Ciekawostki Historyczne

Jak powstają biogramy zamieszczane w jednym z największych projektów polskiej humanistyki? Co decyduje o tym, że dana postać trafia na łamy Polskiego Słownika Biograficznego? I jakie plany ma redakcja PSB w związku z drugą serią publikacji? Między innymi na te pytania odpowiedzą uczestnicy konferencji „Polski Słownik Biograficzny” imprimis. Seria podstawowa i uzupełniająca.

To będzie ważne wydarzenie dla świata polskiej humanistyki i biografistyki. Zaplanowana na 6 marca konferencja podsumuje prace nad projektem tworzenia listy haseł do serii uzupełniającej Polskiego Słownika Biograficznego, który od 1935 roku wydawany jest w Krakowie.

W trakcie konferencji pracownicy Redakcji „Polskiego Słownika Biograficznego” (PSB) przedstawią dzieje wydawnictwa, zasady kwalifikacji biogramów ich schemat oraz plany dotyczące serii uzupełniającej (tzw. druga seria).

– Zapowiada się naprawdę ciekawe wydarzenie. Ciekawostki dotyczące pracy redakcyjnej przedstawi dr Maria Czeppe, była zastępczyni redaktora naczelnego i kierowniczka Pracowni Staropolskiej PSB. Usłyszymy też między innymi o Kozakach, Rusinach i Ukraińcach w opublikowanych i planowanych hasłach „Polskiego Słownika Biograficznego” w referacie dr hab. Agnieszki Biedrzyckiej z Pracowni Staropolskiej oraz o elementach mikrohistorii w biogramach PSB w wystąpieniu dr hab. Elżbiety Orman, prof. IH PAN z Pracowni XIX i XX wieku. Z kolei w przystępny sposób o dość zawiłej problematyce schematu biogramów publikowanych w PSB opowie dr Agata Barzycka-Paździor

– wylicza redaktor naczelny PSB prof. Andrzej Romanowski, który poprowadzi konferencję.

Zwieńczeniem konferencji będzie informacja o projekcie ministerialnym Opracowanie i udostępnienie Listy Haseł do serii uzupełniającej „Polskiego Słownika Biograficznego” przekazana przez jego kierownika mgr. Mariusza Ryńcę (Pracownia XIX i XX wieku). To w ramach tego projektu przygotowana została lista nazwisk, które po dokonaniu ostatecznej selekcji trafią do planowanej drugiej serii Słownika.

– Jednak przede wszystkim wydarzenie jest okazją do spotkania z pracownikami PSB i poznania naszej codziennej pracy. Można będzie posłuchać nas nie tylko na miejscu, w Krakowie, ale również w internecie, dzięki transmisji online na naszym profilu na Facebooku

– zachęca prof. Romanowski.

Konferencja zaplanowana jest na środę 6 marca i rozpocznie się o godz. 10:30 w Dużej Auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie. Wstęp wolny.

Z wydarzenia będzie realizowany bezpośredni streaming na profilu Polskiego Słownika Biograficznego na Facebooku: Fb.com/polskislownikbiograficzny

Konferencja jest częścią projektu Opracowanie i udostępnienie Listy Haseł do serii uzupełniającej „Polskiego Słownika Biograficznego” realizowanego od 2022 r. w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” (NdS/541591/2021/2022) w Zakładzie Polskiego Słownika Biograficznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.

***

Polski Słownik Biograficzny (PSB) ukazuje się w Krakowie od 1935 roku. To jeden z najważniejszych i największych narodowych projektów naukowych, służący pokoleniom humanistów, nad którego realizacją pracowało ponad 4 tysiące najwybitniejszych specjalistów z kraju i zagranicy. Do 2024 roku opublikowano 54 tomy, czyli blisko 35 tysięcy stron. Znajdują się na nich życiorysy 28 500 najwybitniejszych Polaków. PSB jest wydawnictwem wspólnym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Program konferencji

10.30 Prof. Andrzej Romanowski: Wprowadzenie

10.45 Dr Maria Czeppe: Bohaterowie, autorzy i redaktorzy

11.00 Dr hab. Agnieszka Biedrzycka:

Kozacy, Rusini, Ukraińcy w opublikowanych i planowanych hasłach „Polskiego Słownika Biograficznego”

11.15 Dr hab. Elżbieta Orman, prof. IH PAN:

Elementy mikrohistorii w biogramach „Polskiego Słownika Biograficznego”

11.30 Dyskusja

Przerwa

12.15 Dr Agata Barzycka-Paździor:

Kanon biogramu „Polskiego Słownika Biograficznego” w teorii i praktyce redakcyjnej

12.30 Mgr Mariusz Ryńca:

Podsumowanie projektu ministerialnego: Opracowanie i udostępnienie Listy Haseł do serii uzupełniającej „Polskiego Słownika Biograficznego”

12.45 Dyskusja

 

Patronat medialny:

TVP 3 Kraków

www.dziennikpolski24.pl

Kraków.pl

“Alma Mater”

Ciekawostki Historyczne-Twoja Historia

Histmag.org

Historia.org.pl

Historykon.pl

Wiekdwudziesty.pl

 

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dr. Pavl Kopetzky

Niestety, obawiam się, że już, obecnie, tego typu wydawnictwa, serie, odniesienia, źródła wiedzy /!/ nie są używane lub co raz rzadziej i to nawet w celach naukowych…
W bibliografiach i przypisach dzisiejszych prac naukowych, zresztą już od jakiegoś czasu, pojawiają się coraz częściej linki netowe /!/ albo amatorska, nieweryfikowana i anonimowa /!/ tzw. wikipedia /!/; oczywiście zamiast książek realnych, wydrukowanych i sprawdzonych /kolejne wydania, uzupełnienia etc./, a o to w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.
Nieprawdaż?!
Zgroza
Real Life

  PI Grembowicz

  Właśnie…
  Bo najciekawsze w pracach naukowych są bibliografia i przypisy, później: spis treści, wstęp i zakończenie …
  A zawartość!?
  Tzn. te trzy – cztery rozdzialiki…
  Któż to wie!?
  Real Science

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.