Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Król brytyjski jedzie na wakacje

Edward VII na sztywno...Edward VII (1841-1910) nie był typowym królem. Niemal całe życie spędził pod kloszem, jako niezbyt ceniony syn wielkiej władczyni: królowej Wiktorii. Sam został monarchą dopiero w wieku 60 lat. Spadło na niego multum nowych obowiązków, ale wcale nie zamierzał rezygnować z dawnych rozrywek. Dalej jeździł na wakacje jak normalny arystokrata. No, prawie normalny…

Brytyjski król miał do dyspozycji cały szereg posiadłości w Anglii, ale upodobał sobie wycieczki na kontynent. Przynajmniej raz w roku starał się gościć w Marienbadzie: uzdrowisku w Czechach, które między innymi dzięki jego wizytom stało się jednym z najpopularniejszych kurortów w Europie. Monarcha jeździł tam dla relaksu, ale też dla poratowania zdrowia i… zrzucenia zbędnych kilogramów. Jako elegancki starszy pan, Edward starał się dbać o odpowiednią figurę i wierzył, że nic mu w tym nie pomoże tak, jak dobre spa.

Co król robił na urlopie?

Podczas wizyt w Marienburgu zawsze zatrzymywał się w tym samym hotelu – luksusowym Weimarze. Każdy dzień wypoczynku zaczynał od trzech szklanek wody mineralnej. Pierwszą pił w swoim pokoju hotelowym, kolejne dwie już na świeżym powietrzu. W pobliżu hotelu miał swoją prywatną ławeczkę, na której nie było wolno siadać nikomu innemu. Wodę donoszono mu z Weimaru, ale Edward zawsze nalegał, że ma to robić główny kelner. W końcu szacunek musi być!

Edward VII na przechadzce w Marienbadzie...

Edward VII na przechadzce w Marienbadzie…

Kiedy król wypił już swój przydział wody i zjadł śniadanie, udawał się do łaźni na kąpiel leczniczą. Przez kilka kwadransów wymaczał sobie korzonki, po czym wracał do hotelu na lunch. Niby pamiętał, że jest na kuracji odchudzającej, ale utrzymywanie dyscypliny żywieniowej nienajlepiej mu wychodziło. Wszystkim dookoła wypominał czego nie wolno pić i jeść, ale sam w najlepsze obżerał się smażonymi pstrągami, kuropatwami z bakłażanem… i brzoskwiniami. Te ostatnie miejscowy doktor polecił mu jako zdrowsze od pomarańczy. W efekcie w ciągu dwutygodniowych turnusów nigdy nie zrzucił więcej niż 3 kilo wagi. Ale i z takiego wyniku był bardzo zadowolony.

Monarcha pośród plebsu…

Czy wiesz, że ...

Joseph Conrad oświadczył się swojej przyszłej żonie w bardzo niekonwencjonalny sposób? Oznajmił jej między inymi, że pewnie długo nie pożyje i nie chce mieć dzieci!

...podczas egzekucji przez powieszenie zdarzały się poważne błędy? Jeśli kat użył za krótkiego sznura, śmierć nie przychodziła dostatecznie szybko, gdy za długiego – skazaniec często kończył bez głowy, bo ta urywała się pod jego ciężarem.

...podczas I wojny światowej choroby weneryczne stały się najlepszym pretekstem, aby choć na chwilę uciec od koszmaru walk? Innym rozwiązaniem były samopostrzały. Karano je jednak sądem wojennym, podczas gdy syfilis dawał wojennym bohaterom i dekownikom upragnione szpitalne łóżko.

Komentarze (3)

 1. Przemysław Damski Odpowiedz

  Jeśli mogę coś zasugerować to poprawienie w bibliografii zapisu książki autorstwa Sidneya Lee. Wydanie z 2004 r. to reprint oryginału z 1927 r. Kessinger Publishing specjalizuje się w tego typu publikacjach. Poza tym tom nosi tytuł „The Reign, 22nd January 1901 to 6th May 1910”.

 2. JAN SIKORA Odpowiedz

  Nie wiem gdzie znajdował się Hotel Weimar w Mariańskich Łaźniach (Marienbad), ale wiem gdzie się znajduje dobrze zachowany apartament króla Edwarda VII. To Hotel Nove Lazne. W okresie gdy go remontowałem, kompleks ten nazywał się Lećenby Lazne Nove Lazne. Nie wiem czy wodę donoszono mu z Weimaru, ale kilka kroków od hotelu jest pijalnia wód. Na Colonadzie. Ławeczki nie widziałem mimo, że w Mariańskich Łaźniach mieszkałem 5 lat. Za to niedaleko hotelu, na skwerku, jest scenka, odlane postacie króla i cesarza z datą 6.08.1904, kiedy to ucięli sobie pogawędkę. Miłościwie panujący cesarz Franciszek Józef też lubił Marienbad, chociaż śladów pobytu nie spotkałem. Jest ich za to pełno w pobliskich Franciszkowych Łaźniach. Pozdrawiam.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Dziękujemy za podzielenie się z Nami swoją wiedzą i to z pierwszej ręki. Również pozdrawiamy :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.