Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jeremi Wiśniowiecki (1612-1651)

Jeremi Wiśniowiecki

fot.domena publiczna Jeremi Wiśniowiecki

Jeremi Wiśniowiecki (1612-1651) – wpływowy  arystokrata, wojewoda ruski i ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Książę na Wiśniowcu, Łubniach i Chorolu. Był jednym z najzamożniejszych magnatów na ziemiach ukrainnych.

Uczestnik wojny z Rosją, walk z Tatarami (w tym sławnej bitwy pod Ochmatowem, 1644). Od 1637 roku tłumił kolejne powstania kozackie. Jeden z głównych oponentów Bohdana Chmielnickiego. Faktyczny dowódca obrony Zbaraża w 1649 roku, odznaczył się w starciu pod Beresteczkiem w 1651 roku. Zmarł w obozie wojskowym, zapewne na skutek szerzącej się wśród żołnierzy epidemii.

Dowiedz się więcej o Jeremim Wiśniowieckim:

Jeremi Wiśniowiecki na czele swej armii.

Nowożytność | 21.02.2021 | Autor:

Młot na Kozaków – czarna legenda kniazia Wiśniowieckiego

Słynął z bezkompromisowości, talentu do wojaczki i okrucieństwa. Jeremi Wiśniowiecki krwawo tłumił bunt kozacki na Ukrainie. Dla wrogów nie miał litości, nie respektował też zawieszenia broni. Tych, którzy trafili w ręce krwawego magnata, czekał straszny los. Równocześnie ten…

jeremi2

Nowożytność | 28.12.2016 | Autor:

Prawda o Jeremim Wiśniowieckim. Wybitny strateg czy… złodziej i świętokradca?

Na kartach sienkiewiczowskiej trylogii to kryształowy bohater. Ale zdaniem lwowian „młot na Kozaków” był też tchórzem i kanciarzem. Okradł nawet… siostry karmelitanki!