Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Casanova (1725-1798)

Casanova (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Casanova (fot. domena publiczna)

Casanova (1725-1798) – właśc. Giovanni Giacomo Casanova kawaler de Seingalt. Urodził się w Wenecji jako najstarsze z sześciorga dzieci w rodzinie aktorów. Gdy miał osiem lat zmarł jego ojciec. Gdy matka grywała za granicą mały Giovanni znajdował się pod opieką babki. Uznawano go za słabowite i niedorozwinięte dziecko, mimo to posłano go do szkoły.

Uczył się w Padwie, gdzie w wieku 12 lat przeżył pierwszą przygodę miłosną. Później studiował na tamtejszym uniwersytecie, otrzymując w wieku 16 lat stopień doktora, by następnie wstąpić do padewskiego seminarium, z którego został wyrzucony. Duchownym nie został ponieważ w jego sypialni miano znajdować innych kleryków. Casanova wiódł awanturnicze życie, romansował, podróżował, poznał kabałę, został aresztowany przez inkwizycję państwową i wtrącony do więzienia w Wenecji. Był też masonem, dzięki czemu poznał największe osobistości ówczesnej Europy.

W trakcie swych podróży zawędrował także do Polski, gdzie został ciepło przyjęty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego sekretarzem chciał zostać. Casanova, który poważnie zranił w pojedynku na pistolety (poszło o kobietę) hrabiego Branickiego, musiał uchodzić z kraju w obawie przed zemstą zwolenników przegranego. W kolejnych latach podróżował po Europie, zajmując się pracą literacką. Wydał między innymi słynne pikantne pamiętniki. Zmarł 4 czerwca 1798 roku na zakażenie układu moczowego.

Dowiedz się więcej o Casanovie:

Słynny europejski kochanek wykorzystywał kobiety i był przez nie wykorzystywany. Casanova na obrazie Alessandra Longhiego.

Nowożytność | 07.06.2017 | Autor:

Kogo Casanova zaciągnął do łóżka?

Każdy kojarzy tego słynnego amanta. Ale kto jest w stanie wskazać choć jedną jego kochankę? Albo jednego kochanka?

Giacomo Casanova

wideo | 08.07.2016 | Autor:

Rób to jak największy mistrz w dziejach. Sztuczki podrywacza z arsenału Casanovy

Niezliczone filmy i powieści utrwaliły jego wizerunek, jako idealnego kochanka, który potrafił zawrócić w głowie każdej kobiecie. A co na to historia? Cóż, przyznaje im rację, a pamiętniki Włocha zdradzają jego sposoby.

Untitled 1

Nowożytność | 26.05.2016 | Autor:

Jedyny w swoim rodzaju poradnik podrywu. 10 wskazówek od prawdziwego Casanovy!

Był tak wprawnym uwodzicielem, że jego nazwisko na stałe weszło do słowników. Ale przecież Casanova istniał naprawdę. I najwyższa pora sprawdzić jak on TO robił. 

odsiecz

Nowożytność | 03.04.2016 | Autor:

Wybitny hetman zmarł z przedawkowania viagry (i 9 innych szokujących faktów o Rzeczpospolitej Obojga Narodów)

Szulernia w Pałacu Prezydenckim i gwałty w stolicy podczas wojny domowej. Ale też wspaniałe zwycięstwa, podboje i dalekosiężne plany, od których drżeli sułtani i carowie. Rzeczpospolita Obojga Narodów była fascynującą krainą kontrastów…

Casanova we własnej osobie.

Nowożytność | 08.10.2014 | Autor:

Poszło o jedną tancerkę. Słynny Casanova mógł zmienić dzieje Polski!

Jeden z najbardziej znanych kochanków i fantazyjnych oszustów o mało nie zakończył swojego barwnego życia w Polsce. Niewiele brakowało, a zmieniłby bieg historii. I to jednym skinieniem palca.

Książka o Casanovie: