Ciekawostki Historyczne

Kaligula (12-41)

Kaligula

Cesarz starożytnego Rzymu od 37 roku. Urodził się 31 sierpnia 12 roku. Był synem Germanika i Agrypiny Starszej, która w 29 roku została wygnana na wyspę Pandatarię, gdzie w 33 roku zmarła. Przydomek Caligula pochodzi od noszonych przez niego w dzieciństwie bucików nazywanych caliga. Cesarzem został uznany 18 marca po tym, jak w wieku 77 lat zmarł Tyberiusz. Jeszcze zanim się to stało, dla późniejszego ugruntowania swoje władzy zawarł tajne porozumienie z prefektem pretorianów Makronem. Kaligula swoje panowanie rozpoczął od zezwolenia wygnańcom na powrót oraz anulowania procesów o obrazę majestatu. Za jego panowania została zakończona budowa świątyni Augusta.

Już w roku 37, kiedy został cesarzem ciężko zachorował. Po tym, jak wyzdrowiał coraz bardziej wątpliwy stawał się stan jego umysłu. Przywrócił procesy o obrazę majestatu. Zmusił wnuka Tyberiusza, by popełnił samobójstwo, a później także i Makrona oraz jego żonę. Często wspomina się o tym, że podobno chciał, by jego koń został konsulem. Jego hulaszczy styl życia znacząco uszczuplił finanse państwa, których stan próbowano poprawić konfiskatami majątków i nałożeniem w roku 41 podatku od dochodów w wysokości 12,5%.

 Przy okazji przygotowań do wyprawy przeciw Germanom wykryto plany przeprowadzenia zamachu stanu. Później, w 40 roku, Kaligula przygotowywał w Galii wyprawę na Brytanię, która realnie nigdy nie doszła do skutku. Nakazał też zabicie króla Mauretanii Ptolemeusza, wnuka Kleopatry, którego sam zaprosił do Rzymu. Rosnący poziom terroru, procesy polityczne i szaleństwo cesarza wzmagało tylko nastroje opozycyjne. 24 stycznia 41 roku Kaligula został zamordowany przez oficerów swojej straży przybocznej Kasjusza Chereę i Korneliusza Sabinusa. Kolejnym cesarzem Rzymu został Klaudiusz.

Dowiedz się więcej o Kaliguli:

Starożytność

Pływające pałace Kaliguli

Kaligula słynie jako szalony i rozrzutny tyran. Jednak mało kto słyszał o jednej z jego największych i najdziwaczniejszych fanaberii – pływających pałacach.

22 grudnia 2021 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Starożytność

Ukrzyżowanie, ukamienowanie, rzucenie lwom na pożarcie….

Starożytny Rzym nie był najlepszym miejscem do życia dla chrześcijan. Od samego początku padali ofiarą prześladowań ze strony przeciwników religijnych i władców imperium. Metod zabijania…

18 czerwca 2019 | Autorzy: Michał Procner

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.