Ciekawostki Historyczne

Judyta Maria Szwabska (1047-)

Judyta Maria Szwabska na obrazie autorstwa Aleksandra Lessera.fot.domena publiczna

Judyta Maria Szwabska na obrazie autorstwa Aleksandra Lessera.

Judyta Maria Szwabska

Królowa Węgier, a następnie księżna Polski jako żona Władysława Hermana. Była córką cesarza rzymskiego Henryka III Salickiego i Agnieszki z Poitou. Przyszła na świat w roku 1047, a jako nastolatka wyszła za mąż za Salomona z dynastii Arpadów. Małżeństwo z władcą Węgier okazało się mało udane i krótkotrwałe. Gdy Salomon utracił tron na rzecz jednego ze swoich kuzynów, Judyta Maria opuściła Węgry i zamieszkała w swojej rodzinnej rezydencji w Ratyzbonie.

Po śmierci Salomona w roku 1087 wstąpiła w nowy związek – tym razem z polskim księciem Władysławem Hermanem. Przepojona ambicją starała się odgrywać poważną rolę polityczną. Zarzucano jej romans z najbliższym doradcą męża i najważniejszym urzędnikiem w państwie, palatynem Sieciechem. Była też oskarżana o próbę zmarginalizowania, a nawet zgładzenia synów Władysława z wcześniejszych związków – Zbigniewa i Bolesława. Najprawdopodobniej przeżyła męża. Przypuszcza się, że po jego śmierci powróciła do Niemiec, gdzie zmarła na początku XII stulecia.

Ciekawe materiały o Judycie Szwabskiej z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na…

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których…

31 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.