Ciekawostki Historyczne

Bolesław Bierut (1892-1956)

Bolesław Bierut fot.domena publiczna

Bolesław Bierut

Bolesław Bierut (1892-1956)

Polski działacz komunistyczny, premier i prezydent RP. Bolesław Bierut urodził się 18 kwietnia 1892 roku, pochodził z chłopskiej rodziny. Z powodów ekonomicznych przerwał naukę, którą później kontynuował na wieczorowych kursach handlowych. W 1912 roku rozpoczął karierę polityczną, wstępując do Polskiej Partii Socjalistycznej -Lewica. Głosił tezy niezgodne z koncepcjami władz polskich, wchodził w konflikt z prawem. W trakcie I wojny światowej unikał wstąpienia do wojska ukrywając się jako Jerzy Bolesław Bielak. Od grudnia 1918, po zjednoczeniu PPS – Lewicy z Socjaldemokracją Królestwa Polskiego i Litwy, należał do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, lecz nie kontynuował działalności. Od roku 1921 ponownie związał się z komunistyczną partią polski. W Moskwie odbył szkolenia z zakresu konspiracji, sabotażu i pracy wywiadowczej. W latach 20. kilkakrotnie aresztowany. W roku 1933 skazany na siedem lat więzienia za współpracę z wywiadem sowieckim. Dzięki temu nie objęły go stalinowskie czystki w KPP.

Po napaści III Rzeszy i ZSRR na Polskę zrzekł się obywatelstwa. W czasie II wojny światowej przebywał głównie w ZSRR. Został przerzucony nad Wisłę w lipcu 1943 roku jako jeden z czołowych działaczy Komitetu Centralnego tworzonej Polskiej Partii Robotniczej. Wszedł w skład Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Od 1944 roku prezydent Krajowej Rady Narodowej. Stał również na czele tajnego Biura Politycznego Polskiej Partii Robotniczej, o jego utworzeniu zadecydował Józef Stalin.

Po zakończeniu II wojny światowej, 28 czerwca 1945 roku powołał Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, w którym formalnie funkcjonował jako osoba bezpartyjna. 5 lutego 1947 roku został przez Sejm Ustawodawczy wybrany na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki jego działaniom usunięty z partii został Władysław Gomułka. Od roku 1952 do marca 1954 roku pełnił funkcję premiera. Po śmierci Stalina kontynuował politykę terroru i represje, był współodpowiedzialny za mordy polityczne. Bolesław Bierut zmarł 12 marca 1956 roku, przyczyną jego śmierci mógł być zawał serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Dowiedz się więcej o Bolesławie Bierucie:

Zimna wojna

Czym rozbijali się PRL-owscy dygnitarze?

Niechęć do burżuazyjnych luksusów kończyła się tam, gdzie zaczynała się miłość własna. Samochód jako symbol statusu – który mężczyzna…

14 czerwca 2016 | Autorzy: Tomasz Szczerbicki

Zimna wojna

Przecież my wcale nie jesteśmy komunistami! Jak Bierut i Gomułka okłamali…

Bierut na mszy, Gomułka na śniadaniu wielkanocnym, gospodarka wolnorynkowa i ścisły sojusz z… Wielką Brytanią. To nie żadne political…

23 października 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

 

Ciekawe materiały o Bolesławie Bierucie z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Te zabójstwa zmieniły bieg historii. Najsłynniejsze zamachy w dziejach Polski

Polskę nazywano „krajem bez królobójców”, lecz ten szlachetny obraz niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. W dziejach naszego państwa nie…

13 kwietnia 2019 | Autorzy: Michał Procner

Zimna wojna

Czy Sowieci podmienili Bieruta na jego sobowtóra?

Przez lata partyjni oficjele śledzili każdy krok Bolesława Bieruta. I to nie tylko dlatego, że był bliskim współpracownikiem Stalina….

6 kwietnia 2019 | Autorzy: Marcin Szymaniak

Zimna wojna

Czy dekomunizacja obejmie Powązki? Trzech weteranów powstania warszawskiego mówi stanowcze „nie”

Sprawa przeniesienia grobów komunistycznych dygnitarzy, w tym Bolesława Bieruta, z powązkowskiego Cmentarza Wojskowego nabrała w ostatnich dniach nabrała tempa….

19 października 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.