Ciekawostki Historyczne

Jeremi Wiśniowiecki (1612-1651)

Jeremi Wiśniowieckifot.domena publiczna

Jeremi Wiśniowiecki

Jeremi Wiśniowiecki (1612-1651)

Wpływowy  arystokrata, wojewoda ruski i ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Książę na Wiśniowcu, Łubniach i Chorolu. Był jednym z najzamożniejszych magnatów na ziemiach ukrainnych.

Uczestnik wojny z Rosją, walk z Tatarami (w tym sławnej bitwy pod Ochmatowem, 1644). Od 1637 roku tłumił kolejne powstania kozackie. Jeden z głównych oponentów Bohdana Chmielnickiego. Faktyczny dowódca obrony Zbaraża w 1649 roku, odznaczył się w starciu pod Beresteczkiem w 1651 roku. Zmarł w obozie wojskowym, zapewne na skutek szerzącej się wśród żołnierzy epidemii.

Dowiedz się więcej o Jeremim Wiśniowieckim:

Nowożytność

Jeremi Wiśniowiecki – młot na Kozaków. Czarna legenda kniazia Wiśniowieckiego

Słynął z bezkompromisowości, talentu do wojaczki i okrucieństwa. Książe Wiśniowiecki krwawo tłumił bunt kozacki na Ukrainie. Dla wrogów nie…

21 lutego 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Nowożytność

Prawda o Jeremim Wiśniowieckim. Wybitny strateg czy… złodziej i świętokradca?

Na kartach sienkiewiczowskiej trylogii to kryształowy bohater. Ale zdaniem lwowian „młot na Kozaków” był też tchórzem i kanciarzem. Okradł nawet… siostry…

28 grudnia 2016 | Autorzy: Kacper Śledziński

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.