Ciekawostki Historyczne

Salomea z Bergu (-1144)

Salomea z Bergu według Teofila Żychowicza.fot.domena publiczna

Salomea z Bergu według Teofila Żychowicza.

Salomea z Bergu

Polska księżna, druga żona Bolesława Krzywoustego. Przyszła na świat na przełomie XI i XII stulecia jako córka szwabskiego arystokraty, Henryka z Bergu. Za sprawą pośrednictwa biskupa Ottona z Bambergu, cieszącego się silną pozycją na polskim dworze, została w roku 1115 wydana za mąż za księcia Bolesława. Urodziła mu prawdopodobnie dwanaścioro dzieci. Była matką między innymi Bolesława Kędzierzawego, Mieszka Starego, Henryka Sandomierskiego, Kazimierza Sprawiedliwego, królowej szwedzkiej Ryksy oraz wielkiej księżnej kijowskiej Aleksandry.

Przypuszcza się, że brała udział w konflikcie z Piotrem Włostowicem, przyczyniając się do pozbawienia go części wpływów. Niewykluczone, że była także inicjatorką tak zwanego statutu Krzywoustego – a więc aktu prawnego porządkującego zasady dziedziczenia po śmierci księcia. Na dobre rozwinęła skrzydła już po roku 1138, gdy jako wdowa koordynowała współpracę synów przeciwko księciu zwierzchniemu – swojemu pasierbowi Władysławowi.

Ciekawe materiały o Salomei z Bergu z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na…

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których…

31 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.