprem w Zaleszczykach. Świadome opuszczenie walczącego jeszcze przez dwa tygodnie swojego wojska to jest zdrada.

  Ciekawostki historyczne: W przypadku władz cywilnych udanie się na emigrację było jedynym sensownym rozwiązaniem. Inna sprawa to Naczelny Wódz i reszta generalicji, Tutaj faktycznie pojawiają się uzasadnione wątpliwości.

  Konrad K.: Zryw ‚wodza’ i rządu z liczną świtą do Rumunii, to dopiero zdrada

  Janusz G.: W/g slow sp.kmdr,Juliana Czerwienskiego:ten wibitnie zdolny czlowiek okazal sie silnym,ale negatywnym czlowiekiem,ktory niestety zajmowal we Flocie kluczowe stanowiska;.Te i inne nieznane oblicza historii poczytaj rowniez w ksiazce Plamy na banderze. Mariusza Borowiaka .ciekawe .Clive Cussler napisal’ Na morzu malo znaczace problemy,urastaja do niebywalych rozmkarow’ A co bylo z innymi wojskowymi najwyzszej rangi co uciekli jak tchorze kiedy ginala Polska?

  Marek C.: Kłoczkowski w ogóle był dziwnym osobnikiem, zwłaszcza jak na podwodniaka. Uważał, że najlepszą bronią okrętu podwodnego jest siedzieć cicho i sprzeciwiał się instalowaniu jakichkolwiek urządzeń umożliwiających namierzanie wrogich jednostek.

  Kuba S.: ja pier***e, „zdrajca” xd lepiej roz****ć okręt podwodny, niż go uratować

  Ciekawostki historyczne: Ale co ma jedno wspólnego z drugim? W jaki sposób dezercja Kłoczkowskiego uratowała okręt?

  Kuba S.: Mój błąd. Dopiero teraz zapoznałem się z tą historią. Spodziewałem się czegoś innego. Zwracam honor :) Pozdrawiam.

  Ciekawostki historyczne: My również pozdrawiamy i polecamy zawsze najpierw przeczytać artykuł, a dopiero potem komentować ;)

  Paweł N.: Sprawa nie jest tak jasna, jak sugeruje tytuł artykułu. Z tego co pamiętam, proces wojskowy przeprowadzony w Anglii był pobieżnie, nie przesłuchano wszystkich żyjących marynarzy (większość zatonęła wraz z okrętem).

 8. Anonim Odpowiedz

  Uwazam ze artykul o czyjejs zdradzie, nalezy opszec na dokumentach i opini zalogi, ktora szanowala Kpt. Henryka Kloczkowskiego. A nie tylko na podstawie ksiazki pseudo historycznej. Ktora niczego nie udowadnia, podobnie jak wyrok na kapitanie w kyorym oskarzenie zostalo zmienione.

 9. Agat Odpowiedz

  A czemuż to kapitan Jan Grudziński w idiotyczny sposób wprowadził „Orła” do portu?!
  Wystarczyło naprawić sprężarkę na redzie mając możliwość odpłynięcia w każdej chwili.

  Szkoda, że jego nie oskarżono o narażenie okrętu na internowanie.

 10. Andrzej Odpowiedz

  Jestem zbulwersowany informacjami , które w sposób stronniczy napiętnują osobę komandora Kłoczkowskiego. Bazując na programie Bogusława Wołoszańskiego, w którym to zajmowano się tą sprawą, śmiem stwierdzić iż pewne przedstawione tutaj fakty zostały zmanipulowane…. :-(

 11. ZWA Odpowiedz

  sam ORZEL ni byl doskonala jednoostka , jak go chwala. najczesciej w momencie ataku torpedowego , wyrzutnie zacinaly sie. Byl cudem techniki. Jego wartosc bojowa byla ZNIKOMA

  • Anonim Odpowiedz

   Zakup łodzi podwodnych to poroniony pomysł i strata pieniędzy. Taniej by było zgodzić się na polską propozycje z 1920 roku ( a później III Rzeszy) i zainstalować eksterytorialne połączenie Pomorza z Prusami a może i tez sprawiedliwych plebiscytów. Wolne Miasto Gdańsk to tez idiotyczny fakt. Z góry było jasne, ze doprowadzi to do wojny. Chytry dwa razy traci. Jedni uciekali do Rumuni drudzy za złotem do Francji, Kanady a inni do Tallina, to normalne i ludzkie. Znasz to? Ogłosili wojnę i nikt na nią nie idzie. Ja tez jestem za granica niemiecką na Wschodzie z 39 roku, ale przed narodzeniem Chrystusa. A może od jutra każde państwo powinno mieć granice z największego rozdęcia?

 12. Anonim Odpowiedz

  Cieszę się, że z zapałem wymieniacie swoje wątpliwości o prawdzie i nieprawdzie historycznej. Ciekawym tylko czego to ” odbrązawianie” uczy Polaków na dzisiaj?. Kiemlicze (Sienkiewicza) chodzili do Prus kraść konie a dzisiaj do Niemiec po auta i na rabunek. Podczas wojny przymusowe roboty a dzisiaj dobrowolnie. Pytam więc, mają Polacy mniej własnego honoru teraz albo dawniej? Jak definiuje się w Polsce honor, prawo międzynarodowe czy sprawiedliwość. Moim zdaniem, wiele państw ma w swojej historii więcej lub mniej świństw jak Polska ale nie znam ani jednego co tak się zgrywa na „poszkodowanego cierpistę”, na pępek świata. Dawniej i dzisiaj (sanacja, komuna czy PIS) opluwają sąsiadów jednocześnie żebrząc o pieniądze, pomoc, darmowe inwestycje i robotę dla bezrobotnych. Żaden kraj w Europie nie zniszczył więcej majątku narodowego po wojnie (80%) jak Polska. Dawniej sprzedawała się sanacja Francuzom i Anglii a swoją nieudolnością rujnowała gospodarkę narodową, (większą jak miała Italia Mussoliniego) Komuna to samo po wojnie. Dawniej żądania do Ligi Narodów dzisiaj do Unii. Często zadaję sobie pytanie, czego uczy mnie prawdziwa historia i czego uczy dzisiejszych Polskich dyplomatów i politycznych strategów? Mnie uczy, nie czynić drugiemu co mnie niemiło i to co mówi 10 przykazań. Ja myślę, że Polska nie miała nigdy władców i polityków którym by dobro narodu leżało na sercu. Możliwe ale jest, że dzisiejsza młodzież nie pozwoli się ogłupieć nowym manipulantom i propagandzistom i sama weźmie z honorem bez żebrania i kradzieży przyszłość i wspólne dobro państwowe w swoje ręce.

  • Marek Odpowiedz

   „Ja myślę, że Polska nie miała nigdy władców i polityków którym by dobro narodu leżało na sercu. ” A to niby dlaczego?

 13. stary wrak Odpowiedz

  A ja na miejscu pana kmdra zrobiłbym dokładnie to samo. W końcu nie każdemu chce się umierać bez sensu, a taka była każda śmierć w kampanii 1939 roku. Zemściły się lata ignorowania potrzeb i bimbania z głowami w chmurach. Tak zwana II RP to był twór rzeczywiście pokraczny, a na pewno pokracznie kierowany. Niestety. I co gorsze – kolejna RP powiela dokładnie te same błędy.

 14. Nikonades Remin Odpowiedz

  KMW przed wybuchem II wojny światowej kompletnie nie miało pomysłu na wykorzystanie okrętów podwodnych. Kretyństwem było ograniczenie sektorów operacyjnych do długosci polskiej linii brzegowej. To, że żaden nie został zatopiony przez Niemców zakrawa na cud. Kolejnym kretyństwem był zakup Orła i Sępa – wielkich jednostek oceanicznych, do użytkowania na takiej sadzawce jak Bałtyk. To tak jakby pływać Titanikiem po Zalewie Zegrzyńskim.

 15. Bn Odpowiedz

  Brakuje finału. Kloczkowski w czasie wojny pływał jako II oficer na brytyjskich statkach handlowych. po wojnie wyjechał do USA gdzie został -UWAGA – rządowym konsultantem przy budowie atomowych lodzi podwodnych.zmarł w latach 60 na raka

  • hwyhobo Odpowiedz

   „Kloczkowski w czasie wojny pływał jako II oficer na brytyjskich statkach handlowych.” — Pływał na amerykańskich Liberty ships w konwojach przez Atlantyk. Być może na początku wojny miał wątpliwości co do jej celu, to trudno dzisiaj ocenic, ale tchórzostwa nikt mu nie zarzuci, bo służba w konwojach to było piekło. Jego wnuki i prawnuki do dzisiaj mieszkają tam gdzie się osiedlił w USA.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.