Ciekawostki Historyczne

Casanova (1725-1798)

Casanova (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Casanova (fot. domena publiczna)

Casanova (1725-1798)

Właśc. Giovanni Giacomo Casanova kawaler de Seingalt. Urodził się w Wenecji jako najstarsze z sześciorga dzieci w rodzinie aktorów. Gdy miał osiem lat zmarł jego ojciec. Gdy matka grywała za granicą mały Giovanni znajdował się pod opieką babki. Uznawano go za słabowite i niedorozwinięte dziecko, mimo to posłano go do szkoły.

Uczył się w Padwie, gdzie w wieku 12 lat przeżył pierwszą przygodę miłosną. Później studiował na tamtejszym uniwersytecie, otrzymując w wieku 16 lat stopień doktora, by następnie wstąpić do padewskiego seminarium, z którego został wyrzucony. Duchownym nie został ponieważ w jego sypialni miano znajdować innych kleryków. Casanova wiódł awanturnicze życie, romansował, podróżował, poznał kabałę, został aresztowany przez inkwizycję państwową i wtrącony do więzienia w Wenecji. Był też masonem, dzięki czemu poznał największe osobistości ówczesnej Europy.

W trakcie swych podróży zawędrował także do Polski, gdzie został ciepło przyjęty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego sekretarzem chciał zostać. Casanova, który poważnie zranił w pojedynku na pistolety (poszło o kobietę) hrabiego Branickiego, musiał uchodzić z kraju w obawie przed zemstą zwolenników przegranego. W kolejnych latach podróżował po Europie, zajmując się pracą literacką. Wydał między innymi słynne pikantne pamiętniki. Zmarł 4 czerwca 1798 roku na zakażenie układu moczowego.

Dowiedz się więcej o Casanovie:

Nowożytność

Kogo Casanova zaciągnął do łóżka?

Każdy kojarzy tego słynnego amanta. Ale kto jest w stanie wskazać choć jedną jego kochankę? Albo jednego kochanka?

7 czerwca 2017 | Autorzy: Agnieszka Sabor

Rób to jak największy mistrz w dziejach. Sztuczki podrywacza z arsenału…

Niezliczone filmy i powieści utrwaliły jego wizerunek, jako idealnego kochanka, który potrafił zawrócić w głowie każdej kobiecie. A co…

8 lipca 2016 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Jedyny w swoim rodzaju poradnik podrywu. 10 wskazówek od prawdziwego Casanovy!

Był tak wprawnym uwodzicielem, że jego nazwisko na stałe weszło do słowników. Ale przecież Casanova istniał naprawdę. I najwyższa…

26 maja 2016 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Książka o Casanovie:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.