Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Święta Jadwiga Śląska (-1243)

XV-wieczne wyobrażenie św. Jadwigi Śląskiej.

fot.domena publiczna XV-wieczne wyobrażenie św. Jadwigi Śląskiej.

Jadwiga Śląska (-1243) – niemiecka księżniczka i księżna śląska jako żona Henryka I Brodatego. Urodziła się około roku 1180. Do jej małżeństwa doszło około roku 1192, a w roku 1201, po śmierci teścia, została księżną wrocławską i opolską. Wspierała męża, a gdy ten w 1229 roku został porwany przez jednego z przeciwników, Konrada mazowieckiego, osobiście wynegocjowała warunki jego zwolnienia. Choć Henryk Brodaty w chwili śmierci, w roku 1238, był obłożony klątwą kościelną, to ona sama uchodziła za osobę o niezwykłej pobożności, oddaną wierze i Kościołowi.

Ostatnie lata życia spędziła w klasztorze w Trzebnicy. Została bohaterką licznych utworów hagiograficznych. Umarła w roku 1243. Już ćwierć wieku później, w roku 1267, zaliczono ją w poczet świętych Kościoła katolickiego.

Ciekawe materiały o Jadwidze Śląskiej z portalu TwojaHistoria.pl:

Jadwiga Andegaweńska na rysunku Włodzimierza Tetmajera.

opinia | 25.10.2017 | Autor:

Która z polskich władczyń jest najpopularniejsza? I czy którakolwiek budzi większe zainteresowanie od swojego męża?

Na jakąkolwiek uwagę mogą liczyć tylko, jeśli przysłużyły się Kościołowi. Ambicja? Polityczne talenty? Obiektywne zasługi dla kraju i dynastii? Na silne i niezależne kobiety wciąż nie ma w polskich dziejach miejsca. Może nie licząc jednej, jedynej królowej…