Ciekawostki Historyczne

Włochy to kolebka cywilizacji i smaków, europejskiej kultury i sztuki, dobrego stylu, designu i motoryzacji. A nade wszystko kraj wybitnej literatury i ilustracji w literaturze. Włochy są gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbędą się od 23 do 26 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki i na pl. Defilad. Wystąpienie, z udziałem znakomitych twórców i wydawców z Włoch pod hasłem „Ci vuole un fiore” (potrzebny jest kwiat), będzie okazją do poznania pełnej gamy współczesnej literatury włoskiej.

Włochy będą w centrum tegorocznej edycji Targów z bogatą ofertą wydarzeń: ponad 20 spotkań, zaplanowanych jako osobne odczyty, dyskusje, okrągłe stoły, które dadzą polskiej publiczności możliwość spotkania z najznamienitszymi współczesnymi włoskimi pisarzami i z debiutującymi twórcami. Będzie to zatem wyjątkowa okazja do promocji bogactwa i różnorodności naszej kultury literackiej oraz jej poznania – mówi J.E. Luca Franchetti Pardo, Ambasador Włoch w Warszawie.

Ponadto, Targi będą prezentacją włoskiego sektora wydawniczego na rynku kraju liczącego 40 milionów mieszkańców, którzy żywią głębokie i szczere zainteresowanie włoską kulturą w różnych jej odsłonach, są jej wręcz spragnieni. Polska jest trzecim krajem na świecie pod względem nabywania praw autorskich do tłumaczeń włoskich utworów: są to znaczące dane, które czynią z rynku wydawniczego jedną z wiodących branż w wymianie pomiędzy Polską a Włochami nie tylko w dziedzinie kultury, lecz także na płaszczyźnie czysto handlowej.

Motto prezentujące włoskie wystąpienie na Targach brzmi „Ci vuole un fiore” (potrzebny jest kwiat) i pochodzi z tytułu słynnego wiersza Gianniego Rodariego, do którego muzykę napisał Sergio Endrigo. Oddaje ono głęboki i nierozerwalny związek między istotą ludzką, środowiskiem naturalnym i planetą. Są to kwestie, które w nadchodzących latach będą nabierać charakteru priorytetowego i bezwzględnego zobowiązania do zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju – dodaje Ambasador Franchetti Pardo.

Stoisko Włoch – gościa honorowego MTKW zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 133. Można tu będzie spotkać włoskich wydawców, autorów i przedstawicieli świata książki i kultury.

W Targach weźmie udział 12 włoskich oficyn reprezentujących różne segmenty rynku wydawniczego: Mondadori Libri, Reggio Children – International Centre for the defence and promotion of the rights and potential of all children, EurArte Editions, Il Saggiatore, Lavieri Edizioni, San Paolo Edizioni Srl, Il Castoro, White Star, Erickson, Hoepli, Il Pozzo di Giacobbe oraz Gallucci Editore.

Do Warszawy przyjedzie ponad 20 autorek i autorów. Bogaty i różnorodny program spotkań promujących kulturę i literaturę włoską obejmie spotkania autorskie, dyskusje literackie i branżowe oraz tak lubiane sesje autografów. Spotkania z autorkami
i autorami z Włoch (z tłumaczeniem na język polski) odbywać się będą w Pałacu Kultury i Nauki w salach: Goethego, Kijów i Kisielewskiego oraz na Scenie Głównej, w namiocie F, na pl. Defilad przed Kinoteką.

Program Włoch na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie rozpocznie spotkanie z udziałem wydawców literatury dziecięcej, Carla Gallucciego i Gai Stock wokół myśli przewodniej wystąpienia „Ci vuole un fiore”.

Przez cztery targowe dni z czytelnikami w Warszawie spotkają się prozaicy i poeci, autorzy książek dla dzieci, filozofowie, religioznawcy, historycy, literaturoznawcy, dziennikarze a także mistrzowie ilustracji i przekładu – literackie gwiazdy i twórcy, którzy zdobywają uznanie publiczności, a wśród nich: Pietro Luca Azzaro, Alessandro Baldacci, Luigi Ballerini, Alessandro Barbero, Massimo Borghesi, Alessandro Campi, Andrea Colamedici, Mattia Corrente, Carlo Gallucci, Maura Gancitano, Helena Janeczek, Federica Manzon, Michele Marchitto, Luigi Marinelli, Laura Pugno, Stefano Redaelli, Antonio Riccardi, Davide Rondoni, Gaia Stock i Matteo Strukul.

Zainteresowanych włoskim rynkiem wydawniczym w liczbach zapraszamy na prezentację pełnego spektrum włoskiego świata wydawniczego z udziałem Brunona Giancarliego (EN/PL) z Departamentu Badań Włoskiego Stowarzyszenia Wydawców.

Pełny program wydarzeń literackich i branżowych z udziałem włoskich twórców i ich sylwetki prezentowane są na stronie www.targiksiazkiwarszawa.pl w sekcji Włochy – Gość Honorowy.

W ramach wystąpienia gościa honorowego, w foyer Sali Goethego Pałacu Kultury można będzie oglądać wystawę najpiękniejszych okładek książek „Włoskie historie. Włoska literatura piękna widziana oczami ilustratorów”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że włoska literatura piękna jest często powierzana interpretacji ilustratora, niezależnie od tego, czy chodzi o pisarzy uznanych za klasyków, czy o młodych obiecujących autorów. Wybrani ilustratorzy – Manuele Fior, Beppe Giacobbe, Andrea Serio, Mario Sughi, Elisa Talentino – należą do najbardziej lubianych i wyrazistych rysowników ostatnich lat. Wykorzystują bardzo różnorodne techniki, od akwareli po malarstwo cyfrowe, a ich styl sam w sobie jest rozpoznawalny. Wystawa powstała przy współpracy z Associazione Flangini, a jej kuratorem jest Melania Gazzotti.

W dniu otwarcia Targów, podczas Wieczoru Wystawców, zabrzmią
„Piosenki odkrywające Włochy” – koncert ITALIA FOLKSONGS w wykonaniu
Daniele Di Bonaventura Band’Union & Ilarii Pilar Patassini, który jest poruszającą podróżą muzyczną po prawdziwych dźwiękach Bel Paese. Tradycyjne melodie i dialekty powrócą w nowej, eleganckiej i pasjonującej formie, w kolorach jazzu i folku.

Udział Włoch w  charakterze gościa honorowego na Międzynarodowych Targach Książki jest możliwy dzięki następującym włoskim instytucjom: Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwu Kultury, Agencji ds. Promocji Handlu Zagranicznego ICE-ITA, Centrum Książki i Czytelnictwa, które promuje program kulturalny we współpracy z AIE – Włoskim Stowarzyszeniem Wydawców. Koordynacją przedsięwzięcia w Polsce zajęła się Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury w Warszawie i Biuro ICE-ITA w Warszawie.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to wiodące w kraju wydarzenie branży wydawniczej. Organizatorzy spodziewają się blisko 600 wystawców i kilkuset znakomitych twórców z Polski, Włoch i 13 innych krajów: Austrii, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a także Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów
i wydawców.

Targom towarzyszy wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe, m.in.: Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, sektor wystawienniczo-programowy „Spotkania z Nauką” oraz Salony Wydawców Ukraińskich i Niezależnych Wydawców Białoruskich.

Podczas Targów poznamy laureatów Nagrody IKAR Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, 64. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024, jubileuszowej 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Konkursu ACADEMIA na najlepszą książkę akademicką i naukową, nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Mistrz Promocji Czytelnictwa 2023, Bibliotekarz Roku 2023 i Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za 2023 rok czy Nagród polskiego środowiska komiksowego Orient Men.

Targowe wydarzenia, odbywać się będą na dwóch scenach, w sześciu salach, a także po raz pierwszy w Rotundzie u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, gdzie zaplanowano m.in. część spotkań Festiwalu Komiksowa Warszawa. Autorki i autorów można będzie też spotkać i poprosić o autograf na stoiskach wydawców. Wybrane punkty programu transmitowane będą w mediach społecznościowych Targów.

 

Program targów:

Poznajmy autorki, autorów i program wydarzeń Włoch

na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie

23 maja 2024, godz. 14:00, Sala im. Goethego, PKiN

„Ci vuole un fiore” – potrzebny jest kwiat. Wydawcy literatury dziecięcej, z udziałem Carla Gallucciego, Gai Stock z AIE (Italian Association of Publishers) i Jadwigi Jędryas (Dwie Siostry), w rozmowie z Ewą Nicewicz

Carlo Gallucci – wydawca i dziennikarz, autor licznych książek dla dzieci i młodzieży, także dla dorosłych. Oferuje czytelnikom bogaty wybór utworów, różnorodnych, świadczących o niezwykłej dbałości o jakość oraz dialog z młodymi i najmłodszymi czytelnikami. Mieszka w Rzymie, gdzie m.in. odpowiada za Komisję Młodzieży Włoskiego Stowarzyszenia Wydawców.

Gaia Stock – z wykształcenia architektka, z wyboru wydawczyni, dyrektorka redakcyjna i Biura Praw grupy wydawniczej dla dzieci i młodzieży Edizioni EL – Einaudi Ragazzi – Emme Edizioni, przedstawicielka Włoskiego Stowarzyszenia Wydawców we Włoskiej Sekcji Międzynarodowej Rady do Spraw Książki dla Młodych (IBBY Italia).

Jadwiga Jędryas – tłumaczka literacka z języków niderlandzkiego, angielskiego i francuskiego, wydawczyni, współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry.

 

23 maja 2024, godz. 15:00, Sala im. Goethego, PKiN

Na marginesie. Podróż między historią a literaturą – z Heleną Janeczek rozmawia prof. Hanna Serkowska

Helena Janeczek – poetka i pisarka, zadebiutowała zbiorem poezji w języku niemieckim „Ins Freie” (Suhrkamp, 1989 r.), wybrała włoski jako język pierwszego utworu prozą „Lezioni di tenebra” („Lekcje mroku”, Mondadori, 1997), nagrodzonego nagrodą Bagutta w 1998 r. za najlepszy debiut. Historia oraz osobiste losy ludzi przez nią dotkniętych są tematem najsłynniejszej powieści autorki „Fotografka” („La ragazza con la Leica”, Guanda, 2017), będącej biografią fotoreporterki Gerdy Taro, zamordowanej podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach trzydziestych. Nagrodzona w 2018 r. nagrodami Strega, Bagutta oraz Selezione Campiello, „Fotografka” została przetłumaczona na wiele języków, w tym polski (Prószyński 2021).

23 maja 2024, godz. 16:00, Sala im. Goethego, PKiN

Na skale. Pietro Luca Azzaro i Massimo Borghesi w rozmowie z Luciano Lanną o papieżu Janie Pawle II, papieżu Franciszku i stosunkach Kościoła ze wspólnotą

Pietro Luca Azzaro jest profesorem na Uniwersytecie Katolickim Najświętszego Serca (Sacro Cuore) w Mediolanie, gdzie na Wydziale Politologii prowadzi wykłady z historii myśli politycznej oraz w ramach kursu „Rosja – Europa Wschodnia: historia i polityka”. Jest znany szerokiej publiczności jako jeden z najlepszych znawców myśli papieża Benedykta XVI. Należy także do Ratzinger Schülerkreis, koła uczniów Ratzingera, a ponadto pełni funkcję sekretarza wykonawczego Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger. Centralnym punktem jego związków z Polską jest książka „Sulle ali della libertà. Fede e solidarietà: insieme fanno miracoli” („Na skrzydłach wolności. Wiara i solidarność razem czynią cuda”, Libreria Editrice Vaticana, 2011), którą napisał wspólnie z byłym Prezydentem Polski i Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Lechem Wałęsą.

Massimo Borghesi – Perugia, Lecce i Rzym są trzema głównymi ośrodkami, z którymi profesor Massimo Borghesi związał swoją karierę akademicką. Na Uniwersytecie w Perugii, na którym obecnie wykłada Filozofię moralną, ukończył w 1974 r. studia, broniąc pracy poświęconej Heglowi. Na Uniwersytecie w Lecce był profesorem nadzwyczajnym Historii filozofii moralnej (Wydział Nauk Pedagogicznych, 1992-1996). W Rzymie, mieście, w którym mieszka, wykładał przez ponad dwadzieścia pięć lat estetykę, etykę i teologię filozoficzną na Papieskim Wydziale Teologicznym Świętego Bonawentury oraz, w latach 2008-2017, filozofię i religię na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana. Członek komitetu naukowego, koordynator projektów i doradca współpracujący z wieloma wydawnictwami, na przestrzeni jedenastu lat pontyfikatu Jorge Mario Bergoglio poświęcił Papieżowi trzy książki, wydane we Włoszech nakładem Jaca Book, w tym przetłumaczoną na j. polski: „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna” (Bratni Zew)

23 maja 2024, godz. 17:00, Sala im. Goethego, PKiN

Wokół ziarenka piasku. Poetka i pisarka Laura Pugno rozmawia z Małgorzatą Ślarzyńską

Laura Pugno – powieści i opowiadania, wiersze i eseje, dramaty teatralne, teksty dla filmu i radia, praca edytorska i instytucjonalna: wkład Laury Pugno w kulturę włoską oraz zagraniczną jest nadzwyczajny i wielowymiarowy. Jest autorką siedmiu powieści (debiutowała utworem „Sirene” / „Syreny”, Einaud, 2007, najnowszy tytuł to „Noi senza mondo” / „Pozbawieni świata”, Marsilio, 2024) i dziewięciu tomików wierszy. Ma na koncie przekłady powieści i wierszy z angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Zasiada w komitecie naukowym Nagrody Stregi przyznawanej za poezję (Premio Strega Poesia), opracowuje serie wydawnicze i współpracuje z tygodnikiem „il Venerdì” oraz z przewodnikami publikowanymi dla „Repubblica”, „Tutto libri”, „La Stampa” i „L’Espresso”. Wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość, od 2015 do 2020 roku była dyrektorką Włoskiego Instytutu Kultury w Madrycie.

24 maja 2024, godz. 12:00, Sala im. Goethego, PKiN

Waszymi słowami. Radość i ból procesu dorastania w rozmowie z pisarzem i psychoanalitykiem Luigim Ballerinim. Prowadząca Natalia Mętrak-Ruda

Luigi Ballerini jest jednym z ulubionych twórców we Włoszech piszących dla dzieci, młodzieży i dorosłych, lekarzem specjalizującym się w psychoanalizie, publicystą, ekspertem z zakresu organizacji pracy w placówkach oświatowych, twórcą postaci i filmów animowanych dla telewizji, dyrektorem Szkoły Pisania dla Dzieci i Młodzieży Flannery O’Connor przy Centrum Kultury w Mediolanie, gdzie mieszka. Ballerini, tłumaczony na ponad dwadzieścia języków, ma na koncie przeszło trzydzieści powieści. Zajmując się wieloma rzeczami, kieruje się zawsze tym, co kocha najbardziej: pomaganiem i doradzaniem młodym ludziom w każdy możliwy sposób.

24 maja 2024, godz. 13:00, Sala im. Goethego, PKiN

Włoski rynek wydawniczy w liczbach. Wszechstronna prezentacja całokształtu włoskiego świata wydawniczego z udziałem Brunona Giancarliego z Departamentu Badań Włoskiego Stowarzyszenia Wydawców (spotkanie w języku angielskim).

24 maja 2024, godz. 14:00, Sala im. Goethego, PKiN

Las, w którym śpiewamy. Profesor Alessandro Baldacci o różnorodnym poetyckim uniwersum w rozmowie z Julią Okołowicz-Szumowską

Alessandro Baldacci – wykładowca włoskiej literatury współczesnej na Uniwersytecie Warszawskim, jest wyróżniającym się znawcą i krytykiem poezji oraz autorem wierszy. W jego esejach i monografiach czytelnicy mogą znaleźć wnikliwe analizy i sugestywne portrety niektórych spośród czołowych przedstawicieli włoskiej poezji i literatury dwudziestowiecznej – Amelii Rosselli, Andrei Zanzotto, Giorgio Caproniego i Milo De Angelisa.

24 maja 2024, godz. 15:00, Sala im. Kisielewskiego, PKiN

Oddać głos szaleństwu. W stulecie narodzin Franca Basagliego, autor Stefano Redaelli rozmawia o związku literatury, szaleństwa i psychiatrii w jego ostatnich dziełach. Prowadzący Dario Prola

Stefano Redaelli jest profesorem literatury włoskiej na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, obronił doktorat z fizyki i literatury, interesuje się zwłaszcza powiązaniami literatury, medycyny, nauki i duchowości. Autor wielu publikacji naukowych, zbioru opowiadań „Spirabole” (Città Nuova, 2008), powieści „Chilometrotrenta” („Trzydziesty kilometr”, San Paolo, 2011), „Beati gli inquieti” („Błogosławieni niespokojni”, Neo Edizioni, 2021) – nominacja do nagród Premio Campiello, Premio Napoli i Premio Flaiano – i ostatnio książki „Ombra mai più” („Nigdy więcej ciemności”, Neo Edizioni, 2022), w której z charakterystycznym dla siebie wyczuciem, poetycko i posługując się własnym językiem, rozwija opowieść o szaleństwie świata i ocaleniu szaleńców.

24 maja 2024, godz. 16:00, Scena Główna, Namiot F, pl. Defilad przed Kinoteką

Przejść na ciemną stronę. Autor historycznych thrillerów Matteo Strukul rozmawia z Markiem Zonchem

Matteo Strukul – pisarz z Padwy, pasjonujący się zgłębianiem przeszłości, jej odkrywaniem, przekształcaniem i opowiadaniem, najlepiej z mrocznym akcentem, jest autorem powieści historycznych oraz fantasy, a także komiksów. Jego książki przełożono na dziewięć języków, pierwszy tom sagi o dynastii Medyceuszy został wyróżniony Premio Bancarella 2017, jest też autorem sagi o Canaletto – jej pierwszy tom, Cmentarz w Wenecji, ukazał się w styczniu br. nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Matteo Strukul pełni też funkcję dyrektora artystycznego festiwalu powieści historycznych Chronicae.

25 maja 2024, godz. 12:00, Scena Główna, Namiot F, pl. Defilad przed Kinoteką

„… na przykład prowadzić wojny”. Michele Marchitto wspomina Gianniego Rodariego i język cudów w książkach dla dzieci. Prowadząca Ewa Nicewicz

Michele Marchitto to przedsiębiorca branży cyfrowej i dyrektor kreatywny, organizator imprez, aktywny na polu blockchain, Metaverse i AI. Aktywność zawodowa Michele Marchitto na przestrzeni lat była ogromnie zróżnicowana i wieloraka, choć zawsze bezwzględnie i nieodmiennie wyróżniało ją jedno: pasja – ten immanentny i pierwotny święty ogień – do opowieści i do rysunku. Zadebiutował książką „Justin Konpaper is just ink on paper” (Orialcon, 2020). Premierę na Targach mieć będzie „Olbrzym i rycerz” z przepięknymi ilustracjami Eriki De Pieri (Lavieri, 2022). To wydana w Polsce nakładem NoBell wzruszająca baśń dla dzieci, która pokazuje, że prawdziwa przyjaźń przetrwa każdą, nawet największą próbę.

25 maja 2024, godz. 13:00, Sala Kijów, PKiN

W radości i w pracy. Filozofowie Andrea Colamedici i Maura Gancitano badają dawne i aktualne poglądy dotyczące pracy

Andrea Colamedici jest rzymianinem mieszkającym w Mediolanie, filozofem, wydawcą, reżyserem, aktorem teatralnym, nauczycielem filozofii dla dzieci, popularyzatorem, działając zarazem na wielu innych polach. To alchemik specjalizujący się w łączeniu kultury wysokiej i niskiej oraz środowiska akademickiego i świata popkultury. Czyni z hybrydyczności wartość, zyskując uznanie największych filozofów na całym świecie.

Maura Gancitano – filozofka i pisarka, wydawczyni i komentatorka, autorka podcastów, popularyzatorka i aktywistka, prywatnie żona Andrei Colamediciego współpracującą z nim przy wielu projektach – począwszy od inicjatywy Tlon, rozpoczętej w 2015, obejmującej szkołę filozofii, dom wydawniczy, księgarnie, kursy, podcasty i festiwale.

Autorzy publikacji „Spójrz na to filozoficznie” (Galaktyka, tłum. Natalia Pola Miscioscia), w której starają się w nowatorskim i nierzadko prowokującym stylu zainspirować nas do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące najważniejszych spraw życiowych.

25 maja 2024, godz. 14:00, Sala Kijów, PKiN

Zdradzić i przetłumaczyć. Luigi Marinelli, Leonardo Masi i Mateusz Salwa w rozmowie o włosko-polskim przekładzie

Luigi Marinelli to sława w świecie slawistyki i filologii polskiej, profesor języka polskiego i literatury polskiej na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie, członek zagraniczny dwóch gremiów: PAN i PAU, ma na swoim koncie około trzystu publikacji w różnych językach – od monografii, poprzez opracowania i eseje po przekłady – dotyczących tematyki polonistycznej, komparatystycznej i teoretyczno-literackiej. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, należy do redakcji i komitetów naukowych kilku najbardziej prestiżowych polskich czasopism filologiczno-literackich, dyrektor serii dla Lithos Editrice.

25 maja 2024, godz. 15:00, Scena Główna, Namiot F, pl. Defilad przed Kinoteką

Tworzyć historię. Sławny historyk Alessandro Barbero proponuje fascynującą lekcję historii w rozmowie z Sebastiano Giorgim

Alessandro Barbero – włoski historyk i pisarz, specjalizujący się w historii i literaturze średniowiecza. Opublikował kilka powieści, a także wiele książek i esejów historycznych, prowadzi programy telewizyjne, zajmuje się równolegle i z takim samym powodzeniem, popularyzacją wiedzy historycznej oraz prozą. Jako powieściopisarz zadebiutował w 1995 r. książką Bella vita e guerre altrui di Mr. Pyle („Przyjemne życie i wojny innych Pana Pyle’a”, Mondadori), nagrodzoną Stregą w 1996 r. i pierwszą z serii jego dziewięciu powieści (ostatnia z nich Brick for stone [„Cegła za kamień”], Sellerio, ukazała się w 2023 r.). Eseje takie jak Caporetto (2017) e All’arme! All’arme! I priori fanno carne! („Do broni, do broni! Niech lud przed władcą się broni!”, 2023, obydwa wydane przez Laterza) stały się prawdziwymi best-sellerami. Podobnie jak esej Dante (Laterza, 2020, wydany w Polsce dwa lata później pod tym samym tytułem przez Marginesy), poświęcony największemu włoskiemu poecie, być może najbardziej znanemu nam przedstawicielowi swojej epoki, który jednak dzięki wiedzy i talentowi Barbero jawi się w nowym intrygującym świetle, któremu nie można się oprzeć. Tak jak jego wykładom (prowadzonym na żywo, on-line lub w formie podcastów) mających zawsze niezwykle licznych odbiorców.

25 maja 2024, godz. 17:00, Sala im. Kisielewskiego

Poezja i … Poeta Davide Rondoni bada proces twórczy pisania wierszem. Fragmenty dzieł autora czyta Karolina Porcari

Davide Rondoni – uczeń mistrzów Mario Luziego i Giovanniego Testori, żarliwie oddany poetom przeklętym, tłumacz m. in. Charlesa Baudelaire’a, Arthura Rimbaud, Charlesa Péguy i Williama Shakespeare’a, sam także tłumaczony w wielu krajach na świecie. Opublikował liczne zbiory poezji – zdobywając kilka z najbardziej prestiżowych nagród poetyckich – pisze eseje i mierzy się też z prozą (powieść „Se tu fossi qui” [„Gdybyś tutaj był”] wydana przez San Paolo w 2015, otrzymała nagrodę Andersena jako najlepsza książka dla nastolatków powyżej piętnastego roku życia). Założyciel Centrum Poezji Współczesnej na Uniwersytecie w Bolonii i czasopisma “clanDestino”, którym kieruje, współpracuje przy programach poetyckich w radiu i telewizji (Rai, Tv2000, San Marino RTV), jak również jako publicysta dla niektórych dzienników. Jest ponadto kuratorem wielu antologii poezji, prowadzi kursy z poezji i studia podyplomowe z przekładu, jest też autorem teatralnym, produkcji filmowych i dokumentalnych.

26 maja 2024, godz. 12:00, Sala im. Kisielewskiego

By stworzyć Księcia. Profesorowie Alessandro Campi, Bogumiła Bielańska i Stefan Bielański wspominają Księcia Machiavellego i jego dziedzictwo w 500-lecie publikacji dzieła

Prof. Alessandro Campi wykłada historię doktryn politycznych na Uniwersytecie w Perugii, jest dyrektorem Instytutu Politycznego oraz kwartalnika „Rivista di politica” („Przegląd polityczny”), autorem i redaktorem książek, przekładów i zbiorów pism poświęconych Raymondowi Aronowi, Julienowi Freundowi, Carlowi Schmittowi, Niccolò Machiavellemu e Benito Mussoliniemu. Poświęcił swoje życie badaniu myśli politycznej, w szczególności tradycji realizmu politycznego, analizie dwudziestowiecznych reżimów autorytarnych oraz zagadnieniom, autorom i ruchom związanym z włoską i europejską prawicą. Autor publikacji „Niccolò Machiavelli o spiskach. Walka o władzę we Włoszech epoki odrodzenia (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego).

26 maja 2024, godz. 13:00, Scena Główna, Namiot F, pl. Defilad przed Kinoteką

Nikt nie jest wyspą. Autor Mattia Corrente przedstawia swoją ostatnią książkę „Ucieczka Anny”, przygodę on the road między przeszłością a teraźniejszością w rozmowie z Apolonią Filonik

Mattia Corrente dorastał w Librizzi, małej miejscowości w prowincji Messyny na Sycylii, w której żyje do dzisiaj i z której rozciąga się przepiękny widok na archipelag Wysp Eolskich – Lipari, Salinę, Vulcano i przede wszystkim Stromboli, z którą autor jest związany dwojako: poprzez swoje zamiłowanie do historii, jakie opowiadają o niej rybacy, oraz poprzez dom Anny i Severino, bohaterów „La fuga di Anna” (Sellerio, 2022), jego debiutanckiej powieści, która zdobyła uznanie we Włoszech i za granicą i ukazała się również w Polsce pod tytułem „Ucieczka Anny” (bo.wiem, 2024). Opowiadaną w niej historię, swego rodzaju Odyseję na opak, autor wykorzystuje po mistrzowsku jako pretekst, by przedstawić Sycylię pełną bogactw i siły, wychodząc przy tym poza wszelkie stereotypy. Corrente ukończył studia z zakresu filozofii i nauk humanistycznych. Współpracuje jako ghostwriter z dużymi wydawnictwami. Jego druga powieść „Cronache dell’Ade” („Kroniki z Hadesu”, wydana w kwietniu tego roku przez Salani, jest jednocześnie fantastycznonaukową, mitologiczną i dystopiczną wyprawą w świat literatury dla dzieci i młodzieży.

26 maja 2024, godz. 14:00, Sala im. Goethego

Za granicą na Wschód. Stracić kraj – Federica Manzon rozmawia z Raoulem Brunim o swojej ostatniej książce „Alma”

Federica Manzon – w powieściach autorki jest morze, zawsze morze. To greckie w debiutanckim utworze „Come si dice addio” („Jak się mówi żegnaj”, Mondadori, 2008) i, przede wszystkim, morze z jej Triestu, miasta które jest jej prawdziwą obsesją, pomimo tego, że „nie urodziła się tam, ani tym bardziej nie łączą ją z miastem więzi krwi, jedynie nieuzasadniona miłość”. Logika na tyle potężna co tajemnicza dająca ten sam i jednocześnie przeciwny wynik: wyraźną, pilną potrzebę pisania o mieście, począwszy od „Di fama e di sventura” („O sławie i o nieszczęściu”, Mondadori, 2011) aż po ostatnią powieść „Alma” (2024, Feltrinelli), w której piękne miasto nad zatoką, historia i granica zawsze błyszczą, podobnie jak błyszczą opisywane postaci i kunszt autorki, bezustannie podążającej za głosem Triestu.

26 maja 2024, godz. 15:00, Sala im. Goethego

„Lśni upragnione życie”. Poeta Antonio Riccardi rozmawia z Alessandrem Baldaccim o swojej poezji i życiu

Antonio Riccardi – z wykształcenia filozof, poeta, pisarz i krytyk literacki, jak również ważna postać włoskiej sceny wydawniczej. Jako poeta opublikował wiele zbiorów, ostatnio utwory zebrane – i uzupełnione niepublikowanymi wcześniej – w tomie „Poesie 1987-2022” („Poezje 1987-2022”, Garzanti, 2022). Za swoje dzieła otrzymał, m.in. Nagrodę Dessì, Brancati, Mondello i LericiPea. Aktywny w świecie wydawniczym, w szczególności w wydawnictwie Mondadori, którego był dyrektorem literackim i serii „Oscary”. Był wśród założycieli Società Editrice Milanese (SEM) i Aboca Edizioni, współpracuje z wieloma czasopismami i dziennikami, jest kuratorem serii, prowadzi konferencje i wykłady we Włoszech i za granicą. Mieszka w Sesto San Giovanni, „maleńkim Stalingradzie” u wrót Mediolanu, mieście stali i walk robotników, które zajmują specjalne miejsce w jego poezji.

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie.

Organizatorem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia
i Kultura. Wstęp na Targi i udział w wydarzeniach jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia Targów:

23.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00

24.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

25.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

26.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Więcej informacji: targiksiazkiwarszawa.pl | Facebook | Instagram

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.