Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Michał Korybut Wiśniowiecki (1640-1673)

Michał Korybut Wiśniowiecki

fot.domena publiczna Michał Korybut Wiśniowiecki

Michał Korybut Wiśniowiecki (1640-1673) – elekcyjny król Polski. Był synem sławnego dowódcy wojskowego i wpływowego magnata, Jeremiego Wiśniowieckiego. Wszechstronnie wykształcony, pobierał nauki na uniwersytecie w Pradze. W młodości przebywał też na dworach w Dreźnie i Wiedniu. Władał przynajmniej ośmioma językami. Wybrany na króla w 1669 roku jako kandydat rzesz szlacheckich, pierwszy „król Piast”, a więc reprezentant narodu, a nie przybysz z zagranicy. Okazał się władcą nieudolnym i pozbawionym koniecznego poparcia. Po upadku Kamieńca Podolskiego w 1672 roku zawarł niekorzystny pokój z Imperium Osmańskim. Zmarł 10 listopada 1673 roku na skutek zatrucia żołądkowego.

 

Dowiedz się więcej o Michale Korybucie Wiśniowieckim:

W trakcie ucztowania monarcha musiał uważać nie tylko na truciznę, ale również na to, aby się po prostu nie przejeść na śmierć (źródło: domena publiczna).

artykuł | 30.12.2016 | Autor:

Pięciu polskich władców, którzy umarli z przejedzenia i przepicia

Piętnaście kurczaków i morze wina. Tysiąc pomarańczy. Albo zabójcza mieszanka ogórków i miodu pitnego. Ci monarchowie sobie nie żałowali. Również na swojej ostatniej wieczerzy.

Możemy tylko zgadywać, co chodziło po głowie Sobieskiemu w 1672 roku...

artykuł | 30.03.2014 | Autor:

Gwałty, rabunki, zamach stanu! Wstydliwa przeszłość Jana Sobieskiego

Wiktoria wiedeńska sprawiła, że Jan Sobieski zapisał się na kartach światowej historii. Zdobył też przydomek „Lwa Lechistanu”. Jednak nie wszystkie jego czyny były godne tytułu męża stanu. Parę lat wcześniej Sobieski wysłał na Warszawę bandy uzbrojonych żołdaków i…

reklama

Ciekawe materiały o Michale Korybucie Wiśniowieckim z portalu TwojaHistoria.pl:

Najmniej popularny polskich władca na XIX-wiecznej litografii.

artykuł | 17.10.2017 | Autor:

Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy?

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje.