Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Salomea z Bergu (-1144)

Salomea z Bergu według Teofila Żychowicza.

fot.domena publiczna Salomea z Bergu według Teofila Żychowicza.

Salomea z Bergu (-1144) – polska księżna, druga żona Bolesława Krzywoustego. Przyszła na świat na przełomie XI i XII stulecia jako córka szwabskiego arystokraty, Henryka z Bergu. Za sprawą pośrednictwa biskupa Ottona z Bambergu, cieszącego się silną pozycją na polskim dworze, została w roku 1115 wydana za mąż za księcia Bolesława. Urodziła mu prawdopodobnie dwanaścioro dzieci. Była matką między innymi Bolesława Kędzierzawego, Mieszka Starego, Henryka Sandomierskiego, Kazimierza Sprawiedliwego, królowej szwedzkiej Ryksy oraz wielkiej księżnej kijowskiej Aleksandry.

Przypuszcza się, że brała udział w konflikcie z Piotrem Włostowicem, przyczyniając się do pozbawienia go części wpływów. Niewykluczone, że była także inicjatorką tak zwanego statutu Krzywoustego – a więc aktu prawnego porządkującego zasady dziedziczenia po śmierci księcia. Na dobre rozwinęła skrzydła już po roku 1138, gdy jako wdowa koordynowała współpracę synów przeciwko księciu zwierzchniemu – swojemu pasierbowi Władysławowi.

Ciekawe materiały o Salomei z Bergu z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?