Ciekawostki Historyczne

Oda Miśnieńska

Oda Miśnieńska według Jana Matejki.fot.domena publiczna

Oda Miśnieńska według Jana Matejki.

Oda Miśnieńska

Polska księżna niemieckiego pochodzenia, czwarta i ostatnia żona Bolesława Chrobrego z dynastii Piastów. Córka zamordowanego w roku 1002 margrabiego Miśni (i kandydata na króla) Ekkeharda. Jej małżeństwo z księciem, zawarte w roku 1018, przypieczętowało układ pokojowy pomiędzy Polską i Niemcami zawarty w Budziszynie.

Urodziła córkę Matyldę. Jej dalsze losy nie są znane – wszelkie wiarygodne informacje o Odzie urywają się na roku 1018. Większość badaczy przyjmuje, że zmarła lub została odprawiona przed rokiem 1025, a pierwszą polską królową została żona Mieszka II Lamberta, Rycheza.

Ciekawe materiały o Odzie Miśnieńskiej z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na…

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których…

31 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.