Ciekawostki Historyczne

23 marca 1857 roku Elisha Otis, amerykański wynalazca, zainstalował pierwszą komercyjną windę w domu towarowym w Nowym Jorku.

Mający 40 lat Otis zastanawiał się, w jaki sposób może przenieść star gruz na górne poziomy, wynajmowanej przez siebie szopy. Słyszał o podnośnikach, ale te często się psuły i nie chciał ryzykować. Wraz z synami postanowił zaprojektować „windę bezpieczeństwa”. Następnie mężczyźni rozpoczęli – pomyślną jak się okazało – fazę testów.
Początkowo Elisha nie przywiązywał wielkiej wagi do swojego wynalazku. Więcej, nawet go nie opatentował. Wszystko zmieniło się, kiedy udało mu się sprzedać pierwsze egzemplarze. Wówczas przekształcił dotychczasową firmę w fabrykę wind, początkowo nazywaną Union Elevator Works i załatwił sprawy formalne. Po śmierci Elizeusza w 1861 roku jego synowie, Charles i Norton, kontynuowali działalność w spółce Otis Brothers&Co.
Wynalazek Otisa zwiększył zaufanie społeczne do wind, co miało kluczowe znaczenie dla rozwoju konstrukcji drapaczy chmur. Założona przez niego firma budowlana dźwigów stała się jedną z największych firm dźwigowych na świecie.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bromba

Rozpocząłem czytanie i nagle tekst się skończył. A szkoda, bo nieźle się zaczynał.

Marta

a gdzie reszta artykułu????

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.