Heliogabal (203-222)
Rzymski cesarz. Warius Awitus Bassjanus urodził się w mieście Emesa w Syrii w 203 roku n.e. Jego rodzina służyła bogu Baalowi, a matka była kuzynką lubianego przez legionistów Karakali. Plotkowano nawet, że Warius jest bastardem cesarza. Do młodzieńca, będącego kapłanem Baala, przylgnął przydomek Heliogabal, który towarzyszył mu już do końca życia. W 217 roku Karakala został zamordowany, a władza dostała się w ręce prefekta pretorianów Makrynusa.
Babka i Matka Heliogabala zaczęły spiskować i przekonały żołnierzy, że czternastoletni chłopak jest synem byłego władcy. 16 maja 218 roku legioniści obwołali go cesarzem. Wkrótce armia Heliogabala pokonała siły Makrynusa, a prefekt pretorianów został zabity, po tym jak uciekł z pola bitwy. Senat zaakceptował młodego władcę (najmłodszego w historii), choć ster rządów dzierżyły jego matka i babka. Wkrótce pozycja Heliogabala zaczęła słabnąć.
Zwolennikom władcy nie podobało się, że bierze udział w rytualnych orgiach ku czci Baala, którego to uczynił ważniejszym od najświętszego da Rzymian Jowisza Kapitolińskiego. Do czczenia go i udziału w krwawych obrzędach zmusił najważniejszych ludzi w państwie. Składał nawet ofiary z ludzi, wybierając do tego pięknych młodzieńców. Także jego życie prywatne wywoływało zgorszenie. Uznawszy, że ze związku arcykapłana i kapłanki przyjdą na świat najwspanialsze dzieci, ożenił się z westalką. Gdy zmienił zdanie, porzucił ją i zapragnął mężatki, której małżonka kazał zabić. Ponadto, jak pisał historyk Lampridiusz, rozsyłał ludzi, którzy szukali dla niego mężczyzn z dużym członkiem i sprowadzali ich na dwór cesarski, aby mógł korzystać z ich krzepkości.
Zmienił pałac cesarski w najprawdziwszy burdel, a sam zamiast rządzić państwem zajmował się uciechami z coraz to nowymi mężczyznami. Babka, obawiając się negatywnego rozwoju sytuacji, nakłoniła go do adoptowania Aleksandra Sewera i uznania go następcą tronu. Legioniści w końcu nie wytrzymali wybryków cesarza. Heliogabal i jego matka zostali zamordowani w 222 roku.
Dowiedz się więcej o Heliogabalu:
Książki o starożytnym Rzymie:
[book znak=112955 tracking=”utm_medium=leksykon_heliogabal”]
[book znak=45891 tracking=”utm_medium=leksykon_heliogabal”]