Ciekawostki Historyczne

Mieszko I (-992)

Mieszko I według Jana Matejkifot.domena publiczna

Mieszko I według Jana Matejki

Mieszko I

Książę z dynastii Piastów, pierwszy chrześcijański władca Wielkopolski. Urodził się około roku 935. Władzę po ojcu, Siemomyśle, przejął w latach pięćdziesiątych X wieku, szybko wplątując się w trudną wojnę z zachodnim sąsiadem – związkiem słowiańskich plemion określanych wspólną nazwą Lutyków. W walkach stracił jednego z braci, a dla odwrócenia losów konfliktu zdecydował się na sojusz z księciem Czech, Bolesławem Okrutnym.

W 965 roku poślubił czeską księżniczkę Dobrawę, a w 966 – najprawdopodobniej za jej namową – zdecydował się przyjąć chrzest. W tym celu miał odprawić grono wcześniejszych żon, czy też nałożnic – wedle kronikarskiej notatki było ich łącznie siedem. Gall Anonim utrwalił też moralizatorską opowieść, wedle której Mieszko do siódmego roku życia był ślepcem. W powszechnym przekonaniu nie należy doszukiwać się w niej prawdziwego tła.

Na skutek zwycięskiej wojny z Lutykami książę zajął część Pomorza. Prawdopodobnie na początku swojego panowania podbił też Mazowsze. Za sprawą granicznych utarczek i sojuszu z Czechami wdał się w konflikt z władcami Niemiec: Ottonami I i II. W 972 roku wygrał potyczkę pod Cedynią z niemiecki margrabią Hodonem, a w 979 najpewniej odparł cesarską inwazję na swój kraj. W tym samym lub kolejnym roku zawarł drugie małżeństwo, tym razem z niemiecką możnowładczynią Odą, córką margrabiego Marchii Północnej Teodoryka.

W ostatnich latach panowania zerwał sojusz z Czechami i doprowadził do podboju Śląska oraz Małopolski. Większość historyków to jemu przypisuje włączenie w obszar kraju przyszłej stolicy – Krakowa. Zacieśnił też współpracę z Rzeszą niemiecką, a w źródłach był nawet określany mianem niemieckiego „margrabiego”. Niewykluczone, że to z jego inicjatywy rosnące w siłę państwo zyskało nazwę Polski. Zmarł w roku 992, władzę w państwie dzieląc między Bolesława urodzonego przez pierwszą żonę oraz synów z drugiego małżeństwa. Zdaniem historyków podział ten znajduje odbicie w dokumencie znanym jako „Dagome Iudex”.

Polecamy video

Dowiedz się więcej o Mieszku I:

Starożytność

Perun – starosłowiański Zeus

Między mitologią słowiańską i grecką są pewne podobieństwa. W obu występował gromowładny bóg. Ale Perun, zamiast na Olimpie, przesiadywał…

14 sierpnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Kim była Biała Knegini?

To nie pierwszy taki przypadek w kontekście rodziny Mieszka I. Siostra? Córka? Ustalcie sami. Do końca nie wiadomo nawet,…

14 maja 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Zjazd gnieźnieński (1000)

Otton III był dla Polski wybitnie łaskawy. Po zjeździe gnieźnieńskim awans naszego państwa był oczywisty. Tylko czy Chrobry został…

5 kwietnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Ciekawe materiały o Mieszku I z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych…

10 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest?

Kwestia nawrócenia Mieszka I nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Kronikarze nie mogliby jej przedstawić bardziej jednoznacznie. Dlaczego więc historycy…

7 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

„Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego”

 

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.