Ciekawostki Historyczne

Joachim von Ribbentrop (1893-1946)

Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagranicznych III Rzeszy.fot.Bundesarchiv / CC-BY-SA 3.0

Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagranicznych III Rzeszy.

Joachim von Ribbentrop (1893-1946) – niemiecki dyplomata, minister spraw zagranicznych III Rzeszy. Urodził się 30 kwietnia 1893 roku w Wesel na zachodzie Niemiec w rodzinie oficerskiej. Kształcił się w Niemczech, Szwajcarii, Francji i Anglii. Lata 1910-1914 spędził w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, lecz wrócił do Niemiec po wybuchu I wojny światowej. Za służbę wojenną otrzymał Krzyż Żelazny. Po zakończeniu wojny pracował jako kupiec. W 1920 roku wżenił się w rodzinę Henkellów, największych producentów szampana w Niemczech, dzięki czemu uniezależnił się finansowo i szybko zdobył znaczny majątek. W następnych latach został adoptowany przez nobilitowanych krewnych, co zagwarantowało mu „von” przed nazwiskiem.

Do NSDAP Ribbentrop wstąpił w 1932 roku. W partii zorganizował departament spraw zagranicznych, a po dojściu nazistów do władzy został głównym doradcą Adolfa Hitlera na tym polu. W 1934 roku został komisarzem Rzeszy ds. rozbrojenia w Genewie, a w czerwcu 1935 roku wynegocjował z Wielką Brytanią porozumienie w sprawie zwiększenia limitów nałożonych po I wojnie światowej na niemiecką flotę. Po tym sukcesie został w 1936 roku mianowany ambasadorem Rzeszy w Wielkiej Brytanii; funkcję tę pełnił do 1938 roku. W międzyczasie doprowadził do podpisania paktu antykominternowskiego z Japonią (1936). Po powrocie do Rzeszy, w lutym 1938 roku objął stanowisko ministra spraw zagranicznych, które sprawował do 1945 roku. Przed wojną wynegocjował jeszcze dwa ważne porozumienia. 22 maja 1939 roku podpisał pakt stalowy z Włochami, a 23 sierpnia 1939 roku układ o nieagresji ze Związkiem Radzieckim – tak zwany pakt Ribbentrop-Mołotow, zawierający tajną klauzulę, dotyczącą rozbioru terytoriów państw bałtyckich, Rumunii i Polski. Mimo tych sukcesów nie był lubiany przez innych nazistowskich przywódców. „Kupił nazwisko, ożenił się z pieniędzmi, na urząd trafił dzięki oszustwom” – oceniał Goebbels.

Po wybuchu wojny podpisał jeszcze 28 września 1939 roku traktat o przyjaźni i granicy z ZSRR, sankcjonujący rozbiór Polski. Sygnował także 27 września 1940 roku pakt trzech (z Włochami i Japonią), wymierzony przeciwko Stanom Zjednoczonym. W czasie trwania wojny jego pozycja wśród dygnitarzy III Rzeszy stopniowo słabła, choć pozostawał blisko Führera, z którym rozmawiał między innymi o planach eksterminacji Żydów. Na mocy ostatniej woli Adolfa Hitlera stracił stanowisko na rzecz Arthura Seyss-Inquarta. W czerwcu 1945 roku został schwytany przez aliantów. Postawiono go przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. W więzieniu spisał wspomnienia. Uznany za zbrodniarza wojennego, został skazany na karę śmierci. Powieszono go 16 października 1946 roku. Była to pierwsza z szeregu zasądzonych w procesie egzekucji.

Dowiedz się więcej o Joachimie von Ribbentropie:

Druga wojna światowa

Ludzkie oblicze nazistów? Czy sługusi Hitlera mieli wyrzuty sumienia?

“Żałuję tylko tego, że nie wybiłem więcej Żydów”. Tak podsumował swoje życie Alois Brunner, fanatyczny nazista, odpowiedzialny za śmierć…

30 marca 2018 | Autorzy: Igor Murawski

Dwudziestolecie międzywojenne

Przymierze zakrapiane wódką. Kulisy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

Niemcy nauczyli się, by nie dawać napiwków rosyjskim taksówkarzom, a pamiątkową fotografię prawie zepsuły puste kieliszki. W końcu Stalin…

23 sierpnia 2015 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.