Maria Mościcka (1896-1979) – sekretarka Michaliny Mościckiej, druga żona Ignacego Mościckiego, polska pierwsza dama. Maria Dobrzańska urodziła się w 1896 roku. W 1919 roku wyszła za mąż za wojskowego, Tadeusza Nagórnego. W 1926 roku mąż Marii został adiutantem nowego prezydenta Ignacego Mościckiego. W tym czasie małżeństwo Nagórnych praktycznie już nie istniało. W kolejnym roku Maria wyjechała w rodzinne strony, pod pozorem opieki nad ojcem.
Tadeusz wywołał tymczasem skandal, gdy w czasie wyjazdu do Poznania u boku prezydenta obiecał jakiejś ziemiance małżeństwo (będąc nadal żonatym), a później wziął od niej dużą sumę pieniędzy na uwicie gniazdka w stolicy. Gdy sprawa się wydała, rząd postarał się zamieść ją pod dywan, a Maria rozwiodła się z Nagórnym.
Po zerwaniu małżeństwa, kobietę przygarnęła ówczesna pierwsza dama i uczyniła z niej swoją osobistą sekretarkę. Pracę tę Maria wypełniała do ostatnich dni życia Mościckiej. Po śmierci pierwszej damy, na prośbę prezydenta nadal pracowała na Zamku Królewskim. Trzy miesiące później Mościcki postanowił się jej oświadczyć, co wywołało prawdziwy skandal, o którym pisała nawet prasa za oceanem. W październiku 1933 roku para wzięła skromny ślub, którego udzielił im kardynał Aleksander Kakowski. W 1939 roku Mościccy wraz z rządem ewakuowali się do Rumunii, a później wyjechali do Szwajcarii, gdzie Ignacego pozbawiono pensji i immunitetu dyplomatycznego. Odtąd żyli w biedzie. Prezydent zmarł w 1946 roku, a Maria w 1979 roku. Pierwsza dama do końca życia pielęgnowała spuściznę po mężu.