Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ludwika Maria Gonzaga (1611-1667)

Ludwika Maria Gonzaga

fot.domena publiczna Ludwika Maria Gonzaga

Ludwika Maria Gonzaga, Maria Ludwika Gonzaga (1611-1667) – królowa Polski, żona Władysława IV Wazy, a następnie Jana Kazimierza Wazy. Jedyna władczyni w historii kraju, która poślubiła dwóch panujących po sobie władców, a do tego: dwóch braci.

Była świetnie urodzoną francuską arystokratką, od 1637 roku rządziła położonym w Burgundii Nevers oraz innymi posiadłościami rodu Gonzagów. Propozycja jej małżeństwa z polskim królem, Władysławem IV, wyszła od wpływowego kardynała Mazzariniego, ogrywającego kluczową rolę na paryskim dworze. Do ślubu doszło w roku 1646. U boku męża Ludwika Maria odgrywała ograniczoną rolę, kiedy jednak ten przedwcześnie umarł, szybko wyszła za jego brata i następcę.

Bardzo aktywna zarówno przed potopem szwedzkim, jak i w jego trakcie; to ona doprowadziła do złożenia słynnych ślubów lwowskich, w których królestwo zostało oddane pod opiekę Matki Boskiej. Ona też zawarła w 1656 roku sojusz z Habsburgami przeciwko Szwecji. Stworzyła silne stronnictwo profrancuskie na polskim dworze. Próbowała również, choć bezskutecznie, przeforsować kandydaturę Francuza, Henryka d’Enghien, na następcę Jana Kazimierza.

Zmarła w 1667 roku, co w dużym stopniu popchnęło owdowiałego króla do zrzeczenia się korony.

Dowiedz się więcej o Ludwice Marii Gonzadze:

Szesnastowieczne dórki.

Nowożytność | 15.09.2014 | Autor:

Seks czysto polityczny. Miłosny legion polskiej królowej

Gdy zasiadła na tronie, w walce o wpływy miała do dyspozycji tylko swój spryt. Szybko zrozumiała, że najkrótsza droga do decyzji politycznych polskiego magnata… wiedzie przez jego łoże. Sformowała cały legion pięknych i bezwzględnych kobiet. Te „francuskie muchy” i…

Ciekawe materiały na temat Ludwiki Marii Gonzagi z portalu TwojaHistoria.pl:

Jadwiga Andegaweńska na rysunku Włodzimierza Tetmajera.

opinia | 25.10.2017 | Autor:

Która z polskich władczyń jest najpopularniejsza? I czy którakolwiek budzi większe zainteresowanie od swojego męża?

Na jakąkolwiek uwagę mogą liczyć tylko, jeśli przysłużyły się Kościołowi. Ambicja? Polityczne talenty? Obiektywne zasługi dla kraju i dynastii? Na silne i niezależne kobiety wciąż nie ma w polskich dziejach miejsca. Może nie licząc jednej, jedynej królowej…