Saddam Husajn (1937-2006)
Iracki polityk, prezydent i dyktator. W roku 1956 wziął udział w nieudanym zamachu, którego celem był iracki król Fajsal II. W kolejnym roku dołączył do Socjalistycznej Partii Odrodzenia Arabskiego (BAAS), natomiast w roku 1959 uczestniczył w próbie zamordowania prezydenta Abdula Kassema, któremu udało się obalić iracką monarchię. Ten zamach również się nie powiódł i Saddam Husajn musiał uciekać za granicę.
W Kairze studiował prawo. Studia te przerwał, kiedy BAAS doszła do władzy, a Kassem został zamordowany. Powrócił do Iraku. Po obaleniu BAAS przez wojsko Saddam Husajn spędził kilkanaście miesięcy w więzieniu, skąd udało mu się uciec. W roku 1966 został zastępcą przywódcy BAAS Ahmada Hassana al-Bakra. Po zamachu stanu z 30 lipca 1968 roku Husajn został wiceprezydentem, lecz w praktyce to on dość szybko zaczął sprawować dyktatorską władzę. Podporządkował sobie aparat bezpieczeństwa Iraku, swobodnie realizując politykę terroru.
Nawiązał relacje z ZSRR. Przy pomocy broni chemicznej brutalnie stłumił kurdyjskie powstanie z 1975 roku. 16 lipca 1979 roku po odsunięciu al-Bakra od władzy objął urząd prezydenta. Krwawo rozprawiał się z jakąkolwiek opozycją. W roku 1980 zaatakował Iran. Trwająca prawie 8 lat wojna nie przyniosła Irakowi żadnych korzyści, a kosztowała życie około miliona ludzi.
Kolejnym celem Husajna w 1990 roku stał się Kuwejt. Ta inwazja spotkała się ze zdecydowaną reakcją społeczności międzynarodowej, czego skutkiem była operacja „Pustynna Burza”, Husajn skapitulował. Ostatecznie jego władza została obalona w wyniku amerykańskiej operacji wojskowej z 2003 roku. Ukrywający się Saddam Husajn został odnaleziony 13 grudnia pod Tikritem. Postawiono go przed sądem, 30 grudnia 2006 roku został powieszony.