Ciekawostki Historyczne

Święta Jadwiga Śląska (-1243)

XV-wieczne wyobrażenie św. Jadwigi Śląskiej.fot.domena publiczna

XV-wieczne wyobrażenie św. Jadwigi Śląskiej.

Jadwiga Śląska (-1243) – niemiecka księżniczka i księżna śląska jako żona Henryka I Brodatego. Urodziła się około roku 1180. Do jej małżeństwa doszło około roku 1192, a w roku 1201, po śmierci teścia, została księżną wrocławską i opolską. Wspierała męża, a gdy ten w 1229 roku został porwany przez jednego z przeciwników, Konrada mazowieckiego, osobiście wynegocjowała warunki jego zwolnienia. Choć Henryk Brodaty w chwili śmierci, w roku 1238, był obłożony klątwą kościelną, to ona sama uchodziła za osobę o niezwykłej pobożności, oddaną wierze i Kościołowi.

Ostatnie lata życia spędziła w klasztorze w Trzebnicy. Została bohaterką licznych utworów hagiograficznych. Umarła w roku 1243. Już ćwierć wieku później, w roku 1267, zaliczono ją w poczet świętych Kościoła katolickiego.

Ciekawe materiały o Jadwidze Śląskiej z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Która z polskich władczyń jest najpopularniejsza?…

Na jakąkolwiek uwagę mogą liczyć tylko, jeśli przysłużyły się Kościołowi. Ambicja? Polityczne talenty? Obiektywne zasługi dla kraju i dynastii? Na silne i niezależne kobiety wciąż…

25 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.