Ciekawostki Historyczne

Klaudiusz (10 p.n.e. – 54)

Klaudiusz

Cezar starożytnego Rzymu od roku 41. Urodził się 1 sierpnia 10 roku p.n.e. Był synem Druzusa Starszego i Antonii Młodszej. Często kojarzony jest ze swoją wadą wymowy, bowiem podobno się jąkał. Został cesarzem po tym, jak zamordowany został Kaligula. Zanim ukrywający się w jednym z pałaców Klaudiusz został odnaleziony, senat rozważał przywrócenie republiki. Sprawując władzę i nie ufając senatowi w dużej mierze opierał się na wyzwoleńcach. Chętniej niż poprzednicy nadawał obywatelstwo rzymskie mieszkańcom prowincji. Za jego panowania rozbudowano port w Ostii, a do Rzymu doprowadzono dwa nowe akwedukty, których budowę rozpoczęto za Kaliguli: Aqua Claudia i Anio Novus. Budowa tych akweduktów została zakończona w roku 52.

W roku 43 wyruszył na czele składającej się z 4 legionów armii do Brytanii, w której dotarł do miejscowości Camulodunum, obecnego Colchester. W roku 44 podbita została Mauretania, a w 46 Tracja. W roku 48 Klaudiusz został powiadomiony o tym, że jego żona Messalina wzięła ślub z senatorem Gajuszem Syliuszem. Wiadomość tę przyniósł mu wyzwoleniec imieniem Narcyz. Syliusz, jak i inni liczni kochankowie Messaliny zostali ścięci, a Narcyz zadbał o to, by i ona sama została zabita, obawiając się, że Klaudiusz może zechcieć jej przebaczyć.

W roku 49, po części na prośbę senatu, Klaudiusz poślubił prawnuczkę Augusta i siostrę Kaliguli Agrypinę Młodszą. W kolejnym roku adoptował jej syna, Lucjusza Domicjusza. Później będzie on znany jako cesarz Neron. Spekuluje się, że to Agrypina stała za śmiercią Klaudiusza, która miała miejsce w nocy z 12 na 13 października 54 roku. Miała go otruć, aby zapewnić panowanie swojemu synowi i uniemożliwić przywrócenie do łask syna Klaudiusza i Messaliny Brytanika.

Dowiedz się więcej o Klaudiuszu:

Starożytność

Rzymska gra o tron. Po śmierci Klaudiusza w Imperium rozpętała się…

Jest 54 rok. Klaudiusz nie żyje. Neron przejmuje władzę, ale do tronu pretenduje też jego przyrodni brat Brytanik. Rozpoczyna…

2 marca 2022 | Autorzy: Simon Scarrow

Starożytność

Zasztyletowani, otruci, wleczeni ulicami Rzymu. Jak ginęli władcy Rzymu, czyli cesarska…

Wydawałoby się, że bycie rzymskim cesarzem to wymarzone zajęcie, pełne luksusu i splendoru. Może to i prawda, gdyby nie…

1 kwietnia 2020 | Autorzy: Michał Procner

Starożytność

Ta kobieta rzuciła wyzwanie Imperium!

Zaczęło się od pieniędzy. A może od zniszczonego chłostą ciała i zhańbionej czci córek? Potem już tylko scena z…

12 marca 2020 | Autorzy: Mateusz Raszyński

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.