Ciekawostki Historyczne
Średniowiecze

Testy cnoty w średniowieczu

Młoda, samotna kobieta w średniowieczu z automatu była uznawana za dziewicę. A jeśli pojawiły się wątpliwości? Cóż, należało jak najszybciej je zweryfikować...

Wraz z chrześcijaństwem w Europie wybuchła histeria wokół tematu dziewictwa. Zafiksowanie Kościoła na życiu „w czystości” sięgało zresztą znacznie dalej, niż tylko pod kołdry młodych dziewcząt. Przez całe stulecia (raczej nieskutecznie) zabraniano podejmowania aktywności seksualnej księżom, a wiernym, którzy niedawno odbyli stosunek (nawet z własną żoną lub mężem) odmawiano eucharystii.

Bezwzględnej czystości przedmałżeńskiej wymagano również od kobiet. A cena przedwczesnej utraty dziewictwa była wysoka – odbierało to dziewczynie szansę na dobre zamążpójście. „Gdy młoda dama wychodziła za kogoś o wyższej pozycji, jej dziewictwo mogło zostać zweryfikowane przez położne lub zakonnice. I to jeszcze przed przystąpieniem do rozmów o finansowej stronie transakcji. W przypadku niższych stanów nie zdarzało się to często, niemniej jeśli lepiej urodzona nie zaliczała testu, rodzina okrywała się hańbą i wynikał z tego ogólny skandal” – pisze Rosalie Gilbert.

W winie prawda

Aby zyskać pewność, że dziewczyna pozostała nietknięta, wymyślano – niekiedy bardzo kuriozalne – testy dziewictwa. W przypadku starych dziewic sprawa była prosta. Uważano bowiem, że są z natury pożądliwe, a żeby to sprawdzić, wystarczyło… zbadać mocz. Jak zapisano w pracy Wstęp do badania uryny: „Mocz kobiety w kolorze jasnego złota świadczy o pragnieniu i/lub skłonności do poszukiwania towarzystwa mężczyzn”.

Aby zyskać pewność, że dziewczyna pozostała nietknięta, wymyślano – niekiedy bardzo kuriozalne – testy dziewictwa. fot.Frank Bernard Dicksee/domena publiczna

Aby zyskać pewność, że dziewczyna pozostała nietknięta, wymyślano – niekiedy bardzo kuriozalne – testy dziewictwa.

Wierzono też, że dziewice są obdarzone cudowną mocą przyciągania… jednorożców. Ale że akurat tę hipotezę trudno by było zweryfikować, opracowano również bardziej przyziemne i wykonalne metody. Jedną z nich był tzw. test przechodzenia zapachów. Violetta Rymszewicz opisuje jego przebieg: „Podejrzaną sadzano okrakiem na odszpuntowanej [otwartej przez wyjęcie zatykającego ją korka – przyp. red.] beczce wina, a jeśli z ust dziewczyny po pewnym czasie zaczynał się wydobywać zapach trunku, uznawano ją za niedziewicę”.

Sposób był niewątpliwie kreatywny, ale na ile skuteczny? Cóż, przynajmniej dziewczynie – poza oczywistym upokorzeniem w związku z testem – nie działa się większa krzywda.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Od seksu puchnie… szyja

Zdecydowanie bardziej nieprzyjemną (choć jednocześnie bardziej dyskretną) metodą było zawiązanie pannie na szyi nitki lub założenie łańcuszka. Był tylko jeden warunek – ta wątpliwa „ozdoba” musiała bardzo ciasno przylegać do skóry. Dlaczego? Otóż w średniowieczu uważano, że każda dziewica ma smukłą, szczupłą szyję. Jeżeli więc łańcuszek lub nitka uległyby przerwaniu, stanowiłoby to niezbity dowód na to, że delikwentka nie upilnowała swojej cnoty… Wszak powszechnie wiadomo było, że kobiecie od seksu zwiększa się obwód szyi.

Konsekwencje (domniemanego) utraty dziewictwa były ogromne. Violetta Rymszewicz pisze: „Kobiety, które nie przestrzegały obowiązujących zasad i z różnych powodów »nie uchroniły dziewictwa«, czekało upokorzenie i wyrzucenie poza nawias lokalnej społeczności”.

Szczególnie brutalną formę przyjęło to nieco później – w czasach polowań na czarownice. Oskarżone o czary kobiety również „testowano” pod kątem dziewictwa, ale w zdecydowanie bardziej sadystyczny sposób. „Takie kobiety poddawano torturom i wielokrotnie gwałcono, utożsamiano je z nieokiełznaną rozpustą i oskarżano o uwodzenie mężczyzn rzekomo bezbronnych wobec diabelskich mocy” – komentuje Rymszewicz.

Czytaj też: Jak w średniowieczu kobiety udawały dziewice?

„Uszkodzony” towar

A wszystko dlatego, że w średniowiecznym świecie kobieta była w gruncie rzeczy towarem na rynku matrymonialnym. I żaden „szanujący się” mężczyzna nie chciał, by „jego zakup” był wybrakowany (czyt. pozbawiony niewielkiej fałdki śluzówki, która nie pełni żadnej biologicznej funkcji). Dlatego też kary za zgwałcenie dziewicy były bardzo surowe, a od sprawcy domagano się poślubienia dziewczyny, którą pohańbił. Zdarzało się, że w ten sposób starsze dziewice przymuszano do małżeństwa, np. z absztyfikantem, którego wcześniej śmiały odtrącić.

Cena przedwczesnej utraty dziewictwa była wysoka – odbierało to dziewczynie szansę na dobre zamążpójście.fot.Edmund Leighton/domena publiczna

fot.Edmund Leighton/domena publiczna Cena przedwczesnej utraty dziewictwa była wysoka – odbierało to dziewczynie szansę na dobre zamążpójście.

Ale na pozostawanie dziewicą zbyt długo również nie patrzono przychylnym okiem (chyba że panna była zakonnicą). W Polsce jeszcze za czasów Mieszka I panowało bowiem przekonanie, że zbyt długie trwanie w czystości jest równoznaczne z brzydotą. Uważano, że tylko pozbawione urody dziewczyny pozostają nietknięte. Cóż, i tak źle, i tak niedobrze…

Polecamy video: Żony Władysława Jagiełły. Jak umierały królewskie wybranki?

Bibliografia:

  1. Rosalie Gilbert, Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu, Rebis 2021.
  2. Violetta Rymszewicz, Ile kosztuje żona. Mroczne sekrety rynku małżeńskiego, Znak Koncept 2022.

Zobacz również

Średniowiecze

Zarobki lekarzy w średniowieczu

Poziom medycyny w średniowieczu pozostawiał sporo do życzenia. Mimo to lekarze cieszyli się wysokim statusem społecznym i nie mogli narzekać na brak gotówki.

23 września 2024 | Autorzy: Frances Gies

Średniowiecze

Średniowieczne plagi

Ludzi żyjących w średniowieczu trapiło pięć największych plag – każda gorsza od poprzedniej. Gdy nadchodziła katastrofa, pozostawało im się... modlić.

13 września 2024 | Autorzy: Frances Gies

Średniowiecze

Jak karały średniowieczne sądy?

Uwięzienie w lochu lub publiczna egzekucja poprzedzona brutalnym przesłuchaniem? Nic bardziej mylnego! Jak karano przestępców w średniowiecznej Anglii?

5 września 2024 | Autorzy: Frances Gies

Średniowiecze

Jak mierzono czas w średniowieczu?

Mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, ale średniowieczni ludzie – na użytek Kościoła i pracy – musieli to robić. Ale jak, skoro zegarki jeszcze...

31 sierpnia 2024 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Długość życia w średniowieczu

Brak higieny, głód i ciężka praca sprawiały, że dożycie 70. urodzin było w średniowieczu wyczynem. Ale nie znaczy to, że ludzie umierali tuż po trzydziestce!

24 sierpnia 2024 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Dzień w średniowiecznym zamku

Chciałbyś cofnąć się do mrocznych wieków i przekonać się, jak żyli ówcześni ludzie? Dobrze się zastanów! Oto jak wyglądał typowy dzień w średniowiecznym zamku.

17 sierpnia 2024 | Autorzy: Frances Gies

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.