Ciekawostki Historyczne

Prowadzone w różnych momentach naszej historii działania wojenne pozostawiły na dnie mórz i oceanów wiele wraków statków. Do jednych dotrzeć jest łatwo, inne znajdują się na takiej głębokości, że dotarcie do nich wymaga odpowiednich przygotowań.

Przykładowo wrak Titanica znajduje się na głębokości mniej więcej 4 000 metrów, a jak dotąd najgłębiej leżącym znanym wrakiem był USS Johnston (odnaleziony w 2021 roku), który spoczął na głębokości około 6 500 metrów. Wszystko wskazuje na to, że rekord ten został właśnie pobity.

fot.Caladan Oceanic Expeditions

Caladan Oceanic Expeditions

Najnowszym „kandydatem” do tego tytułu jest niszczyciel USS Samuel B. Roberts. Został on zlokalizowany przez ekipę Caladan Oceanic na głębokości 6 895 metrów. Spoczywa na dnie w okolicy Filipin. Zresztą i działania wojenne, w trakcie których niszczyciel ten został zatopiony są również związane z tym państwem. Stało się to 25 października 1944 roku, zresztą tego samego dnia zatopione zostały łącznie 4 amerykańskie jednostki. Wtedy to okręty marynarki wojennej USA w okolicy wyspy Samar stoczyły bitwę z flotą Japonii.

Prowadzono wtedy działania mające na celu wyzwolenie Filipin spod japońskiej okupacji. Natomiast samo to starcie pomiędzy jednostkami amerykańskimi i japońskimi stanowiło część znacznie większej bitwy: w zatoce Leyte. Przy okazji warto tutaj nadmienić, że wtedy Filipiny były amerykańską kolonią. Los części marynarzy USS Samuel B. Roberts okazał się tragiczny. Wielu z nich jeszcze przez trzy dni po bitwie unosiło się na wodzie, licząc na jakikolwiek ratunek. Niestety wielu zmarło w wyniku odniesionych obrażeń.

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej eskortował USS Samuel B. Roberts (DE-413) około czerwca 1944 r

Ogółem z 224 członków załogi zginęło 89. Załoga USS Samuel B. Roberts można powiedzieć, że walczyła do ostatniego naboju. Dosłownie, bo w trakcie bitwy na okręcie skończyła się amunicja. Natomiast wspomniany zespół Caladan Oceanic poszukuje jeszcze dwóch wraków okrętów z tamtych czasów: USS Gambier Bay oraz USS Hoel.

Źródła:

  1. J. Amos, USS Samuel B Roberts: World’s deepest shipwreck discovered,
  2. https://www.bbc.com/news/science-environment-61925862, dostęp: 27.06.2022.
  3. ’Deepest shipwreck’: US WWII ship found off Philippines, https://phys.org/news/2022-06-deepest-shipwreck-wwii-ship-philippines.html, dostęp: 27.06.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Historia najnowsza

Wrak statku Endurance odnaleziony. Jest w doskonałym stanie!

Endurance, zaginiony statek badacza Antarktydy, Sir Ernesta Shackletona, został odnaleziony 5 marca 2022 roku na dnie Morza Weddella. Naukowcy sfilmowali jeden z największych, nieodkrytych wraków....

12 marca 2022 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

Rzeź mlecznych krów! Polowanie na „dostawczaki” Dönitza

Niemieckie U-booty zagrażały angielskiej gospodarce. Dlatego na Atlantyku trwało polowanie na „mleczne krowy”, czyli zaopatrzeniowce z paliwem i żywnością.

18 listopada 2021 | Autorzy: Szymon Mazur

Druga wojna światowa

Tajfun Halseya. Boski wiatr, który rozgonił U.S. Navy

Wiatr wiejący z prędkością 240 km/godzinę, fale o wysokości 15 metrów i deszcz zdzierający skórę z twarzy – taki kataklizm spadł 18 grudnia 1944 roku...

17 stycznia 2021 | Autorzy: Szymon Mazur

Druga wojna światowa

Nie tylko Kamikaze. Poznaj cały arsenał japońskich broni samobójczych!

Japońscy piloci „kamikaze” ginęli za ojczyznę i cesarza wbijając się swoimi samolotami w pokłady amerykańskich okrętów. Wysyłający ich na śmierć generałowie uznali, że są skuteczni,...

12 lutego 2020 | Autorzy: Szymon Mazur

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.