Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Judyta Maria Szwabska (1047-)

Judyta Maria Szwabska na obrazie autorstwa Aleksandra Lessera.

fot.domena publiczna Judyta Maria Szwabska na obrazie autorstwa Aleksandra Lessera.

Judyta Maria Szwabska (1047-) – królowa Węgier, a następnie księżna Polski jako żona Władysława Hermana. Była córką cesarza rzymskiego Henryka III Salickiego i Agnieszki z Poitou. Przyszła na świat w roku 1047, a jako nastolatka wyszła za mąż za Salomona z dynastii Arpadów. Małżeństwo z władcą Węgier okazało się mało udane i krótkotrwałe. Gdy Salomon utracił tron na rzecz jednego ze swoich kuzynów, Judyta Maria opuściła Węgry i zamieszkała w swojej rodzinnej rezydencji w Ratyzbonie.

Po śmierci Salomona w roku 1087 wstąpiła w nowy związek – tym razem z polskim księciem Władysławem Hermanem. Przepojona ambicją starała się odgrywać poważną rolę polityczną. Zarzucano jej romans z najbliższym doradcą męża i najważniejszym urzędnikiem w państwie, palatynem Sieciechem. Była też oskarżana o próbę zmarginalizowania, a nawet zgładzenia synów Władysława z wcześniejszych związków – Zbigniewa i Bolesława. Najprawdopodobniej przeżyła męża. Przypuszcza się, że po jego śmierci powróciła do Niemiec, gdzie zmarła na początku XII stulecia.

Ciekawe materiały o Judycie Szwabskiej z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?