Ciekawostki Historyczne

Wystawa, którą do końca marca 2019 roku można zobaczyć we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia, powstała w odpowiedzi na coraz częstsze próby relatywizowania zbrodni popełniane w imieniu reżimów komunistycznych na całym świecie.

Tą wystawą chcemy opowiedzieć o tym, że pomysł budowania raju na ziemi kończy się dantejskim piekłem. Ostatnim kręgiem naszej wystawy jest zapomnienie, a nam zależy z kolei na tym, by przywrócić pamięć, pamięć o ofiarach. Ta wystawa to forma ich upamiętnienia – mówił podczas wernisażu Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Ekspozycja ma na celu przypomnienie nie tylko czystek czy zabójstw dokonywanych pod szyldem czerwonej ideologii, ale również systemu zastraszania oraz formatowania umysłów, które miały na celu stworzenie homo sovieticus. Zadanie to jest niezwykle ważne zważywszy, że od upadku komunizmu w Polsce minęło prawie trzydzieści lat i ocena zbrodni komunistycznych ulega stopniowemu zatarciu.

Wystawa pokazuje to, co najważniejsze – jak utopijna wizja budowy raju na ziemi zmieniła życie milionów ludzi w piekło. Przedstawiamy (poprzez metaforę kręgów piekła z „Boskiej komedii” Dantego) istotę komunistycznego zniewolenia – od kłamstwa do zbrodni. Pokazujemy, że historia komunizmu nie zakończyła się w latach 1989–1991 wraz z rozpadem bloku wschodniego i Związku Sowieckiego.

Na wystawie można zobaczyć między innymi osławioną "Czerwoną książeczkę" Mao.fot.Marccin Biodrowski/materiały prasowe

Na wystawie można zobaczyć między innymi osławioną „Czerwoną książeczkę” Mao.

Na świecie wciąż popełniane są nowe zbrodnie, a zatruta kłamstwem ideologia pozyskuje nowych wyznawców. Chcielibyśmy, aby wystawa skłaniała do refleksji nad minionym stuleciem, a jednocześnie była aktualną przestrogą – mówi dr Łukasz Kamiński, prezydent Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia oraz autor wystawy.

Kłamstwo, zniewolenie, świat bez Boga, nędza, kontrola, nienawiść, terror, zbrodnia, zapomnienie. Każdy z wymienionych kręgów stanowi osobne zagadnienie ujęte w problemowy i intrygujący, scenograficzny sposób. Na wystawie zostaną przedstawione oryginalne eksponaty pochodzące m.in. Chin, Rosji, Słowacji czy Czech.

Wstęp wolny. Na wystawę można wejść po ukończeniu 14 roku życia.

„Raj doczesny komunistów” w Centrum Historii Zajezdnia

Wystawa baner

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ola22

świat bez Boga…wy wolicie Gott mit uns, Reichskonkordat i katolicki raj ustaszy?

FL Studio 12 Registration Key

I must have think that you are doing really amazing work.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.