Ciekawostki Historyczne

Jan Piwnik „Ponury” (1912-1944)

Jan Piwnik zyskał sławę dzięki akcjom w Górach Świętokrzyskich.fot.domena publiczna

Jan Piwnik zyskał sławę dzięki akcjom w Górach Świętokrzyskich.

Jan Piwnik „Ponury”

Oficer Armii Krajowej, cichociemny. Urodził się 31 sierpnia 1912 roku we wsi Janowice. Po ukończeniu gimnazjum w Ostrowcu odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Zakończył ją w czerwcu 1933 roku. Przez kilka miesięcy służył w pułku artylerii ciężkiej w Przemyślu, następnie jednak został przeniesiony do rezerwy. Zaczął pracować w policji – do 1938 roku w stopniu aspiranta skończył szkołę oficerów policji w Mostach.

W kampanii wrześniowej walczył jako dowódca kompanii w zmotoryzowanym polowym batalionie policji. W kolejnych miesiącach przedostał się przez Węgry i Jugosławię do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. W 1940 roku zgłosił się do służby w kraju i w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku został zrzucony koło Skierniewic.

Początkowo kierował odbiorem zrzutów lotniczych, a następnie przydzielono go do organizacji dywersyjnej „Wachlarz”. Dowodził 2 Odcinkiem z siedzibą w Równem. To on stał na czele grupy uderzeniowej, która 18 stycznia 1943 roku odbiła żołnierzy „Wachlarza” z więzienia w Pińsku. Po ttym sukcesie, w marcu 1943 roku, mianowano go dowódcą oddziału leśnego i szefem Kedywu w Okręgu AK Kielce. Zorganizował tu między innymi dywersję na dwa niemieckie pociągi. W akcji, która odbyła się w nocy z 2 na 3 lipca 1943 roku, zaatakowano składy na odcinku Suchedniów-Łączna, zdobywając broń i amunicję. Krwawy odwet Niemców i działalność agenta gestapo, który informował Niemców o ruchach grupy Piwnika doprowadziła do konfliktu oficera z Komendą Okręgu. W grudniu 1943 roku został odwołany ze stanowiska. Mniej więcej w tym czasie, na jesieni 1943 roku, związał się z Emilią Malessą, łączniczką Komendy Głównej AK.

Po opuszczeniu Kielc „Ponurego” skierowano do Nowogródka. Od kwietnia 1944 roku tworzył samodzielny oddział partyzancki. 1 maja stanął na czele VII batalionu 77 pułku piechoty AK. Udało mu się stoczyć kilka potyczek z Niemcami, zdobyć niemieckie punkty oporu w Wasiliszkach i Skrzybowcach. Zginął 16 czerwca 1944 roku pod Jewłaszami. Pośmiertnie awansowano go do stopnia majora.

W trakcie służby „Ponury” dwukrotnie został odznaczony krzyżem Virtuti Militari V klasy. Zarówno na Kielecczyźnie, jak i na Nowogródczyźnie o jego działalności opowiadano historie i układano piosenki. Jego biografia stała się kanwą dla wielu powieści i opowiadań.

Dowiedz się więcej o „Ponurym”:

Druga wojna światowa

Odbicie „Wani”. Akcja AK niczym z…

Wiele akcji przeprowadzonych przez żołnierzy Armii Krajowej to gotowe scenariusze na świetny film sensacyjny. Do najbardziej spektakularnych spośród nich bez wątpienia należy zaliczyć odbicie kapitana…

21 października 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Ciekawe materiały na temat Jana Piwnika z portalu TwojaHistoria.pl:

Druga wojna światowa

W tej wsi Niemcy zastrzelili i spalili…

Okupant wymordował wieś znaną z pomocy partyzantom. W odwecie Armia Krajowa zorganizowała jedną ze swoich szczególnie brawurowych akcji.

28 października 2017 | Autorzy: Wojciech Königsberg

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.